مشکلات خبرنگاران؛ مثنوی هفتاد منی‌ که خواننده ندارد!


1396/05/22

‌روز خبرنگار تمام شد و امسال هم مثل سال‌های قبل درد دلهای اهالی رسانه ناگفته باقی ماند. هر سال با نزدیک شدن 17 مرداد، سایت ها وکانال‌های تلگرامی دستگاه‌های مختلف پر می‌شود از جملات قصاری‌

مشکلات خبرنگاران؛ مثنوی هفتاد منی‌ که خواننده ندارد!
‌روز خبرنگار تمام شد و امسال هم مثل سال‌های قبل درد دلهای اهالی رسانه ناگفته باقی ماند. هر سال با نزدیک شدن 17 مرداد، سایت ها وکانال‌های تلگرامی دستگاه‌های مختلف پر می‌شود از جملات قصاری‌که از رسالت سنگین خبرنگار در جامعه می‌گویند. نزدیک روز خبرنگارکه می‌شویم همه مسئولان سخنان خود را با بیان اهمیت انعکاس اخبار در جامعه امروز شروع می‌کنند و برای اینکه خودشان را رسانه‌ای نشان دهند، گوی سبقت را از هم می‌گیرند و با خبرنگاران عکس یادگاری انداخته و گاه‌ با افتخار کارت هدیه‌ای هم بذل و بخشش می‌کنند.

‌به گزارش ‌ایسنا، نزدیک 17 مرداد خبرنگاران به عنوان رکن چهارم دموکراسی عزیز شده و برای چند روز در جایگاه واقعی‌شان دیده می‌شوند. درست بعد از این روز است‌ که همه چیز به وضع قبل برمی‌گردد. هفته نزدیک به روز خبرنگار برای اهالی رسانه خوابی خوش است‌ که زود تمام می‌شود و بعد از این خواب دوباره جا ماندن از غافله نگاه مسئولان، پشت در سالن جلسات ماندن‌ها، بی احترامی‌های‌گاه و بی‌گاه، درگیر شدن با مدیران روابط عمومی که به اهالی رسانه به عنوان میرزا بنویس و جارچی دستگاهشان نگاه می‌کنند، معطل ماندن در سالن جلسات برای مدیرانی‌که وقت خبرنگاران برایشان ارزشی ندارد و ... شروع می‌شود. اهالی رسانه باید بپذیرند روز خبرنگار مثل بسیاری روزهای دیگر تنها یک روز نامگذاری شده در تقویم است و به اندازه همان یک روز ارزش پرداخته شدن دارد. خبرنگاران باید قبول‌ کنند سنگ صبوری جز هم‌صنفان خود ندارند و گوش شنوایی برای مشکلاتشان وجود ندارد. مشکلاتی‌که چند دهه است به قوت خود باقی مانده و ریسمان آن هر روز محکمتر می‌شود....
خبرنگاران امنیت شغلی ندارند
یکی از خبرنگاران البرزی در گفت وگو با ایسنا با اشاره به مشکلات فعالان این صنف اظهارکرد: عدم وجود امنیت شغلی مهمترین دغدغه خبرنگاران است.
سونیا سهیلی ادامه داد: مدیران رسانه باکوچکترین بهانه عذر خبرنگارانشان را می‌خواهند و همین باعث شده یک خبرنگار درطول سال‌های فعالیت خودکار در چندین رسانه را تجربه‌ کند.
این خبرنگار البرزی توضیح داد: حقوق اغلب خبرنگاران بسیارکم است‌، گاه یک خبرنگار حق التحریری به ازای یک ماه فعالیت 400 یا 500 تومان دریافت می‌کند که این مبلغ هزینه  خوراک وکرایه ماشین هم نیست‌.
وی اضافه‌ کرد: بسیاری از مدیران رسانه برای خبرنگارانشان حتی‌ کارت خبرنگاری نیز صادر نمی‌کنند و همین باعث می‌شود خبرنگاران برای ورود به جلسات و معرفی‌خود با مشکل مواجه شوند.
خبرنگارانی‌ که بیمه نیستند...
یکی دیگر از خبرنگاران البرزی  در گفت وگو با ایسنا نداشتن بیمه را یکی دیگر از مشکلات اهالی رسانه عنوان کرد و گفت:‌ خبرنگارانی در البرز فعالیت می‌کنند که علی رغم اینکه بیش از دو دهه از فعالیتشان می‌گذرد، بیمه نیستند.
وحید صالحی اظهار کرد: هرچند خبرنگاری جزء مشاغل سخت و زیان آور محسوب می‌شود ولی فعالان این صنف از بدیهی ترین حقوق خود نیز بی بهره هستند.
وی افزود:‌ خبرنگاران میدانی با تحمل فشار و استرس زیاد دوشادوش مسئولان حضور دارند و اخبار را منتشر می‌کنند و از هیچ‌کسی هم گلایه ندارند و همین باعث شده دیده نشوند.
وی افزود: خبرنگارانی‌ که تحت پوشش بیمه نیستند، در زمان بیماری ناچارند تمام هزینه‌های درمانی خود را از جیب پرداخت کنند که این واقعا انصاف نیست.
مدیران انتقاد پذیر نیستند
یکی دیگر از خبرنگاران در گفت و گو با خبرنگار ایسنا ‌با اشاره به دیگر مشکلات اهالی رسانه‌ گفت: متاسفانه بسیاری از مدیران روابط عمومی و مسئولان نقد پذیر نیستند و همین باعث شده  با انتشارکوچکترین خبر چالش برانگیز، خبرنگار منتقد بایکوت خبری شود و از دعوت در جلسات باز بماند.
مهدی اسدی ادامه داد: برخی دستگاه‌ها نیز اصلا به خبرنگاران اجازه ورود به جلسات را نمی‌دهند و اطلاع رسانی را از طریق درگاه روابط عمومی و یا یک سخنگو محدودکرده‌اندکه همین باعث می‌شود خوراک خبری اهالی رسانه‌ کم شود.
وی توضیح داد: برخی دستگاه‌ها فکر می‌کنند خبرنگاران میرزا بنویس‌ آنها هستند و صرفا باید به عنوان بلندگوی آنها عمل‌ کرده و انتقاد نکنند که این امر با رسالت خبرنگاری به طورکلی مغایر است.
خبرنگاران در خانه مطبوعات عضو شوند
رییس هیات مدیره خانه مطبوعات البرز به خبرنگار ایسنا گفت: برای اینکه بتوانیم برای احقاق حق و حقوق خبرنگاران‌گام های موثری برداریم در مرحله اول نیاز به تعامل و همکاری اهالی رسانه داریم.
رضا عباس زاده گفت: تا زمانی‌که همه فعالان رسانهای استان عضو خانه مطبوعات نشوند، نمی‌توان به‌ آینده این صنف در استان امیدوار بود.
وی اظهارکرد:‌ طبق اساسنامه خانه مطبوعات، از این پس تمامی خدمات رفاهی، صنفی و بیمه‌ای تنها به خبرنگاران عضو خانه تعلق می‌گیرد، به همین دلیل فعالان رسانه‌ای‌ که تا کنون نسبت به عضویت در خانه مطبوعات اقدام نکرده‌اند، باید هرچه سریع تر مدارک خود را کامل و عضو شوند.
این مسئول درباره تلاش برای بیمه‌کردن خبرنگاران توضیح داد: متاسفانه بسیاری از خبرنگاران از حق و حقوق قانونی خود بی خبر هستند و همین باعث شده مدیران رسانه حقوق آنان را نادیده بگیرند.
وی ادامه داد: تمام مدیران رسانه موظف به بیمه‌کردن خبرنگاران خود هستند و اگر در استان خبرنگاری تاکنون بیمه نشده باید هرچه سریع تر اعلام کند تا اقدامات لازم جهت برخورد با مدیر متخلف صورت گیرد.
رییس هیات مدیره خانه مطبوعات البرزگفت: بدون شک اگر مشکل بیمه خبرنگاران حل شود، تا حدی شاهد ایجاد امنیت شغلی برای فعالان این صنف خواهیم بود.
صدورکارت حرفه‌ای خبرنگاری برای اهالی رسانه
وی در ادامه با اشاره به تلاش برای صدور کارت حرفه ای خبرنگاران در استان اشاره کرد و افزود: برای تمامی اهالی رسانه که عضو خانه مطبوعات استان هستند، کارت حرفه‌ای خبرنگاری صادر می‌شود تا از این طریق ارتباط آنها با دستگاه‌ها آسان شود.
عباس زاده همچنین به ایجاد بانک اطلاعاتی خبرنگاران نیز اشاره‌ کرد وگفت:‌ با ایجاد این بانک خبرنگاران حرفه‌ای هر حوزه شناسایی و زمینه ارتباط گیری بهتر آنان با مسئولان و مدیران روابط عمومی فراهم می شود.
مشکلات خبرنگاران یک شبه حل نمی‌شود
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز نیز در گفت وگو با ایسنا  با بیان اینکه حل مشکلات خبرنگاران نیازمند گذر زمان است، گفت:‌ خبرنگاران با مشکلات زیادی مواجه هستند که برطرف کردن آنها به گذر زمان نیاز دارد و به سرعت امکان پذیر نیست.
علی خیلدار ادامه داد: برگزاری جلسات مختلف با مدیران مسئول رسانه‌ها و خبرنگاران در دستور کار قرار گرفته که بدون شک در این جلسات راه کارهای موثری برای حل مشکلات رسانه‌های استان ارائه خواهد شد.
این مسئول توضیح داد: خبرنگاران استان باید نسبت به عضویت در خانه مطبوعات جدی باشند، چون در غیر این صورت خدمات رسانی مناسب به آنها و احقاق حقوق آنان سخت می‌شود.
وی افزود: صدور کارت حرفه‌ای خبرنگاران و تحت پوشش قرار دادن خبرنگارانی که هنوز بیمه نیستند، به صورت جدی در دستور کار قرار گرفته و امید است به زودی نتیجه دلخواه اهالی رسانه حاصل شود.
گزارش از: المیرا اگیر، خبرنگار ایسنا، منطقه البرز
انتهای پیاممشخصات
نام و نام خانوادگی
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی

نقص فنی در موتور هواپیما، پرواز تهران-بندرعباس را لغو کرد

‌پرواز شماره 7089 هواپیمایی کیش ایر که با یک فروند هواپیمای ام دی 80 تهران را به مقصد بندرعباس ترک کرده بود، دقایقی پس از برخاستن به دلیل نقص فنی در موتور به فرودگاه مهرآباد بازگشت. ‌

یک صندلی و اعلام آمادگی حدود 30 نفر برای نشستن روی آن

‌سخنگوی منتخبان شورای پنجم گفت: از امروز پنج‌شنبه فرآیند انتخاب شهردار آینده رشت در دستور کار منتخبان شورای پنجم قرار می‌گیرد. ‌به گزارش ایسنا‌، فاطمه شیرزاد اظهار کرد: هفت

1500 هکتار جنگل‌کاری اقتصادی و مشارکتی در لرستان انجام می‎شود

‌مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان از انجام 1500 هکتار جنگل‌کاری اقتصادی و مشارکتی در استان خبر داد.  به گزارش ایسنا‌، مهندس شیرزاد نجفی با اشاره به اجرای طرح جنگل‌

واکسیناسیون ۳ هزار قلاده سگ بر علیه بیماری هاری در خراسان جنوبی

‌معاون سلامت اداره کل دامپزشکی خراسان ‌ جنوبی از واکسیناسیون سه هزار قلاده سگ از ابتدای امسال در استان بر علیه بیماری هاری خبر داد. ‌به گزارش ایسنا، به نقل از روابط عمومی دامپزشک

اولویت نخست پدیده، برگزاری مجمع قانونی سهامداران است

‌معاون اقتصادی استاندار خراسان رضوی تاکید کرد: آقای زارع صفت باید سازوکاری تعریف کند که هر چه سریع تر مجمع قانونی سهامداران برگزار شود، چرا که باید کار پدیده به دست متولیان پدیده بازگردد.

رایزنی با وزارتخانه برای پوشش بیمه شالیزارهای برنج خراسان رضوی

‌رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی در خصوص خسارت‌های وارد شده سیل اخیر به شالیزارهای برنج استان گفت: از وزیر جهاد کشاورزی خواسته‌ایم تا مدت 5 سال کشت شالی در استان ادامه یابد و مزارع آ

از آلودگی سواحل تا پرداخت نشدن حقوق ناجیان

بر اساس آمار آنچه تا امروز که در اواخر مرداد قرار داریم، تعداد غرقی‌ها نسبت به سال گذشته کاهش داشته است و این امر نشان دهنده تلاش و برنامه ریزی بیشتر نسبت به سال‌های گذشته است. ‌

ثبت هفت هزارو ۷۷۰ مورد ازدواج در آذربایجان غربی طی سه ماه اول سال جاری ‌

‌مدیرکل ورزش و جوانان آذربایجان غربی از ثبت هفت هزار و ۷۷۰ ازدواج در سه ماهه اول سال جاری در استان خبر داد. ‌به گزارش ایسنا‌، عبدالله چمن گلی در بیست و دومین جلسه ساماندهی ا

تصادف سنگین ۴ خودرو در جاده گنج افروز بابل

سخنگوی مرکز مدیریت و فوریت‌های پزشکی بابل، از مصدوم شدن دو نفر بر اثر تصادف بونکرسیمان وکامیون حامل شن و ماسه و پراید و پیکر در جاده گنج افروز روستای گنج افروز سه راه وحدت خبر داد. مه

برخورد ۳ خودرو در محور سوادکوه

سخنگوی مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان مازندران، از مصدوم شدن 12 نفر بر اثر برخورد خودروی سواری در محدوده پیچ آینه محور سوادکوه خبر داد. زکریا اشکپور در گفت و گو با ایسنا اظ

مطالب سایت

تمامی اخبار دانش نیوز بدون دخالت انسانی و توسط موتورهای جستجوگر جمع آوری میشود و دانش نیوز در قبال محتوای اخبار هیچ مسئولیتی ندارد.
royaloriental.ch