تبلیغات نادرست پوشش دهی کرونا توسط برخی شرکتهای بیمه::بیمه اول

تبلیغات نادرست پوشش دهی کرونا توسط برخی شرکتهای بیمه::بیمه اول


1398/12/17
تبلیغات نادرستی در مورد شیوع ویروس کرونا و اثر آن بر پوشش‌های بیمه‌ای شرکتهای بیمه، در حال انجام است. داشتن پوشش بیمه‌ای برای کرونا، ابتدا از جهت وجود شرایط عادی و دوم از جهت وجود شرایط فورس‌ماژور، به شرح زیر، مورد توجه است:

  جنبه اول ـ پوشش بیمه‌ای در شرایط عادی:

۱ - در شرایط عادی، کسانی که دارای پوشش بیمه درمانی هستند، می‌توانند هزینه‌های تحمل شده خود را بابت اقدامات درمانی از طریق بیمه درمانی که دارند، جبران کنند.

۲ - در شرایط عادی، کسانی که از پوشش بیمه عمر برای فوت برخوردار بوده و در نتیجه ابتلای به کرونا، فوت نمایند هم از منافع بیمه عمر برای فوت، استفاده می‌کنند چرا که بیمه عمر برای فوت، بابت فوت به هر علت است و این پوشش، همانند پوشش درمانی، چیز جدیدی نبوده و در گذشته هم وجود داشته است.
.
۳ - اعلام پوشش‌دهی به کرونا از طریق مخارج پزشکی ناشی از حوادث، یک تبلیغ نادرست و خلاف مقررات حاکم است چرا که ابتلای به کرونا نمی‌تواند حادثی باشد.  چون حادثه بودن مستلزم ناگهانی بودن واقعه است.  حال آنکه ابتلای به بیماری، جنبه حادثی ندارد.

۴ - اعلام پوشش‌دهی به کرونا از طریق امراض خاص (وخیم) بیمه‌های عمر هم یک تبلیغ نادرست است که با تعریف امراض خاص تناسب چندانی ندارد.  علی‌القاده، امراض خاص (یا امراض وخیم، یا امراض سخت، یا امراض صعب‌العلاج و یا Critical Illness) به امراضی می‌گویند که حتی پس از مداوای کامل هم، عوارض کم‌توانی جسمی به جا گذارد. مانند سکته، جراحی قلب باز، پیوند اعضاء و امثالهم که بیمار مداوا شده را اصطلاحاً «چینی بند زده» می‌نامیم.  حال آنکه مداواشدگان بیماری کرونا، پس از مداوا، هیچگونه عارضه کم‌توانی جسمی نداشته و بهبودی کامل حاصل می‌کنند.

  جنبه دوم ـ پوشش بیمه‌ای در شرایط فورس‌ماژور:

شرایط فورس‌ماژور را شرایطی می‌دانیم که در اثر بروز یک بحران بزرگ و قهریه، انجام و کنترل امور از حالت عادی خارج شده باشد.  مانند وقوع بلایای طبیعی و حوادث فاجعه‌آمیز، انقلاب، شورش عمومی و شرایط جنگی.  در چنین، شرایطی حتی خود شرکت بیمه هم در موقعیت عادی نیست و شیوه عملش، تحت تاثیر شرایط فورس قرار می‌گیرد.  البته در شرایط فورس، تعهدات پذیرفته شده از عهده شرکت بیمه ساقط نمی‌شود، ولی این شرایط ایجاب می‌کند که بیمه‌گر به مقتضای شرایط خاص و قهریه ایجاد شده، ایفای تعهدات را به شیوه‌ای دیگر ولی براساس رعایت منصفانه حقوق بیمه‌گذاران انجام دهد.

سرعت انتقال ویروس و عدم توجه کافی به مسائل بهداشتی، می‌تواند آنرا را تبدیل به اپیدمی کرده و فراگیر نماید.  آثار شیوع کرونا در کشور، اگر در حد و اندازه درصدهای جهانی یعنی ۲٪ مرگ و میر باشد، چنین شرایطی نمی‌تواند شرایط فورس‌ماژور محسوب شود.

منبع : کانال تخصصی بیمه کاوی


مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.


Top