رشد بی‌ضابطه اجاره‌بها در کردستان و جیب خالی مردم - اخبار تسنیم - Tasnim


1396/10/26

رشد بی‌ضابطه اجاره‌بها در کردستان و جیب خالی مردم نبود نظارت و رشد بی‌ضابطه اجاره‌بها در استان کردستان سبب نارضایتی، سردرگمی و گرفتاری مستأجران شده است که باید مسئولان چاره‌ای بیندیشند. ۲۶ دی ۱۳

رشد بی‌ضابطه اجاره‌بها در کردستان و جیب خالی مردم - اخبار تسنیم - Tasnim
رشد بی‌ضابطه اجاره‌بها در کردستان و جیب خالی مردم
نبود نظارت و رشد بی‌ضابطه اجاره‌بها در استان کردستان سبب نارضایتی، سردرگمی و گرفتاری مستأجران شده است که باید مسئولان چاره‌ای بیندیشند.
۲۶ دی ۱۳۹۶ - ۰۶:۲۷
استانها
کردستان
نظرات

به گزارش
خبرگزاری تسنیم
از
سنندج
، باتوجه به شرایط و وضعیت نامناسب اقتصادی و بالا بودن آمار بیکاری در کردستان افزایش بی‌رویه اجاره بها مسکن معضل بزرگی برای اقشار کم درآمد، بیکار، مستأجر و سبب تحمیل فشار و هزینه‌های بسیار زیادی بر قشر ضعیف جامعه شده است.
کاهش ساخت و ساز طی چند سال اخیر، مهاجرت و تمایل به شهرنشینی، عدم مدیریت صحیح و عدم نظارت مسئولان برچگونگی تعیین نرخ اجاره بها دست افراد فرصت‌طلب و سودجو را باز گذاشته تا رهن و اجاره ملک‌هایشان را هر طور که مایل هستند، تعیین کنند.
این روزها مستأجران به خصوص جوانانی که تازه ازدواج کرده‌اند، با نبود مسکن و سرپناه و معضل افزایش قیمت اجاره روبه‌رو هستند و هنگامی که پای درد دل آنها می‌نشینید از اول با هزار آروز تشکیل زندگی داده‌اند اما اکنون گرفتار و با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند.
آنچه در ادامه می‌خوانید حاصل گزارش و گفت‌وگوی خبرنگار تسنیم با شهروندان، چندین نفر از مشاوران املاک، رئیس اتحادیه مشاوران املاک سنندج و رئیس اتاق اصناف کردستان است.
با داشتن شغل کارگری نمی‌توانم هیچ‌گونه پس‌اندازی برای خرید مسکن داشته باشم
کریم رحیمی یکی از شهروندان مستأجر سنندجی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با بیان اینکه بعد از پنجاه سال سن هنوز مستأجر هستم، اظهار داشت: متأسفانه با داشتن شغل کارگری و اجاره‌نشینی فقط باید کار کنم، پول جمع کنم و آخر ماه به صاحبخانه تحویل بدهم و نمی‌توانم هیچ‌گونه پس‌اندازی برای خرید مسکن داشته باشم.
وی با ابراز تأسف از بی‌انصافی برخی از صاحبخانه‌ها در تعیین اجاره بهای خانه‌هایشان، گفت: باید مستأجر مدام استرس افزایش قیمت رهن و اجاره بها، دنبال خانه گشتن، ثبت‌نام بچه‌ها در مدارس محله جدید، جابه جا شدن و اسباب‌کشی را یدک بکشد و مشکلات زیادی را از لحاظ روحی و جسمانی تحمل کند.
 رهن و اجاره یک واحد مسکونی در شالمان سنندج  150 میلیون و یک میلیون تومان است
اسدی مدیر مشاور املاک منطقه شالمان سنندج در خصوص اجاره بها در این منطقه، اظهار داشت: اجاره بها یک واحد مسکونی با امکانات به‌روز، متراژ 100 متر، دو خوابه برای خانوداه چهار نفره حدوداً 30 میلیون تومان ودیعه و یک میلیون تومان اجاره و همچنین با قیمت ٨0 میلیون به بالا رهن کامل وجود دارد.
وی بالاترین قیمت مسکن را 150 میلیون تومان رهن با یک میلیون اجاره و کمترین قیمت مسکن را 5 میلیون رهن و 500 هزار اجاره در شالمان اعلام کرد و گفت: هیچ قدرتی نتوانسته که موجر را ملزم به قبول قیمت تعیین شده از سوی مشاورین املاک محله کند و همه آنها به دلخواه خود برای ملکشان نرخ تعیین می‌کنند.
اسدی راهکاری را برای کنترل قیمت مسکن و اجاره بها پیشنهاد داد و افزود: اگر چنانچه دستورالعملی صادر شود که قیمت هر ملکی توسط مشاورین املاک همان محله تعیین شود تا حد زیادی می‌توان از افزایش بی‌رویه اجاره بها و قیمت مسکن جلوگیری کرد.
هیچ‌گونه نظارتی بر قیمت مسکن و اجاره بها در کردستان صورت نمی‌گیرد
آرمان یکی دیگر از مشاورین املاکی که در محله صفری شهر سنندج مشغول به فعالیت است در این رابطه، گفت: متأسفانه هیچ‌گونه نظارت و بازرسی از سوی ارگان‌های مربوطه نسبت به قیمت مسکن و اجاره بها صورت نمی‌گیرد و موجر بنا به میل خود برای ملکش نرخ تعیین کرده و مشاورین املاک هیچ نقشی در تعیین قیمت‌ها ندارد.
وی با بیان اینکه اجاره بها منازل در منطقه سنندج دو دسته است، اظهار کرد: در مناطق بالای شهر همچون صفری، مبارک آباد، بلوار شبلی برای یک واحد 100 متری، دو خوابه و مجهز 40 میلیون رهن و حدوداً یک میلیون تومان اجاره لازم است و همچنین با 120 میلیون تومان میتوان این خانه‌ها را رهن کامل کرد.
مدیر مشاور املاک آرمان با اشاره به محله‌های قدیمی اطراف محل کارشان تصریح کرد: در محله‌های قدیمی همچون شیخان، وکیل، مردوخ براساس نوع ملک قیمت‌ها تقریباً 6 میلیون تومان رهن و 400 هزارتومان اجاره و رهن کامل خانه در این محله‌ها 40 میلیون تومان است.
قانون خاصی برای تعیین نرخ اجاره در سنندج وجود ندارد
بهمنی دیگر مشاور املاک محله عباس‌آباد سنندج در رابطه با اجاره بها مسکن در این منطقه، اظهار داشت: در محلات شرق سنندج همچون عباس‌آباد و فرجه برای اجاره بهای خانه‌ای 100 متری با امکانات نه چندان مناسبی 10 میلیون تومان رهن و 400 هزار تومان اجاره باید پرداخت شود.
وی همچون دیگر مشاورین املاک، از نبود تعرفه و قانون خاصی جهت تعیین نرخ اجاره بها خبر داد و گفت: متأسفانه هیچ‌گونه نظارتی از سوی ارگان‌های دولتی صورت نمی‌گیرد و چون برخی از افراد ساکن این مناطق از وضعیت اقتصادی مناسبی برخوردار نیستند پرداخت اجاره بها برایشان دشوار و مشکل‌ساز است.
پس از این اظهارات مطرح شده به سراغ رئیس اتحادیه مشاوران املاک و رئیس اتاق اصناف شهرستان سنندج رفتیم تا صحبت‌های آنان را نیز منعکس کنیم.
"نظارت و کنترل" اجاره بها از قدرت اتحادیه مشاوران املاک سنندج خارج است
رئیس اتحادیه مشاوران املاک شهرستان سنندج در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم، با بیان اینکه افزایش اجاره بها دغدغه و چالش مستأجران در کل کشور است، اظهار داشت: تعیین، نظارت و کنترل قیمت اجاره بها از قدرت اتحادیه و مشاورین املاک خارج است و صاحبخانه‌ها بنا به انصافشان خانه‌هایشان را اجاره می‌دهند.
وی از قیمت مسکن به عنوان یکی از شاخص‌های تعیین اجاره بها نام برد و گفت: براساس عرف بازار رهن و اجاره یک چهارم و یا یک پنجم ارزش اصلی ملک تعیین می‌شود که مسلماً چنین فرمولی اجرا نمی‌شود و هرکس بنا به میل خود برای خانه‌اش نرخ تعیین می‌کند.
احسن به حل کردن مشکل از ریشه اشاره و تصریح کرد: باید از سوی دولت قانون و مصوبه‌ای جهت کنترل و نظارت اتحادیه‌ها و مشاورین املاک بر قیمت و اجاره بها مسکن تعیین شود و ما را به اجرای آن ملزم کنند.
دولت هیچگونه قانون و دستورالعملی برای نظارت بر اجاره بها به اتحادیه‌ها صادر نکرده است
فرهاد عزت‌پور رئیس اتاق اصناف استان کردستان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در سنندج، با بیان اینکه اجاره بها تنها مختص کردستان نبوده و گریبان‌گیر کل کشور است، اظهار داشت: کنترل و نظارت بر تعیین اجاره بها از قدرت و وظیفه ما خارج است و باید از سوی مسئولان برنامه‌ها و راهکارهایی برای برطرف کردن این معضل ارائه شود.
وی با اشاره به اینکه دولت هیچ گونه قانون و دستورالعملی مبنی بر نظارت بر اجاره بها به اتحادیه‌ها صادر نکرده است، گفت: باید برای مدیریت صحیح و کنترل این اوضاع کمیسیون و یا کارگروهی جهت نظارت و بازرسی بر مسکن‌ها داشته باشند و مالکانی را که ملکشان خالی است موظف به اجاره ملکشان با قیمت مناسب کنند.
رئیس اتاق اصناف استان کردستان با بیان اینکه کمبود مسکن مهم‌ترین عامل اجاره‌نشینی است، خاطر نشان کرد: از دیدگاه بنده تا زمانی که مشکل مسکن برطرف نشود اجاره‌نشینی و افزایش نرخ اجاره بها همچنان ادامه دارد.
انتهای پیام/

مشخصات
نام و نام خانوادگی
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی

یاسوج| غم و اندوه در چهره خانواده قربانیان سقوط هواپیما موج می‌زند+ فیلم - اخبار تسنیم - Tasnim

یاسوج| غم و اندوه در چهره خانواده قربانیان سقوط هواپیما موج می‌زند+ فیلم خانواده‌های سرنشینان هواپیمای سقوط کرده تهران-یاسوج سراپا نمی‌شناسند و هر لحظه منتظر خبر جدید از وضعیت عزیزانشان هستند. ۲

کرمانشاه| زندگی زلزله‌زدگان در محاصره آب به روایت تصویر - اخبار تسنیم - Tasnim

کرمانشاه| زندگی زلزله‌زدگان در محاصره آب به روایت تصویر بارندگی وضعیت زندگی مردم زلزله‌زده استان کرمانشاه نامناسب کرده است و اکنون زندگی آنها در محاصره آب قرار دارد. ۲۹ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۳ استان

اهواز| سردار غیب‌پرور: شهدای ما شاگردان ممتاز مکتب فاطمه زهرا(س) هستند - اخبار تسنیم - Tasnim

اهواز| سردار غیب‌پرور: شهدای ما شاگردان ممتاز مکتب فاطمه زهرا(س) هستند رئیس سازمان بسیج مستضعفین گفت: شهدای عزیز ما مانند سردار شهید مرتضی حسین‌پور و سردار سرلشکر شهید علی هاشمی شاگردان ممتاز مکتب

یاسوج| محل دقیق سقوط هواپیمای تهران-یاسوج مشخص نشده است - اخبار تسنیم - Tasnim

یاسوج| محل دقیق سقوط هواپیمای تهران-یاسوج مشخص نشده است معاون استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: هنوز محل دقیق حادثه سقوط هواپیمای تهران-یاسوج مشخص نشده و تمام تلاش‌ها بر این است تا هرچه زودتر اکیپ

اصفهان| گشت‌زنی کوهنوردان در پادنا ادامه دارد؛ هنوز خبری از لاشه هواپیما نیست - اخبار تسنیم - Tasnim

اصفهان| گشت‌زنی کوهنوردان در پادنا ادامه دارد؛ هنوز خبری از لاشه هواپیما نیست سرتیم گروه کوهنوردی اعزامی به دناکوه سمیرم گفت: گشت‌زنی کوهنوردان در منطقه پادنا ادامه دارد و هنوز خبری از لاشه هواپیم

تبریز| واژگونی اتوبوس در اتوبان تبریز - زنجان 4 کشته و 26 مصدوم بر جای گذاشت+اسامی مصدومین - اخبار تسنیم - Tasnim

تبریز| واژگونی اتوبوس در اتوبان تبریز - زنجان ۴ کشته و ۲۶ مصدوم بر جای گذاشت+اسامی مصدومین رئیس مرکز مدیریت حوادث وفوریت‌های پزشکی آذربایجان شرقی از واژگونی اتوبوس مسافربری در اتوبان تبریز - زنجان

قزوین|بمب‌گذاری در منطقه باغ دبیر صحت ندارد - اخبار تسنیم - Tasnim

قزوین|بمب‌گذاری در منطقه باغ دبیر صحت ندارد فرمانده انتظامی استان قزوین گفت: موضوع بمب‌گذاری در خودروی حاضر در منطقه باغ دبیر صحت ندارد. ۲۹ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۳ استانها قزوین نظرات به گزارش

رشت| وزیر جهاد کشاورزی "استیضاح" می‌شود - اخبار تسنیم - Tasnim

رشت| وزیر جهاد کشاورزی "استیضاح" می‌شود عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس گفت: پس از پایان بررسی لایحه بودجه ۹۷، موضوع استیضاح وزیر جهاد کشاورزی در دستور کار مجلس قرار می‌گیرد.

اصفهان| واکنش مدیرعامل هلال‌احمر اصفهان به خبر مشاهده لاشه هواپیما؛ هنوز هواپیما دیده نشده است - اخبار تسنیم - Tasnim

اصفهان| واکنش مدیرعامل هلال‌احمر اصفهان به خبر مشاهده لاشه هواپیما؛ هنوز هواپیما دیده نشده است مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان اصفهان گفت: شایعاتی در ارتباط با پیدا شدن لاشه هواپیما شنیده شده اما ه

زندگی 12 هزار و 522 نفر حاشیه‌نشین در کاشمر

عضو شورای شهر و عضو ستاد بازآفرینی کاشمر از زندگی 12 هزار و 522 نفر حاشیه‌نشین در این شهر خبر داد. حسن اعمی در گفت‌وگو با ایسنا بیان اینکه اکنون12 هزار و 522 نفر حاشیه‌نشین داریم

مطالب سایت

تمامی اخبار دانش نیوز بدون دخالت انسانی و توسط موتورهای جستجوگر جمع آوری میشود و دانش نیوز در قبال محتوای اخبار هیچ مسئولیتی ندارد.
Royal Oriental iranien Restaurant Geneva