فرهاد مهندس‌پور: من هر چه در حاشیه بنشینم برایم بهتر است - اخبار تسنیم - Tasnim


1396/10/23

فرهاد مهندس‌پور: من هر چه در حاشیه بنشینم برایم بهتر است نشست خبری جشنواره تئاتر فجر در سالن کنفرانس تئاتر شهر با حواشی بسیار دنبال شد. ۲۳ دی ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۰ فرهنگی سینما و تلویزیون نمایش ن

فرهاد مهندس‌پور: من هر چه در حاشیه بنشینم برایم بهتر است - اخبار تسنیم - Tasnim
فرهاد مهندس‌پور: من هر چه در حاشیه بنشینم برایم بهتر است
نشست خبری جشنواره تئاتر فجر در سالن کنفرانس تئاتر شهر با حواشی بسیار دنبال شد.
۲۳ دی ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۰
فرهنگی
سینما و تلویزیون
نمایش
نظرات

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، نشست خبری تئاتر فجر صبح امروز با حضور فرهاد مهندس‌پور دبیر جشنواره و تیم اجرایی او در سالن کنفرانس تئاتر شهر برگزار شد.
این نشست با اعتراض چند خبرنگار نسبت به پوستر این دوره همراه بود که طی آن سیامک فیلی‌زاده گفت: ما چند جلسه حرفه‌ای داشتیم و براساس خواسته سفارش‌دهنده به این کار رسیدم. ایده‌ها ساده است و قرار نبود پیچیده باشد من تجربه 5 دوره فیلم فجر را داشتم بحث گفت‌وگو مطرح بود و مسئله‌ای چگونگی که امروز طرح است به طرح ایموجی فیلم رسیدیم که بصری هستند. پوستر در برگیرنده همه مفاهیم تئاتر نیست.
وی درباره شش‌تایی بودن تصاویر آنها را مرتبط با ماسک‌های تئاتر و تنوع گونه‌های نمایشی دانست و گفت: جشنواره پوستر واحدی ندارد بلکه صرفا یک ایده مرکزی دارد. ما در طراحی نگاهی به گلیم ایرانی داشتیم که در آن بر ساده‌سازی است. ادبیات محور شدن پوسترها یک عیب است.
فرهاد مهندس‌پور در حالی که تلفن همراه خود را نشان می‌داد، در دفاع از پوسترها گفت: من در فضای مجازی نیستم. او در نقد اینکه ایموجی امری ضد گفت‌گوست مدعی شد ما تنها با زبان حرف نمی‌زنیم و رفتار بدن ما مهمتر از زبان هستند.
حمیدرضا ابک در این نشست در پاسخ به اعتراض خبرنگاری مبنی بر شکل فروش بلیت‌ها گفت: اولین مشکل فضایی است که در آن نسبت میان مخاطب و آن مناسب نیست. همواهر گفته شده دولت به جای دخالت در نرم‌افزار بر سخت‌افزار فعال باشد. فرهنگی در گذشته شکل گرفته که ایجاد توقع کرده است. ما با 312 نفر خواستار بلیت خبرنگاران مواجه شدند.
فرهاد مهندس‌پور در خصوص انتخاب سایت فروشنده پاسخ داد: مناقصه‌ای برگزار شد و ما بهترین پیشنهاد را انتخاب کردیم 4 طرح آمد و بهترین انتخاب شد. این گفته‌ها که با جنجال نماینده سایت تیوال همراه بود با این گفته حمیدرضا ابک مدیر روابط عمومی جشنواره همراه شد که گفت: به شفاف‌ترین شکل ممکن رفتار کردم و حاضرم متن نامه‌ها را منتشر کنم 5 اختلاف جدی میان دو گروه وجود داشته است.
وی در حالی که قرارداد ایران نمایش را نشان خبرنگاران داد، گفت: نامه من نشان می‌دهد که ایران نمایش موظف است این خدمات را ارائه کند و اگر چنین نشد رسانه‌ای شود.
مهندس‌پور در مواجهه با سوال خبرنگاری که مدعی بود هدف از جشنواره 36 کوچک سازی آن بوده گفت: من چنین نگفتم این بزرگترین جشنواره کشور و منطقه از روسیه تا آفریقا و مشرق دور است حرفم این بود در یک پروسه 3 ساله جشنواره فجر به دو بخش تقسیم شود. آمدن گروه‌های خارجی در زمستان بسیار سخت است  گفتم این بخش به همراه عکس و پوستر در تابستان اجرا شود ما می‌توانیم با این جشوواره به قطب فرهنگی منطقه بدل شویم کار دشواری است و با این بودجه امکانپذیر نیست اما با گفتنش باید مسئولان را نسبت به این مسئله حساس کرد. اصرار گروه‌ها بر سر این است که چرا در جشنواره نیستی و ما ناچاریم با افکار عمومی حرکت کنیم. این جشنواره، جشنواره مهندس‌پور نیست و به نظر من این مسابقه امر احمقانه‌ای است در جشنواره‌های کوچک برای تشویق گروه‌ها جایزه می‌دهند من شگفت‌زده شدم چرا که کسانی گفتند می‌خواهیم در فجر شرکت کنیم که گویا بزرگ و کوچک ما در جامعه اعتبار اجتماعی ندارند و این اعتبار با لوح و تندیس اجرا می‌شود. گویا مواجه اثر با مخاطب در سالن ما را اقنا نمی‌کند.
فرهاد مهندس‌پور در پاسخ به خبرنگار اعتماد مبنی بر عدم رعایت فراخوان و تغییر در روند آن گفت: من انتظار بیشتری از خودم داشتم و این 8 ماه تلاش کردم عاقل شوم. فشارها بسیار زیاد است از فراخوان رجوع کردم اما این حداقل و می‌شود مهار بیشتری از دست ما خارج شود من سالها از کارهای اجرایی دور بودم و خیلی زود فهمیدم که نباید می‌آمدم وضع به شدت افتضاح است اگر دوستان در تئاتر نبودند می‌رفتم. من معیار کمی کوچکی گذاشتم و آن هم تقسیم کارگردانان به زیر سه کار و بالای سه کار بوده است برای رسیدن به این مسئله برای هر نمایش بیش از 10 تماس گرفتیم ما نتوانستیم به یک آئین‌نامه برسیم و هر سال در نقطه صفر قرار می‌گیریم. تقسیم بحث تئاتر ایران به دو بخش عاقلانه‌ترین کار بود. فراخوان جشنواره 37 را نوشته‌ایم و بسیار متفاوت است و عملا نمی‌توانیم آن را منتشر کنیم.
مهندس‌پور در پاسخ به خبرنگار شبستان که چرا وضعیت به بخش مرور و تازه‌ها در فجر متزلزل است گفت: جشنواره 23 جشنواره من بود و من یکه تاز بودم و کسی جلودارم نبود. اما جامعه پذیرشگر آن نبود. ما باید با جامعه تئاتری وارد گفت‌وگو شویم و یا اینکه کار خودم را بکنم تا رسیدن به یک عقلانیت پای ماجرا می‌ایستم. من آقای شفیعی را خیلی نمی‌شناسم اما اگر در دلش را باز کند می‌فهمیم که پر از درد است. تئاتری‌ها زیرآب یکدیگر را پیش او می‌زنند. در چهره‌اش می‌فهمم گویی به من اعتماد می‌کرد اما او را درک می‌کنم. یکی از مشکلات بودجه است تازه اولین بخش از بودجه به شکل نصفه و نیمه پرداخت شده است. ما تبدیل به آدمهایی می‌شویم که می‌گوییم ولش کن.
مهندس پور در واکنش به خبرنگار مکس مبنی بر شفاف‌سازی در آثار بخش مرور گفت: در دفترچه به گروه هفتاد نفره گفته شده بود چگونه کارها را انتخاب کنند در بخشهایی خود را محق ندانستیم که درباره کیفیت نظر دهیم. ما فقط درباره کمیت نظر دادیم. در حوزه کیفیت فقط می‌توانید در بخش میهمان و خارجی مرا مواخذه کنید. چرا که خودم آنها را برگزیدم. اعلام آمار فکر خوبی است و چیزی برای پنهان کردن نداریم.
اصغر دشتی قائم مقام دبیر جشنواره نیز در این باره گفت: ما معیارها و ملاک‌های ورود به مسابقه را نگفتیم کار ما صرفا طراحی یک مکانیسم بوده است.
مهندس پور در جواب خبرنگار تسنیم مبنی بر اینکه چرا بخش میهمانی در آئین‌نامه جشنواره فجر به شکل روشن تدوین نمی‌شود گفت: مرزهای قدرت دبیر مشخص نیست نباید شکل آئین‌نامه‌ای داشته باشد معمولا اینگونه است که دبیر سلیقه‌هایی دارد دانشی داشته که این فضا دست او را باز می‌گذارند. جشنواره فجر جشن گفت‌‌وگوست که در ابتدا در دبیرخانه رخ داده است. اعضای اجرای جشنواره تصمیم‌های مستقلی می‌گرفتند.
وی در پاسخ به سوال تسنیم که قرار بود جشنواره به سوی کارهای عامه پسند سوق پیدا کند و گویی قرار است سلیقه دبیر جشنواره در انتخاب آثار دخیل باشد گفت: درباره انتخاب کارها گفته بودند می‌خواستم یک نگاه سلیقه‌ای داشته باشم من گفته بودم فجر ویترین تئاتر ایران نیست و تلاش کردم چنین شود. با ایرج راد، هرمز هدایت، و فاطمه مکاری و... تماس گرفتم تا به عنوان میهمان در جشنواره حضور داشته باشم ما اکنون با طیف‌ گسترده‌ای از کارها روبروییم درباره کیفیت مته به خشخاش نگذاشتم. به دلیل تنگنای مالی بخش عامه‌پسند ر کنار گذاشتم عامه پسند به معنای تئاتر آزاد نیست. فکر می‌کنم در بخش میهمان در فجر 37 اتفاقاتی رخ داده است.
وی درباره انتخاب آثار خارجی نیز گفت: آروند دشت‌آرای کارها را روبروی من گذاشت و من انتخاب کردم مسئولیت با دبیر جشنواره است و او باید پاسخگو باشد.
دشت‌آرای دبیر جشن بین‌الملل گفت: کارها را باید آقای مهندس‌پور بدون شورا انتخاب می‌کرد. جشنواره به یک دبیر زیر نظر هنری نیاز دارد تا یک انتخاب کننده.
فرهاد مهندس‌پور درباره اعتقادش به حذف بخش مسابقه گفت: مسابقه دون شان جشنواره فجر است تنها رضایی راد، جلال تهرانی و حسن معجونی گفتند نفس حضور در جشنواره فجر برای ما مهم است.
مهندس همچنین در واکنش به انتخاب نمایش اولیور توئیست در جشنواره فجر گفت: خودم با نمایش اولیور توئیست زاویه داشتم اما کار آماده است و من برای اجرای آن تلاشی نمی‌کنم به لحاظ فرمی با کارهای دیگر متفاوت است و انتخاب کار برای تنوع بوده است.
در دقایق پایانی این نشست فضا به سبب مطرح شدن برخی پرسش‌ها مبنی بر سازوکار جشنواره در انتخاب آثار در بخش میهمان و همچنین تقسیم آثار مسابقه به دو بخش الف و ب و کنار گذاشتن برخی آثار با حواشی بسیاری دنبال شد تا برخی پرسش‌ها بدون پاسخ گذاشته شود. 
انتهای پیام/

مشخصات
نام و نام خانوادگی
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی

خبرهای خوش برای هنرمندان

نماینده مردم بردسیر و سیرجان گفت: در کمیسیون تلفیق ۲۰۰ تا هزار میلیارد تومان برای جوایز صادراتی در نظر گرفته شده است. جوایز صادراتی از سال ۸۵ تعطیل و تبدیل به معضلی برای کشور شد. به گ

حضور فعال ایران در جشنواره بین‌المللی مسقط

رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در مسقط اعلام کرد: فعالان فرهنگی هنری ایران در بیستمین جشنواره فرهنگی بین المللی مسقط که از اواخر دی‌ماه تا پایان بهمن ماه جاری در سلطنت عمان برگزار خواهد

فرهاد حسن‌زاده نامزد نهایی جایزه اندرسن شد

فرهاد حسن‌زاده به فهرست پنج نفر نهایی جایزه‌ی هانس کریستین اندرسن راه پیدا کرد. به گزارش ایسنا، فرهاد حسن زاده به عنوان یکی از ۵ نفر برتر جایزه هانس کریستین اندرسن  IBBY 2018-نوب

«پنجشنبه سوری» به یاد آتش‌نشانان پلاسکو + تیزر

تیزر مستند «پنجشنبه سوری» همزمان با فرارسیدن سالگرد حادثه پلاسکو منتشر شد. به گزارش ایسنا، محمدحسن فردوسی‌زاده کارگردان مستند «پنجشنبه سوری» است که اثر خود را اخیرا در جشنوا

پخش ۱۵ دقیقه‌ای لیسانسه‌ها! بازگشت خارج از دید به تلویزیون

تلویزیون در اقدامی غیر منتظره پخش سریال لیسانسه ها را پس از ۱۵ دقیقه متوقف و مستند خارج از دید را به روی آنتن برد. به گزارش ایسنا، پخش سریال لیسانسه‌ها شامگاه چهارشنبه ۲۷ دی ماه ساعت

فرمانده‌ای که به اسرای عراقی اطمینان کرد

دقایقی برای سازماندهی و اداره این لشکر زحمات زیادی کشید. یاد گرفتن کامل زبان عربی، آموختن ویژگی‌ها و فرهنگ عراقی‌ها، و درک تفاوت‌های ناشی از تفاوت فرهنگ و بینش نیروهای مجاهدین عراقی و اسر

تنها بازمانده نسل قدمای ایلات جنوب شرق زاگرس خاموش شد

احمد احمدی استاد آوازهای ممسنی و کهگیلویه و بویر احمد روز چهارشنبه ۲۷ دی ماه بر اثر کهولت سن از دنیا رفت. علی مغازه ای؛ دبیر هنری فستیوال آینه دار در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: احمد احمدی

رقابت طنزپردازان در «دست‌پخت‌های خودمانی»

طنزپردازان «خنده بازار» در برنامه «دست پخت‌های خودمانی» به رقابت می‌پردازند. به گزارش ایسنا، برنامه «دست پخت‌های خودمانی» جمعه (۲۹ دی ماه) با حضور شهاب عباسی، ابراهیم شفیعی، آرش

در دو روز اول جشنواره فجر چه تئاترهایی می‌بینیم؟

در سی‌وششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر ۱۹ اثر صحنه‌ای و 9 اثر خیابانی در روز اول و ۱۸ اثر صحنه‌ای و 9 اثر خیابانی در روز دوم جشنواره اجرا می‌شوند. به گزارش ایسنا در سی‌وششمین

رونمایی از اثر هنری "قرآن کشتی مطلا" (عکس)

پول‌نیوز - اثر هنری "قرآن کشتی مطلا” امروز (۲۷ دی) در موزه حرم مطهر حضرت معصومه (س) رونمایی شد.

مطالب سایت

تمامی اخبار دانش نیوز بدون دخالت انسانی و توسط موتورهای جستجوگر جمع آوری میشود و دانش نیوز در قبال محتوای اخبار هیچ مسئولیتی ندارد.
Royal Oriental iranien Restaurant Geneva