اعطای 1200 پسا دکتری تا حمایت از 825 طرح توسعه فناوری


1394/12/22

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در سال 94 درراستای توسعه اقتصاد دانش بنیان فعالیت های بسیاری ازجمله تشکیل مرکز ملی فضایی ایران، تشکیل فدراسیون سرآمدان علمی ایران، اعطای 1200 پسا دکتری وتشکیل شبکه آزمایشگاهی فناوری راهبردی داشته است.

به گزارش روز شنبه گروه علمی ایرنا از روابط عمومی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، توسعه علم و فناوری یکی از مهم ترین شاخص های توسعه کشورها محسوب می شود و بر همین اساس معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در دولت تدبیر و امید همت کرده است تا جایگاه ایران اسلامی را در حوزه علم و فناوری در تراز بالا نگه دارد و در این راه سخت و پیچیده و با کمک گرفتن از سرمایه های انسانی و دانشی دربرنامه های توسعه کشور حرکتی از اقتصادی مبتنی بر منابع نفتی به سمت اقتصادی دانش بنیان و صادرات محور را آغاز کرده است.
ایران اسلامی قرن ها پرچمدار شاخه های مختلف علوم و فنون در دنیا بوده و از این رهگذر صدها دانشمند فرزانه را به جامعه بشری معرفی کرده است؛ اما این جایگاه عظیم به دلایلی از تولید علم و دانش به تقلید و ترجمه از دیگران تنزل یافت؛ اما امروز با همت دانشمندان و مدیران این مرز و بوم، تلاشی دوباره برای اعتلای آن جایگاه عظیم آغاز شده است، عده ای از دلسوزان و دست اندرکاران علم و فناوری کشور عزم کرده اند تا با به میدان آوردن همت بلند دانشمندان، صنعتگران، فناوران، خیرین و عموم مردم بزرگ ایران، راه دشوار شکوفایی علم و فناوری را تسهیل کنند در این میان نقش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بسیار پررنگ بوده و در سالهای اخیر اقدامات موثری برای توسعه علم و فناوری در ایران که سبقه ای طولانی در این زمینه دارد کرده است و پرچم پر افتخار کشور را پس از سالها دوباره برافراشته است.
امروز توسعه علم و فناوری یکی از مهم ترین شاخص های توسعه کشورها محسوب می شود و بر همین اساس معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در دولت تدبیر و امید همت کرده است تا مجد و بزرگی ایران زمین را دوباره به این مرز و بوم بازگرداند و در این راه سخت و پیچیده و با کمک گرفتن از سرمایه های انسانی و دانشی دربرنامه های توسعه کشور حرکتی از اقتصادی مبتنی بر منابع نفتی به سمت اقتصادی دانش بنیان و صادرات محور را آغاز کرده است و در این مسیر، علیرغم تمام دشواری ها و پیچیدگی های ساختاری، فرهنگی و اجرایی پیش روی شکل گیری اقتصاد دانش‎بنیان، تلاش کرده اند تا با تدوین سیاست های جامع و جلب مشارکت ذینفعان کلیدی در بخش های دولتی، عمومی و خصوصی گام های موثری در راستای شکل گیری اکوسیستم نوآوری در فضای اقتصادی و اجتماعی کشور برداشته شود.
معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به‎ عنوان نهادی فرابخشی در بدنه اجرایی دولت، مأموریت اساسی خود را در حوزه های مختلفی چون توسعه تجاری سازی فناوری، افزایش توان دیپلماسی فناوری، توسعه فرهنگ اقتصاد دانش بنیان و مشارکت فعال در سیاست‎گذاری وفرهنگ سازی حوزه علم و فناوری و نوآوری و دیگر محورهای کلیدی تعریف کرده است.
در این گزارش مروری مختصر بر فعالیت های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در دو سال گذشته، خواهیم داشت.

***شتاب بخشی به توسعه فناوری‎های راهبردی و مزیت‎ساز با رویکرد نیازمحور و تجاری‎سازی
یکی از اولویت‎های اساسی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به عنوان دستگاهی فراسازمانی، سیاست‎گذاری، تسهیل گری، حمایت و هماهنگی برای توسعه فناوری‎های راهبردی بر اساس اولویت های نقشه جامع علمی کشور و با در نظر گرفتن نیازها و مسائل فناورانه است. در این راستا معاونت اقدام به تشکیل ستادهای توسعه فناوری کرده و تاکنون 15 ستاد تشکیل شده است.
بر همین اساس ستادهای توسعه فناوری صنایع دانش بنیان دریایی و دریانوردی، نرم و هویت ساز، نفت،گاز و زغال سنگ، بهینه‎سازی انرژی و محیط‎زیست و مواد و ساخت پیشرفته، در دولت یازدهم تشکیل شد و علاوه بر این به دلیل اهمیت موضوع فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان، در سال 94 ستاد ویژه توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان نیز ایجاد شد.
بر اساس گزارش های ارسالی از ستادهای 15 گانه معاونت علمی، تعریف حدود825 طرح توسعه فناوری و تجاری سازی در حوزه‎های مرتبط با اولویت‎های نقشه جامع علمی کشور است که عمدتاً طرح های تحقیقاتی و پژوهشی به صورت گرنت (کمک بلاعوض) و طرح های تجای سازی با استفاده از مدل تسهیلات مورد حمایت قرار گرفته اند.

***اقدامات کلیدی در راستای توسعه فناوری های راهبردی
حمایت از حدود 825 طرح توسعه فناوری و تجاری سازی در ستادهای توسعه فناوری، تشکیل مرکز ملی فضایی و هسته های فناوری، تشکیل ستادهای توسعه فناوری صنعت نفت، گاز و ذغال‏سنگ، ستاد توسعه فناوری‏های نرم و هویت‏ساز، ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش‏بنیان دریایی، ستاد توسعه فناوری بهینه‏سازی مصرف انرژی و محیط زیست، مواد و ساخت پیشرفته، تدوین و تصویب اسناد راهبردی ستادهای توسعه فناوری‎های راهبردی، تغییر نگرش حمایت از طرح‎های صرفا پژوهشی و طرف عرضه به حمایت از طرح‎های کاربردی - راهبردی و بازارمحور، توسعه تعاملات استانی و بین دستگاهی با هدف احصاء نیازهای فناوری دستگاه­های دولتی و تامین آن از طریق ظرفیت‎های داخلی کشور، توسعه شبکه آزمایشگاهی فناوری راهبردی با مشارکت و توانمندسازی آزمایشگاه‎های دولتی وخصوصی مرتبط برای پشتیبانی موثر از فرآیندهای توسعه فناوری و استانداردسازی محصولات دانش‎بنیان و تشکیل برنامه مشترک معاونت علمی و فناوری با معاونین فناوری و پژوهشی دانشگاه های بزرگ با هدف توسعه فناوری های اولویت دار و رفع چالش های اساسی کشور، کلیدی ترین اقدامات انجام شده توسط ستادهای 15 گانه معاونت علمی در این دو سال بوده است.

*** تشکیل مرکز ملی فضایی ایران
این مرکز طی دستور رییس جمهور و با مأموریت هماهنگی، سیاست‎گذاری، برنامه‎ریزی و نظارت بر حوزه فضایی کشور تشکیل شد، به منظور ساماندهی فعالیت های فضایی، برنامه 41 ساله اول فضایی کشور برای بازده زمانی سال های 22 تا 94 تدوین شده است. با توجه به اینکه از لحاظ زمانی این برنامه به اتمام رسیده است، لازم است با در نظر گرفتن راهبردهای برنامه 2 ساله ششم و شرایط کشور، برنامه‎ای منسجم به منظور جهت‎دهی و هماهنگی فعالیت‎های فضایی در جهت رفع نیازهای موجود کشور در حوزه فضا تدوین شود.
‎ توسعه پلتفرم ماهواره های دانشگاهی ایرانباس، توسعه کاربردهای فضایی، تشکیل شورای سیاست پژوهی برای بحث و بررسی در خصوص مسایل کلان حوزه فضایی کشور، توسعه همکاری های بین المللی به ویژه با کشور روسیه و آژانس فضایی اروپا، دبیری کارگروه حقوق و دیپلماسی هوا فضا و کارگروه فضا و امنیت ملی، ارائه خدمات اطلاع‎رسانی و ترویج شامل؛ تهیه برنامه های یکساله روابط عمومی، دبیرخانه و هفته جهانی فضا، ارتباط با رسانه‏ها، راه‎اندازی پایگاه اینترنتی مرکز، حضور در نمایشگاه ماکس 2015، تدوین چندین عنوان کتاب دوزبانه در خصوص معرفی توانمندی های فضایی ایران و توانمدسازی داخلی مهم ترین اهداف تعیین شده برای این مرکز ملی عنوان شده است.

***مرکز راهبردی فناوری‎های همگرا(NBICS)
فناوری همگرا تلفیقی از فناوری های نوظهور است که در سال‎های اخیر سرمایه گذاری ها و پیشرفت های زیادی در زمینه آن در جهان اتفاق افتاده است. مرکز راهبردی فناوری‎های همگرا به تازگی فعالیت جدی خود را در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری آغاز کرده است و با توجه به جدید بودن حوزه دانشی مربوطه در سطح جهان و به ویژه در ایران، تمرکز کوتاه مدت این مرکز بر ترویج و فرهنگ سازی حوزه فناوری‎های همگرا در جامعه و علی الخصوص بین جوانان و متخصصان قرار گرفته است. البته این مرکز، فعالیت‎های خود را در حیطه تحلیل حوزه‎های همگرا در محصولات فناوری نانو، تحلیل حوزه های همگرا در طرح‎های نوآورانه فناوری نانو، تحلیل حوزه های همگرا در حوزه های محصولات دانش‎بنیان و تدوین نسخه اولیه سند تعاریف فناوری های همگرا را در دستور کار قرار داده است.

***فدراسیون سرآمدان علمی ایران
این برنامه با هدف افزایش کیفیت علمی کشور، افزایش تعاملات بین المللی با محققان معتبر جهان، استفاده از زیرساخت ها و امکانات مراکز معتبر علمی جهان و کمک به توسعه کیفی علم و فناوری کشور تدوین و اجرا شده است. باشگاه در نظر دارد با شناسایی مستمر افراد توانمند علمی و ارائه حمایت های ویژه از این افراد، کشور را به سمت مرجعیت علمی در جهان سوق دهد و بر این اساس فدراسیون سرآمدان علمی حمایت هایی را در دو بخش حمایت از پژوهش های فاخر و حمایت از افراد سرآمد تنظیم و ارائه می کند.

***شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی به عنوان یک زیرساخت ملی
تاسیس و راه‎اندازی آزمایشگاه های خدمات تخصصی از حیاتی‎ترین والزام‎آورترین اقداماتی است که با توجه به مراحل تکامل و به نتیجه رسیدن مراحل توسعه محصولات دانش بنیان اعم از اثبات فناوری، تولید و ارائه به بازار، باید انجام شود که در همین راستا دستورالعمل چگونگی حمایت از شکل گیری و توسعه آزمایشگاه های مربوط در حوزه های تخصصی توسط معاونت تهیه و اجرا شد.
اقدام جدید در این حوزه از سال 1393 آغازشد و درسال 93 حدود 50 آزمایشگاه به صورت عضوقطعی به ارائه خدمت به مشتریان پرداختند و درآمد حاصل از خدمات مورد تایید شبکه آزمایشگاهی115 میلیارد ریال بوده است. تا بهمن سال‎جاری، حدود 430 آزمایشگاه برای عضویت درشبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی درخواست داده‎اند که بالغ بر 100 آزمایشگاه تاکنون به صورت قطعی در 26 استان کشور به شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی پیوسته اند.

***تشکیل هسته‎های فناوری از اولویت‎های نقشه جامع علمی کشور
در راستای تحقق اولویت های نقشه جامع علمی کشور، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با توجه به جایگاه حاکمیتی و فرادستگاهی و نظر به ماموریت های محوله ضمن پرهیز از گسترش سازمانی در تلاش است تا با ایجاد و راه اندازی هسته و شبکه های فناوری سبب توسعه فناوری در حوزه های دارای اولویت شود.
این هسته‎ها به‎ هیچ عنوان ایجاد یک ساختار یا تشکیلات جدید نبوده و تنها از طریق هماهنگی و شبکه سازی مابین ظرفیت‎های موجود کشور فعالیت خواهند کرد و تاکنون اقدامات اولیه برای راه‎اندازی هسته های رباتیک و هوش مصنوعی، لیزر و فوتونیک، کشاورزی، HSE (بهداشت، ایمنی و محیط زیست)، نساجی و مواد پیشرفته شروع شده است و سایر اولویت‎ها همچون معدن، معماری و ساختمان، فناوری های مدیریت شهری، تغذیه و امنیت غذایی و غیره در دستور کار قرار گرفت.

***صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور
هدف از تأسیس این صندوق، شکوفایی امور تحقیقاتی در راستای تولید علم، فناوری و تجاری سازی و بهره مند شدن مردم از نتایج آن ها، از طریق ارائه کمک ها و خدمات حمایتی مادی و معنوی به پژوهشگران و فناوران حوزوی و دانشگاهی ایرانی اعم از حقیقی و حقوقی است. بر اساس گزارش تامسون رویترز (Thomson Reuters) صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشوررتبه اول در کشور را در حمایت از پژوهش و تولید علم داشته است.از تاریخ از نیمه دو.م سال 92 لغایت اواخر سال جاری اعتبار طرح‎های پژوهشی که به صندوق ارائه و یا از طریق تفاهم نامه تعهد شده، حدود 300 میلیارد ریال بوده است.

***کارگروه کرسی پژوهی
کرسی پژوهشی اعتبار ویژه پژوهشی است که در راستای تحقق اهداف صندوق و برای اجرای یک برنامه راهبردی تحقیقاتی متشکل از مجموعه ای از فعالیت ها و پروژه های هدفمند به دانشمندان برجسته که داخل و خارج کشور شناخته شده باشند و پژوهشگران جوان تعلق می گیرد.

***حمایت از پسا دکتری
صندوق در قالب دریافت مستقیم طرح‎های پسادکتری و تفاهم‎نامه با دانشگاه‎ها در سال 93 و 94 حدوداً تعداد 1200 پسادکتری اعطا کرده است و اعتبار تعهد شده توسط صندوق برای طرح های تحقیقاتی پسادکتری در حدود 315 میلیارد ریال بوده است.

مشخصات
نام و نام خانوادگی
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی

همکاری واحد علوم و تحقیقات در اجرای 60 طرح تحقیقاتی و پسادکتری

با امضای تفاهم‌نامه‌ای واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی در 30 طرح تحقیقاتی و 30 طرح پسادکتری با صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران همکاری می‌کند.

دانشگاه خواجه نصیر پژوهشگر پسادکتری می پذیرد

دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی در زمینه های مرتبط با دانشکده های مختلف دانشگاه، پژوهشگر ویژه دوره پسادکتری می پذیرد.

پذیرش محقق پسادکتری در کشور با حمایت مالی صنایع است

معاون پژوهشی دانشکده ریاضی و علوم کامپیوتر دانشگاه شهید چمران اهواز با بیان این‌که در کشورهای جهان، اساتید با اعتبار تحقیقاتی خود محقق پسادکتری می‌پذیرند، گفت: این درحالی است که در ایران محققان پسادکتری اغلب در رشته‌های صنعتی و با حمایت مالی صنعت مرب

معرفی اولین محقق پسادکتری در خوزستان

رئیس بنیاد نخبگان خوزستان ضمن تشریح آیین‌نامه‌های جدید بنیاد ملی نخبگان، گفت: اساتید برنده جایزه علامه طباطبایی می‌توانند میزبان چهار محقق پسادکتری باشند که امسال اولین محقق پسادکتری در خوزستان تحت راهنمایی پروفسور کرم‌زاده انتخاب و به دانشگاه شهید چ

دانشگاه یزد پژوهشگر پسادکترا می پذیرد

دانشگاه یزد در چارچوب مفاد تفاهم‌نامه با صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور از میان دارندگان مدرک دکترای مورد تایید وزارت علوم پژوهشگر پسادکترا می‌پذیرد.

تشکیل مرکز ملی فضایی ایران/ اعطای ۱۲۰۰ پسادکتری

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در سال ۱۳۹۴ اقداماتی از قبیل تشکیل مرکز ملی فضای مجازی، اعطای ۱۲۰۰ پسا دکتری و تشکیل شبکه آزمایشگاهی فناوری راهبردی را به ثمر رسانده است.

اعطای 1200 پسا دکتری تا حمایت از 825 طرح توسعه فناوری

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در سال 94 درراستای توسعه اقتصاد دانش بنیان فعالیت های بسیاری ازجمله تشکیل مرکز ملی فضایی ایران، تشکیل فدراسیون سرآمدان علمی ایران، اعطای 1200 پسا دکتری وتشکیل شبکه آزمایشگاهی فناوری راهبردی داشته است.

جذب دانشجوی "پسادکتری" در زمینه‌های روانشناختی اجتماعی

رئیس موسسه تحقیقاتی تربیتی، روانشناختی و اجتماعی دانشگاه خوارزمی از جذب دانشجویان پسادکتری در زمینه‌های روانی اجتماعی خبر داد.

حمایت از طرح‌های پسادکتری دانش‌آموختگان

رییس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور از حمایت این صندوق از طرح‌های پسا‌دکتری دانش‌آموختگان خبر داد.

جذب دانشجوی پسا دکتری در زمینه های روانی اجتماعی

رئیس موسسه تحقیقاتی تربیتی، روانشناختی و اجتماعی دانشگاه خوارزمی گفت: با کمک دانشکده های اقماری دانشگاه زمینه جذب دانشجوی پسا دکتری و پژوهش محور در موسسه مذکور فراهم می شود.

مطالب سایت

تمامی اخبار دانش نیوز بدون دخالت انسانی و توسط موتورهای جستجوگر جمع آوری میشود و دانش نیوز در قبال محتوای اخبار هیچ مسئولیتی ندارد.
royaloriental.ch