این سایت به فروش می رسد 09139135264


همه فعالیت های جامعه مهندسین تحت پوشش بیمه مهندسی آرمان قرار دارد

همه فعالیت های جامعه مهندسین تحت پوشش بیمه مهندسی آرمان قرار دارد


1401/04/21

امروزه بیمه‌های زیادی وجود دارد که اکثر افراد خود را با آن‌ها بیمه می‌کنند که دارای کاربرد‌های گوناگون و مختلف و همچنین از تنوع زیادی برخوردار هستند. بیمه مهندسی هم یک نوع بیمه محسوب می‌شود که برای جلوگیری از خسارات ناشی از، سهل انگاری و خطا‌های انسانی که باعث از دست رفتن بخش زیادی از سرمایه شخص ثالث شده، استفاده می‌شود.

بیمه‌های مهندسی جزو بیمه‌های اموال بوده و همانطوریکه از نامش پیداست برای تحت پوشش بیمه قرار دادن فعالیت مهندسین در رشته‌های گوناگون می‌باشد. پیدایش بیمه‌های مهندسی به سال ١٨۵۴ میلادی بر می‌گردد و بیمه‌های مهندسی در مقایسه با سایر بیمه‌ها مانند بیمه عمر، باربری و آتش سوزی نسبتًا جدید می‌باشند.

بیمه مهندسی خطراتی از جمله پروژه‌های در حال ساخت و ساز، نصب ماشین آلات، پروژه‌های زیربنایی و فعالیت‌های که دارای خطرات زیاد و همچنین احتمال وقوع حادثه و از دست دادن سرمایه را به همراه دارد تحت پوشش خود قرار می‌دههد.

 از انواع بیمه‌های اشیاء (غرامتی) است که از اهداف آن ارائه تامینی جامع وکافی برای موارد بیمه شده می‌باشد. از انواع بسیار متداول بیمه‌های مهندسی می‌توان به بیمه تمام خطر پیمانکاران (C.A.R)، بیمه تمام خطر نصب (E.A.R)، بیمه ماشین آلات و تجهیزات پیمانکاران (C.P.M)، شکست ماشین آلات (M.B) و بیمه ریسک‌های تکمیل شده ساختمانی (C.E.C.R) اشاره نمود.

در این گزارش با مزایای اصلی بیمه مهندسی آشنا شده و در انتها بهترین شرکت بیمه برای خرید این بیمه نامه نیز معرفی می‌شود.

 شرکت بیمه آرمان برای جلوگیری از حوادث و یا جبران خطرات پیش آمده، بیمه‌های مهندسی خود را طراحی کرده است که مخاطبان می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند.

بعضی از انواع بیمه‌های مهندسی عبارتند از:

بیمه تمام خطر پیمانکاران (CAR):

به موجب این بیمه نامه، کلیه طرح‌های عمرانی و ساختمانی مانند پروژه‌های احداث انواع سازه‌ها شامل انواع ساختمان، راه آهن، فرودگاه، جاده‌ها، پل‌ها، سد‌ها، تونل‌ها، مترو، نقاطع‌های غیر هم سطح، موج شکن، عملیات آبرسانی، زهکشی، فاضلاب شهری، حفر چاه‌های عمیق و غیر عمیق، مخازن آب و ده‌ها مورد مشابه دیگر تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند. این بیمه نامه کلیه خسارت‌ها و زیان‌های وارده به اموال بیمه شده را به صورت تمام خطر و به هر علت، اعم از حوادث به جز در مواردی که به طور مشخص استثنا شده است را جبران می‌نماید. مدت این بیمه نامه (با ارائه درخواست بیمه گذار از زمان تخلیه مصالح در محل اجرای پروژه شروع و تا اتمام آن و تحویل پروژه به کارفرما ادامه دارد. علاوه بر آن یک دوره نگهداری، از زمان تحویل موقت تا تحویل دائم نیز مطابق پیمان می‌تواند تحت پوشش قرار گیرد.

این بیمه نامه دارای دو بخش به شرح ذیل می‌باشد:

الف: خسارت‌های مالی وارده به پروژه و تاسیسات

ب: خسارت‌های وارده به اشخاص ثالث از محل مسئولیت مدیران و مهندسین و کارکنان پروژه

در بخش اول (خسارت‌های مالی وارده به پروژه) مواردی مانند مبالغ پیمان، مصالح تهیه شده توسط کارفرما، ساختمان‌های موقت، تجهیزات ساختمانی، ماشبن آلات ساختمانی، اموال مجاور، برداشت ضایعات و تعدیل و تبدیل فضای مرتبط با پروژه برای ادامه فعالیت مربوطه تحت پوشش قرار می‌گیرد. ب: در بخش دوم نیز خسارت‌های جانی (بدنی) منجر به فوت، نقص عضو و هزینه‌های پزشکی و نیز خسارت‌های مالی وارد شده به اشخاص ثالث تحت پوشش این بیمه نامه قرار می‌گیرد. با توجه به مندرجات بیمه نامه و تعهدات درخواستی بیمه گزار، خسارت‌های جانی موضوع این بیمه نامه تا سقف دیه یک نفر مرد مسلمان برای هر نفر و در هر حادثه، توسط این شرکت قابل جبران می‌باشد.

  

بیمه تمام خطر نصب(EAR):

به موجب این بیمه نامه عملیات نصب، مونتاژ و دمونتاژ ماشین آلات و تجهیزات واحد‌های صنعتی، تولیدی و خدماتی از قبیل انواع نیروگاه‌ها، توربین‌ها، ژنراتور‌ها، دیگ‌های بخار، کمپرسور‌ها، موتور‌های درون سوز، ترانسفورماتور‌ها، خطوط و سیستم‌های مخابراتی، خطوط لوله انتقال نیرو (نفت و گاز)، خطوط لوله انتقال آب، دستگاه‌های چاپ، ماشین آلات کاغذ سازی و نساجی، خطوط هوایی انتقال نیرو و مانند آن‌ها تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد. این بیمه نامه نیز دارای دو بخش به شرح ذیل می‌باشد:

الف: خسارت‌های مالی احتمالی وارد شده به پروژه و مسئولیت مدنی کارفرما و مدیران ذیربط در مقابل اشخاص ثالث

ب: خسارت‌های جانی وارده به اشخاص ثالث  

در بخش اول مواردی نظیر اقلام مورد نصب، هزینه حمل، حقوق و عوارض گمرکی، هزینه نصب، عملیات ساختمانی، تجهیزات ساختمانی، نصب ماشین آلات ساختمانی، برداشت ضایعات، اموال مجاور پروژه و تعدیل آن‌ها تحت پوشش قرار می‌گیرد. در بخش دوم خسارت‌های جانی (فوت، نقص عضو، هزینه‌های پزشکی) وارده به اشخاص ثالث در حین عملیات نصب و مونتاژ و دمونتاژ ماشین آلات و تجهیزات واحد‌های صنعتی، تولیدی و خدماتی و حین عملیات موضوع بیمه نامه تحت پوشش قرار می‌گیرد. با توجه به مندرجات بیمه نامه و تعهدات درخواستی بیمه گزار، خسارت‌های جانی موضوع این بیمه نامه تا سقف دیه یک نفر مرد مسلمان برای هر نفر و در هر حادثه، توسط این شرکت قابل جبران می‌باشد.

 

 بیمه ماشین آلات و تجهیزات پیمانکاری (CPM) :

در این بیمه نامه کلیه خسارت‌های احتمالی وارده به بدنه ماشین آلات و تجهیزان پیمانکاری از قبیل لودر، بولدوزر، تانکر و بونکر، بیل مکانیکی، گریدر، تاورکراین، جرثقیل، جراثقال، لیفتراک، غلتک، ساید بوم و مانند آن‌ها که پیمانکاران جهت اجرای پروژه‌ها از آن‌ها بهره می‌گیرند تحت پوشش قرار می‌گیرد. در واقع این بیمه نامه هر گونه زیان یا خسارت احتمالی که به هر علت از جمله خطرات طبیعی (مانند سیل و زلزله و آتش فشان) به جز در مورد مستثنی شده در حین انجام کار یا توقف ماشین آلات، در زمان احداث یا بهره برداری از ماشین آلات، به آنان وارد گردد را تحت پوشش قرار می‌دهد. محدوده پوشش این بیمه نامه جهت جبران خسارت‌های مالی به بدنه ماشین آلات مذکور، صرفاً در محل اجرای پروژه‌ها و یا سایت محل فعالیت آن‌ها (مرتبط با پروژه بیمه شده) می‌باشد. برای تکمیل این بیمه نامه به جبران خسارت‌های جانی و مالی وارده به اشخاص ثالث، بیمه گزار می‌تواند با انجام مشاوره با کارشناس ذیربط این شرکت، خسارت‌های مذکور را با کلوز جداگانه خریداری نماید. در صورت خریداری کلوز مستقل مذکور جهت جبران خسارت‌های جانی، خسارت‌های جانی موضوع مذکور تا سقف دیه یک نفر مرد مسلمان برای هر نفر و در هر حادثه، توسط این شرکت قابل جبران می‌باشد.

بیمه نامه سازه‌های تکمیل شده ساختمانی (CECR) :

این پوشش بیمه‌ای (بیمه نامه) برای عرضه پوشش‌های کامل بیمه‌ای به سازه‌های مهندسی پس از خاتمه کار آن‌ها (تکمیل عملیات ساختمانی و تحویل به کارفرما) طراحی شده است. بسیاری از پروژه‌هایی که در دوره احداث تحت پوشش بیمه‌ای تمام خطر نصب (CAR) قرار گرفته اند، پس از اتمام مراحل ساختمان و در زمان بهره برداری، می‌توانند تحت پوشش این بیمه نامه (بیمه سازه‌های تکمیل شده CECR) قرار گیرند این بیمه نامه دارای یک پوشش با خطر‌های معین است و خطرات تحت پوشش این بیمه نامه به صراحت در بیمه نامه ذکر و قید می‌گردد. براساس این بیمه نامه، بیمه گزار می‌تواند برای جبران زیان‌ها و خسارت‌های فیزیکی، ناگهانی و غیر قابل پیس بینی وارده به ماشین آلات و تجهیزات، پوشش بیمه‌ای متناسب خریداری نماید. در این بیمه نامه برای تکمیل سازه‌های ساختمانی، تامین جامعی مقرر گردیده است که از آن جمله می‌توان به راه‌ها، اسکله‌ها، دایک‌ها، باند‌های فرودگاه، دکل‌های انتقال نیرو، پل‌ها، تونل‌ها، کانال‌های آبرسانی و شبکه‌های آبیاری و زهکشی، سد‌ها، مخازن آب و خاکریز‌ها را نام برد. از جمله خطرات تحت پوشش این بیمه نامه می‌توان به صاعقه، انفجار، آتش سزی، زلزله، راتش و نشست زمین، یخ زدگی، سقوط بهمن، سیل، طغیان آب دریا‌ها و رودخانه‌ها، طوفان و گردباد، سقوط هواپیما و اشیاء پرنده، برخورد وسایل نقلیه زمینی و دریایی، آتشفشان، سونامی و خرابکاری‌های غیر گروهی اشاره نمود.

بیمه شکست ماشین آلات (MB) :

در این بیمه نامه کلیه خسارت‌های فیزیکی ناگهانی و غیر قابل پیش بینی را که مستلزم تعمیر قطعات یا تعویض ماشین آلات باشد تحت پوشش قرار گرفته و قابل جبران می‌باشد. در این بیمه نامه انواع ماشین آلات مانند توربین‌ها، ژنراتور‌ها، بویلر‌ها، پمپ‌ها، ترانسفورماتور‌ها ف ماشین آلات تولیدی و صنعتی و و نیز کلیه تاسیسات و تجهیزات مکانیکی می‌توانند تحت پوشش قرار گیرند. این بیمه نامه نه تنها برای جبران خسارت‌های وارده به کارگاه‌های بزرگ یا دستگاه‌های کاملاً خودکار که جهت تولید مورد استفاده قرار می‌گیرند بلکه حتی برای کارگاه‌های کوچک و متوسط نیز که شکست احتمالی ماشین آلات آن‌ها نتایج زیانباری برای مالکان آن‌ها در بر دارد، کاربرد دارد و خسارت‌های وارده به آن‌ها را جبران می‌نماید. در این بیمه نامه امکان ارائه پوشش‌های بیمه‌ای مربوطه به فونداسیون دستگاه‌های نصب شده نیز وجود دارد. خطا در طراحی، معایب موجود در ریخته گری یا مصالح، خطا در بهره برداری، عدم مهارت، بی دقتی، سهل انگاری، از هم گسیختگی به واسطه نیروی گریز از مرگز، اتصال کوتاه، انفجار فیزیکی، طوفان و یخ زدگی، کمبود آب در بویلر‌ها، و از جمله خطرات تحت پوشش این بیمه نامه می‌باشد. این بیمه نامه در مورد اقلام بیمه شده در صورتی کاربرد خواهد داشت که آزمایش آن‌ها در زمان کارکرد یا توقف دستگاه یا در زمان پیاده کردن دستگاه‌ها در حین انتقال در محل تاسیسات یا نصب مجدد آن‌ها با موفقیت انجام شده باشد.

بیمه تجهیزات الکترونیک (EE) :

کلیه تجهیزات و دستگاه‌های الکتریکی و الکترونیکی مانند تجهیزات صوتی، تصویری، مخابراتی، آزمایشگاهی، اندازه گیری، نقشه برداری، پزشکی، کامپیوتری و؛ که با جریان برق ولتاژ پایین کار می‌کنند تحت پوشش این بیمه نامه قرار می‌گیرند. در واقع خسارت‌های فیزیکی ناگهانی و غیر قابل پیش بینی که در حال انجام کار، توقف، پیاده کردن برای تمیز کردن آن‌ها یا بازدید و تعمیر یا جابجایی در موطه انبار و نصب مجدد آن‌ها به آن‌ها وارد می‌شود، تحت پوشش این بیمه نامه قرار می‌گیرد. اعتبار این بیمه نامه از زمانی شروع می‌شود که آزمایش و به کار افتادن دستگاه‌های مذکور با موفقیت انجام شده باشد. میزان خسارت قابل پرداخت برای هر یک از اقلام بیمه شده در مدت قرارداد بیمه از مبلغی که در جدول مشخصات بیمه نامه تعیین شده است و در مجموع از جمع مبالغی که در جدول مزبور قید گردیده است تجاوز نخواهد کرد، بنا براین توصیه می‌شود هنگام تهیه جدول اقلام توسط بیمه گزار و ارائه آن به بیمه گر و نیز در هنگام انجام بازدید اولیه توسط کارشناس ذیربط به این نکته مهم توجه لازمه صورت گیرد.

بیمه ریسک‌های تکمیل شده ساختمانی سازه‌های تکمیل شده (CECR) :

بیمه ریسک‌های تکمیل شده ساختمانی خسارت‌های وارد به انواع سازه‌های احداث شده در زمان بهره برداری از قبیل ساختمان‌های مسکونی، اداری، تجاری، برج ها، جاده ها، راه آهن، فرودگاه، کانال‌های آبیاری، پلها، تونلها، سدها، موج شکن و اسکله، خطوط لوله آب، نفت، گاز، فاضلاب و نیز انبار‌ها و معادن را تحت پوشش قرار میدهد. بیمه ریسک‌های تکمیل شده ساختمانی از نوع بیمه با خطرات معین بوده و خسارت‌هایی که در متن بیمه‌نامه ذکر گردیده است را تحت پوشش قرار دهد.  

خطرات تحت پوشش:

۱- صاعقه انفجار آتش‌سوزی

۲- زلزله زلزله دریائی آتشفشان

۳- رانش زمین نشست زمین لغزش زمین ریزش کوه یا صخره

۴- برف بهمن یخ‌زدگی یخ شناور

۵- سیل طغیان آب امواج دریا

۶- طوفان گردباد تندباد

۷- تصادم با یا سقوط اشیاء از هر وسیله نقلیه زمینی، هوائی یا آبی

۸- خسارت‌های ناشی از کاربرد آب یا سایر اقدامات بمنظور اطفای حریق

۹- سقوط تصادم واژگونی

۱۰- خرابکاری غیر گروهی بیمه‌گذار می‌تواند با پرداخت حق بیمه اضافی خطر سرقت با شکست حرز را نیز تحت پوشش قرار دهد..مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.


Top