این سایت به فروش می رسد 09139135264


مشاغل خانگی چگونه بیمه می‌شوند؟

مشاغل خانگی چگونه بیمه می‌شوند؟


1399/06/30

کسب‌و‌کار خانگی به دسته­‌ای از فعالیت‌­ها گفته می‌­شود که توسط اعضای خانواده در یک فضای مسکونی انجام می­‌شود. این نوع فعالیت­‌های اقتصادی بدون ایجاد مزاحمت برای همسایگان صورت می‌­گیرد و باعث عرضه کالا به بازار می­‌شود.

 

بیمه کسب‌وکار خانگی یکی از موضوعاتی است که برای بسیاری از شاغلان این حرفه، بسیار مهم تلقی می‌شود. کسب‌وکار خانگی، یکی از راهکارهای مهم و اساسی در ایجاد اشتغال به شمار می‌رود. این نوع کسب‌وکار­ها دارای مزایای فراوانی است که می­ توان به ایجاد توازن و تعادل میان خانواده و اشتغال زنان، حذف هزینه­‌های خرید، رهن و اجاره کارگاه جهت فعالیت، به کارگیری نیروی کار خانوادگی اشاره کرد. با توجه به کارآمدی این نوع مشاغل، کسب‌و‌کار خانگی روز به روز در تمام دنیا و همچنین ایران در حال رشد و پیشرفتی روز­افزون است. در این نوشتار از مجله دلتا به بررسی بیمه مشاغل خانگی و شرایط آن می‌پردازیم.

 

فعالیت در زمینه مشاغل خانگی به سه صورت انجام می­‌شود که به شرح زیر است:

 

متقاضی تحت پوشش: فعالیتی که به صورت کارمزدی برای کارفرمایی در خارج از منزل صورت می­‌گیرد.

متقاضی مستقل: فعالیتی که از آغاز تا زمان عرضه آن به بازار توسط خود شخص انجام می­‌شود.

پشتیبان: فعالیتی که به شکل مشارکتی با بنگاه‌­های رده‌­های بالاتر یا تعاونی‌­ها انجام می­‌شود.

 

بیمه کسب‌وکار خانگی چگونه است؟

شاغلان کسب‌و‌کار خانگی و اعضا خانواده آنها که در فضای مسکونی به کسب‌و‌کار خانگی اشتغال دارند، در صورتی که مشمول مقررات خاص دیگری نباشند، مشمول مقررات بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد قرار می‌گیرند.

 

شرایط سنی سازمان تامین اجتماعی برای بیمه کسب‌وکار خانگی

حداکثر سن برای پذیرش درخواست و عقد قرارداد بیمه کسب‌و‌کار خانگی برای مردان و زنان به ترتیب ۵٠ و ۴۵ سال است. افرادی که سن آنان در هنگام ارائه تقاضا کمتر از سنین مذکور باشد، درخواست آنان در صورت احراز سایر شرایط مقرر قابل قبول خواهد بود.

 

دستمزد مبنای پرداخت حق بیمه کسب‌وکار خانگی

در صورتی که شاغلان کسب‌وکار خانگی سابقه پرداخت حق بیمه نزد سازمان تامین اجتماعی نداشته باشند، می‌­توانند دستمزد مبنای پرداخت حق بیمه خود را بین حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار و حداکثر دستمزد مصوب زمان عقد قرارداد انتخاب کنند. در صورتی که متقاضی  مدت ٣۶٠ روز یا بیشتر دارای سابقه پرداخت حق بیمه قبلی نزد سازمان تامین اجتماعی باشد، میانگین مبنای پرداخت حق بیمه او در آخرین مدت ٣۶٠ روز به عنوان مبنای پرداخت حق بیمه، ملاک عمل قرار می‌­گیرد.

 

خدمات درمانی بیمه تامین اجتماعی شاغلان کسب‌وکار خانگی

بر اساس تبصره ٢ ماده ٩ دستورالعمل اجرایی قانون ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی، بهره­‌گیری از خدمات درمانی شاغلان کسب‌وکار خانگی در قالب بیمه پایه ایرانیان ارائه می‌شود. مشمولان واجد شرایط با برخورداری از معافیت پرداخت حق بیمه، می‌توانند از خدمات درمانی بیمه همگانی کشور بهره­‌مند شوند. در‌صورتی که افراد معرفی شده با پرداخت حق‌سرانه درمان مقرر متقاضی بهره‌­مندی از خدمات درمانی سازمان تامین اجتماعی باشند، ارائه حمایت درمانی به آنان مانند دیگر بیمه‌شدگان مشاغل آزاد خواهد بود. مشمولان می­‌توانند با پرداخت حق‌سرانه درمان برای خود و هر یک از افراد تحت تکفل قانونی، دفترچه درمانی دریافت کنند. متقاضیان بیمه کسب‌وکار خانگی با دریافت دفترچه درمانی می‌­توانند از کلیه امکانات مراکز درمانی سازمان تامین اجتماعی در سراسر کشور و نیز امکانات مراکز تشخیصی، درمانی و دارویی طرف قرارداد این سازمان استفاده کنند. میزان سهم بیمه شده از هزینه درمان برای خدمات پزشکی سرپایی ٣٠ % و برای خدمات درمانی بستری ١٠% است.مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.


Top