اجرای لاک‌پشتی استانداردسازی محل دفن زباله نهاوند - اخبار تسنیم - Tasnim


1396/10/24

اجرای لاک‌پشتی استانداردسازی محل دفن زباله نهاوند محل دفن زباله شهر نهاوند سال‌ها است که به یکی از مهمترین معضلات در بحث زیست محیطی تبدیل شده است. ۲۴ دی ۱۳۹۶ - ۰۱:۲۲ استانها همدان نظرات

اجرای لاک‌پشتی استانداردسازی محل دفن زباله نهاوند - اخبار تسنیم - Tasnim
اجرای لاک‌پشتی استانداردسازی محل دفن زباله نهاوند
محل دفن زباله شهر نهاوند سال‌ها است که به یکی از مهمترین معضلات در بحث زیست محیطی تبدیل شده است.
۲۴ دی ۱۳۹۶ - ۰۱:۲۲
استانها
همدان
نظرات

به گزارش
خبرگزاری تسنیم
از
نهاوند
نخستین بار 18 تیر ماه امسال بود که در نشست مدیریت پسماند شهرستان نهاوند  که با حضور سه جانبه دادستان وقت، محیط زیست و شهرداری در محل فرمانداری تشکیل شد، بنا بر اولتیماتوم دادستان وقت و البته با توجه به بحرانی بودن وضعیت محل دفن زباله در نهاوند، قرار شد ظرف 15 روز محل دفن زباله‌ها در نهاوند استانداردسازی شود تا روزانه 80 تا 90 تن زباله‌ایی که در این محل دفن می‌شود و فاصله آن با جاده نهاوند -بروجرد تنها پانصد و ده متر، با سکونت‌گاه روستایی گرجی و هزار متر با روستای کوهانی هشتصد متری است و همین‌ فاصله کم را کارشناسان کاملا غیر استاندارد و خطر آفرین می‌دانند، کمتر توازن زیست ‌محیطی را بر هم بزند.
در همان زمان، یعنی مهلت 15 روزه‌ایی که برای ساماندهی این‌ محل داده شد هیچ اقدامی انجام نشد و متاسفانه این وعده ‌محقق نشد و فرصت 15 روزه سوخت، بدون این‌که هیچ اقدام‌ قابل توجهی در این زمینه انجام شده باشد.
پس از آن مجددا مهلت یک ماهه‌ایی این بار به سرپرست شهرداری داده شد تا فنس کشی را که پیش از آن ادعا شده بود نیمی از کار آن به اتمام رسیده است و همچنین تردد و ورود و خروج زباله گردها، مساله احتراق زباله و مهم‌تر از آن بحث شیرآبه زباله‌ها انجام‌ شود.
اما 11 شهریور ماه باز هم این مهلت یک‌ ماهه را که دادستان وقت مجددا در 12 مرداد به شهرداری داده بود به اتمام رسید و کماکان برای ساماندهی محل دفن زباله‌ها اقدامی انجام نشد که این مساله سبب شد باز هم در دهم شهریور این وعده تمدید شود و در نهایت به اظهار سرپرست شهرداری مقرر شد 10 مهر ماه محل دفن زباله که سال‌هاست به یکی از مهم‌ترین ‌معضلات در بحث زیست محیطی تبدیل شده است استاندارد سازی شود.
فنس کشی ‌محل دفن زباله‌ها، هدایت شیرآبه‌ها، حل مساله احتراق زباله‌ها و غیره از جمله مسائل مورد تاکید در کارگروه پسماند است که تاکنون هیچ کدام آن‌گونه که لازم است و صد در صد در محل دفن زباله نهاوند رعایت نشده است.
البته در حال حاضر و بعد از گذشت یک سال و نیم از استارت شروع استاندارسازی محل دفن زباله و بعد از سه باری که ساماندهی محل دفن زباله در نهاوند در دستور کار قرار گرفته است و چندین بار تمدید شدن وعده شهرداری،  این محل به طور کامل ساماندهی و استانداردسازی نشده است.
پیشرفت اجرای مصوبات کارگروه مدیریت پسماند نهاوند لاک‌پشتی است
رئیس اداره محیط زیست نهاوند گفت: بعد از گذشت یک‌سال و نیم از استارت شروع ساماندهی پسماند‌های شهر نهاوند متاسفانه پیشرفت اجرای مصوبات کارگروه مدیریت پسماند نهاوند کند و لاک‌پشتی است.
عباس نجاری اظهار داشت: در حال حاضر نواقصی که در این محل وجود دارد این است که فنس کشی اطراف محل دفن زباله انجام شده است ولی دری برای این مکان که بسته و قفل شود، ایجاد نشده است.
وی تصریح کرد: مقرر شده بود که در این مکان یک کانکس و نگهبان برای کنترل ورود و خروج افراد قرار بگیرد که تاکنون این مصوبه نیز اجرایی نشده است و همچنین کنترل حریق که یکی از معضلات عمده این مکان بود به آن شکلی که باید کنترل می‌شد انجام نشده است.
نجاری افزود: خاک پوششی نهایی که باید روی زباله‌ها ریخته ‌شود باید حداقل 60 سانتیمتر باشد ولی خاکی که در این محل روی زباله‌ها ریخته می‌شود کمتر از این مقدار  است.
وی عنوان کرد:در هشت جلسه گذشته کارگروه مدیریت پسماند مقرر شد که مصوباتی در خصوص دفن زباله‌های شهری نهاوند اجرا شود که تاکنون حدود 60 الی 70 درصد از این مصوبات اجرایی شده است و کار عمده و پرهزینه‌ بحث فنس‌کشی محل دفن زباله، احداث حوضچه و شیرآبه این مکان بود.
رئیس اداره محیط زیست نهاوند بیان کرد: هدف از پمپاژ شیرآبه این مکان این بود که خطر و آلودگی‌اش کاهش پیدا کند و تجزیه بهتر زباله‌های این مکان با استفاده از این شیرآبه‌ها صورت بگیرد و همچنین کنترل حریق این محل نیز با استفاده از شیرآبه صورت بگیرد.
نجاری اظهار داشت: بازدیدی که اخیرا از این محل انجام دادیم حریق زباله‌ها همچنان ادامه دارد و حوضچه شیرآبه هم لبریز شده است و همچنین بحث عبور و مرور زباله‌گردها در این محل همچنان به قوت خود باقی است و کنترل نشده است.
وی تصریح کرد: تا اردیبهشت سال 97 هم قرار است محل دفن زباله‌های جنوب استان در ملایر راه‌اندازی شود که اگر این اتقاق بیفتد محل فعلی باز هم رها نمی‌شود و به‌عنوان ایستگاه جمع‌آوری زباله‌های نهاوند مورد استفاده قرار می‌گیرد.
نجاری گفت: در این راستا قرار است برای استاندارسازی ایستگاه جمع‌آوری زباله‌ها از طرف سازمان دهیاری‌ها و شهرداری‌ها طبق بند(دو) تبصره 60 مبلغ قابل توجهی از بودجه 96 اختصاص یابد که امیدواریم نهاوند در جذب این اعتبار خوب عمل کند زیرا در صورت جذب نکردن، این اعتبار برگشت می‌خورد.
شهرداری تاکنون حدود 300 میلیون تومان برای ساماندهی محل دفن زباله نهاوند هزینه کرده است
سرپرست شهرداری نهاوند گفت: شهرداری نهاوند تاکنون برای ساماندهی مکان دفن زباله شهر نهاوند حدود 300 میلیون تومان هزینه کرده است که با این وضعیت حاد کمبود اعتبار شهرداری‌ها این هزینه، مبلغ زیادی است.
علی‌محمد زمانیان اظهار داشت: بعد از گذشت 30 سال که زباله‌های شهر نهاوند بدون برنامه در این محل دفن شده است شهرداری نهاوند طی این چند ماه اخیر اقدامات خوبی برای ساماندهی این مکان انجام داده است و همچنین حداکثر تلاش خود را برای ساماندهی کامل این مکان انجام می‌دهد.
وی تصریح کرد: مصوبات کارگروه مدیریت پسماند شهری نهاوند که شامل فنس‌کشی اطراف محل دفن زباله شهر نهاوند، احداث حوضچه جهت جمع‌آوری شیرآبه‌ زباله‌ها، انتقال شیرآبه‌ها و قراردادن یک کانکس و نگهبان در این محل جهت کنترل عبور و مرور افراد در این مکان بوده است.
زمانیان افزود: تاکنون بحث فنس‌کشی اطراف این مکان و احداث حوضچه جهت جمع‌آوری شیرآبه‌ها توسط شهرداری انجام شده است و برای انتقال شیرآبه‌ که کارشناسان بهداشت نظر بر انتقال شیرآبه‌ها را داشتند با پیمانکار صحبت کرده‌ایم و مجوزهای لازم را از شورای شهر گرفتیم و به زودی با پیمانکار قرارداد می‌بندیم.
وی عنوان کرد: برای قرار دادن کانکس و نگهبانی در این مکان هم با پیمانکار صحبت کرده‌ایم و قرار است دو نگهبان در این محل گذاشته شوند که از ورود زباله‌گردها به این محل جلوگیری و رفت‌و آمد افراد در این مکان کنترل شود.
سرپرست شهرداری نهاوند بیان کرد: همچنین با پیمانکار نیز برای ریختن خاک پوششی مناسب بر روی زباله‌هایی که در این مکان ریخته می‌شوند صحبت کرده‌ایم.
زمانیان اظهار داشت: متأسفانه مطب‌های داخل شهر زباله‌های پزشکی خود را با زباله‌های دیگر مخلوط می‌کنند  که این یک مشکل و معضل اساسی است و شبکه بهداشت و درمان باید در این خصوص نظارت داشته باشد تا از این اقدام خطرناک جلوگیری شود.
محل دفن زباله‌های شهر نهاوند باید به مکان دیگری انتقال یابد
فرماندار نهاوند نیز در این خصوص گفت: شهر نهاوند در مسیر جاده کمربندی به سمت بروجرد در حال توسعه است و قرار گرفتن محل دفن زباله در این مسیر مشکلات زیادی ایجاد خواهد کرد که باید تلاش کنیم محل دفن زباله شهر نهاوند را به مکان دیگری انتقال دهیم.
کریم حمیدوند اظهار داشت: به خاطر قرار گرفتن دانشگا‌ه‌های شهرستان نهاوند در پایین دست محل دفن زباله شهر نهاوند و قرار گرفتن تپه ابوذر به عنوان یک مکان مهم گردشگری در نزدیکی این مکان باید محل دفن زباله شهر نهاوند به مکان دیگری انتقال یابد.
وی تصریح کرد: در کارگروه مدیریت استان مقرر شد پسماندهای مناطق جنوبی استان به ملایر انتقال پیدا کنند و در ملایر بازیافت شوند که این اقدام بسیار خوبی است و امیدورایم هرچه سریعتر این مصوبه به نتیجه برسد و اگر استان در این خصوص تعلل کند خودمان تلاش می‌کنیم که محل دفن زباله شهر نهاوند را به مکان دیگری انتقال دهیم.
حمیدوند افزود: شهرداری و شورای شهر نهاوند طی این چند ماه اخیر اقدامات خوبی برای ساماندهی محل دفن زباله انجام داده‌اند و امیدورایم که مابقی مصوبات در این خصوص هم به زودی عملیاتی شوند.
ریختن زباله‌ها در روستاهای مسیر گردشگری نهاوند به یک معضل تبدیل شده است
وی عنوان کرد: ریختن زباله‌ها در اطراف روستاهای مسیر  گردشگری و سراب‌های شهرستان نهاوند به یک معضل و مشکل اساسی تبدیل شده است و در سال آینده که قرار است همدان به عنوان میزبان گردشگری آسیا باشد و شهرستان نهاوند نیز از جمله شهرهای استان است که برای بخش گردشگری آن برنامه‌ریزی شده، لذا پذیرفته شده نیست که در اطراف این مناطق زباله و تهدیدات زیست محیطی وجود داشته باشند.
فرماندار نهاوند بیان کرد: زباله‌های روستاهای مسیر گردشگری شهرستان باید با کمک بخشدارها ساماندهی شوند و بخشداران باید در این خصوص جلسه‌ برگزار کنند و تعاونی دهیاران نیز پای کار بیایند.
حمیدوند اظهار داشت: از رئیس اداره محیط زیست نهاوند تقاضا داریم که از روستاها بازدید محیطی داشته باشند و در روستاها خصوصا روستاهای مسیر گردشگری و مسیر سراب‌ها که زباله ریخته شده است دهیاران این روستاها را به دستگاه قضایی معرفی کند.
محل دفن پسماندهای بیمارستانی نهاوند باید فنس کشی شود
کارشناس بهداشت محیط مرکز بهداشت نهاوند گفت: اطراف محل دفن زباله‌های بیمارستانی شهر نهاوند باید  فنس‌کشی شود و این مکان باید خاک برداری شود.
علی‌احسان خویشوند اظهار داشت: مقرر شد که شهرداری  یک سایت مخصوص برای دفن پسماند‌های بیمارستانی شهر نهاوند در نظر بگیرد که زباله‌های بیمارستانی با زباله‌های دیگر مخلوط نشوند که شهرداری این مکان را در اختیار شبکه بهداشت و درمان نهاوند قرار داده است اما این مکان یک گودال با عمق ناچیز است که ترانشه برداری و خاک برداری نشده است.
وی تصریح کرد: شهرداری نهاوند باید اطراف این مکان را فنس کشی و خاک برداری کند تا مشکلات موجود در این محل برطرف شود.
خویشوند افزود: سه دستگاه بی‌خطر ساز پسماندهای بیمارستانی در شهرستان نهاوند وجود دارد که پسماندهای بیمارستانی بعد از بی‌خطر شدن توسط این دستگاه‌ها به محل دفن پسماندهای بیمارستانی منتقل می‌شوند.
به گزارش
خبرگزاری تسنیم
زباله‌های شهر نهاوند سال‌هایمتمادی‌است بدون رعایت اصول استاندارد لازم دفن شده‌اند  به طوری که وجود انبوهی از زباله در این مکان،  عدم وجود نگهبان در این محل که باعث شده زباله‌گردها به راحتی در این مکان رفت و آمد داشته باشند، احتراق زباله‌ها، جاری شدن شیرآبه‌ زباله‌‌ها در پایین دست این مکان، نزدیک بودن این مکان به محل‌های سکونت و غیره سبب به وجود آمدن مشکلات زیست محیطی زیادی شده است که استانداردسازی و ساماندهی کامل این مکان بسیار ضروری است.
انتهای پیام/

مشخصات
نام و نام خانوادگی
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی

احکام قضایی دانشجویان تجدیدنظر می‌شود/دانشجویان با تحریم امتحانات وضعیت را متشنج نکنند

معاون فرهنگی وزیر علوم از تشکیل کمیته‌ پیگیری احکام قضایی دانشجویان در این وزارتخانه خبر داد و گفت: این موضوع با جدیت از سوی وزارت علوم پیگیری می‌شود و دانشجویان خواسته‌های خود را در فضای

وزارت صنعت، معدن و تجارت چه چیزی را تکذیب می‌کند؟

سازمان بازرسی کل کشوردر اطلاعیه‌ای به تکذیبیه روز گذشته وزارت صنعت، معدن و تجارت که طی آن صحبت‌های ناصر سراج درباره هک شدن سایت وزارت صنعت و ورود ۵۰۰۰ خودروی مدل بالا به کشوررا رد کرد بود

افکار عمومی از مذاکره با ترامپ استقبال نمی‌کند/ از علی کریمی تشکر می‌کنم

سخنگوی دولت در واکنش به نامه ۱۰۰ فعال سیاسی مدنی به ترامپ گفت: افکار عمومی هم از مذاکره با ترامپ استقبال نمی‌کند. به گزارش ایسنا، محمد باقر نوبخت در نشست خبری هفتگی خود صبح امروز (سه‌

ناهماهنگی دستگاهها؛ معضل اصلی مبارزه با قاچاق

رییس هیات تحقیق و تفحص از روند مبارزه با قاچاق کالا و ارز با بیان اینکه گزارش این هیات یک ماه آینده به صحن علنی مجلس ارائه می‌شود، گفت که کمتر از دو درصد از کشفیات قاچاق تاکنون به نتیجه ر

پرچم مبارزه با فساد را بالا نگه خواهیم داشت

معاون اول رییس جمهور با اشاره به شرایط جدید کشور و عزم جدی دولت آمریکا برای اعمال تحریم‌های ظالمانه علیه دولت و ملت ایران، گفت: ان شاء الله و به فضل الهی، با برنامه ریزی و مدیریت دقیق و ا

قاسمی: آمریکا در جایگاه دخالت در امور قانونی دیگر کشورها نیست

سخنگوی وزارت خارجه ضمن محکومیت بیانیه مداخله جویانه آمریکا گفت: در جایگاهی نیستید که به دخالت و سیاه نمایی علیه اقدامات قانونی داخلی دیگر کشورهای مستقل و قلب حقایق بپردازید. به گزارش

تشکیل ستادی برای مقابله با جنگ روانی و تبلیغاتی آمریکا

جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی، صبح سه‌شنبه به ریاست حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رئیس جمهور و با حضور رؤسای قوای مقننه و قضائیه تشکیل شد. به گزارش ایسنا، در این جلسه که در

ثلاث در بیمارستان اعتراف کرد/ تعداد دراویش زن زندانی کم است

رییس کل دادگستری استان تهران درباره پرونده محمد ثلاث توضیحاتی ارائه کرد.  به گزارش ایسنا، غلامحسین اسماعیلی بعد از ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه در رابطه با ابهامات اجرای

کمک ۷۹ میلیاردی خیرین برای آزادی ۲۳۰۰ زندانی غیرعمد

>خیرین کشوری با حضور در ۴۰۰ آیین گلریزان ویژه ماه رمضان و اهدای مبلغی معادل ۷۹ میلیارد و ۲۴۰ میلیون تومان، زمینه آزادی بیش از ۲ هزار نفر از زندانیان تحت حمایت ستاد دیه را فراهم کردند.به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی ستاد دیه کشور، نمایندگی ا

۸۵ تا ۹۰ درصد زنان باردار می‌توانند زایمان طبیعی داشته باشند

>مشاور وزیربهداشت در امور مامایی با بیان اینکه زایمان طبیعی فرآیندی فیزیولوژیک است که در تمام دنیا مرسوم است و باید بدون مداخله و یا با حداقل مداخلات طی شود، گفت: نوزادانی که از طریق زایمان طبیعی متولد می شوند، سالم ترند. به گزارش ایلنا، شهلا خسروی ا

مطالب سایت

تمامی اخبار دانش نیوز بدون دخالت انسانی و توسط موتورهای جستجوگر جمع آوری میشود و دانش نیوز در قبال محتوای اخبار هیچ مسئولیتی ندارد.
Royal Oriental iranien Restaurant Geneva