رشد بی‌ضابطه اجاره‌بها در کردستان و جیب خالی مردم - اخبار تسنیم - Tasnim


1396/10/26

رشد بی‌ضابطه اجاره‌بها در کردستان و جیب خالی مردم نبود نظارت و رشد بی‌ضابطه اجاره‌بها در استان کردستان سبب نارضایتی، سردرگمی و گرفتاری مستأجران شده است که باید مسئولان چاره‌ای بیندیشند. ۲۶ دی ۱۳

رشد بی‌ضابطه اجاره‌بها در کردستان و جیب خالی مردم - اخبار تسنیم - Tasnim
رشد بی‌ضابطه اجاره‌بها در کردستان و جیب خالی مردم
نبود نظارت و رشد بی‌ضابطه اجاره‌بها در استان کردستان سبب نارضایتی، سردرگمی و گرفتاری مستأجران شده است که باید مسئولان چاره‌ای بیندیشند.
۲۶ دی ۱۳۹۶ - ۰۶:۲۷
استانها
کردستان
نظرات

به گزارش
خبرگزاری تسنیم
از
سنندج
، باتوجه به شرایط و وضعیت نامناسب اقتصادی و بالا بودن آمار بیکاری در کردستان افزایش بی‌رویه اجاره بها مسکن معضل بزرگی برای اقشار کم درآمد، بیکار، مستأجر و سبب تحمیل فشار و هزینه‌های بسیار زیادی بر قشر ضعیف جامعه شده است.
کاهش ساخت و ساز طی چند سال اخیر، مهاجرت و تمایل به شهرنشینی، عدم مدیریت صحیح و عدم نظارت مسئولان برچگونگی تعیین نرخ اجاره بها دست افراد فرصت‌طلب و سودجو را باز گذاشته تا رهن و اجاره ملک‌هایشان را هر طور که مایل هستند، تعیین کنند.
این روزها مستأجران به خصوص جوانانی که تازه ازدواج کرده‌اند، با نبود مسکن و سرپناه و معضل افزایش قیمت اجاره روبه‌رو هستند و هنگامی که پای درد دل آنها می‌نشینید از اول با هزار آروز تشکیل زندگی داده‌اند اما اکنون گرفتار و با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند.
آنچه در ادامه می‌خوانید حاصل گزارش و گفت‌وگوی خبرنگار تسنیم با شهروندان، چندین نفر از مشاوران املاک، رئیس اتحادیه مشاوران املاک سنندج و رئیس اتاق اصناف کردستان است.
با داشتن شغل کارگری نمی‌توانم هیچ‌گونه پس‌اندازی برای خرید مسکن داشته باشم
کریم رحیمی یکی از شهروندان مستأجر سنندجی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با بیان اینکه بعد از پنجاه سال سن هنوز مستأجر هستم، اظهار داشت: متأسفانه با داشتن شغل کارگری و اجاره‌نشینی فقط باید کار کنم، پول جمع کنم و آخر ماه به صاحبخانه تحویل بدهم و نمی‌توانم هیچ‌گونه پس‌اندازی برای خرید مسکن داشته باشم.
وی با ابراز تأسف از بی‌انصافی برخی از صاحبخانه‌ها در تعیین اجاره بهای خانه‌هایشان، گفت: باید مستأجر مدام استرس افزایش قیمت رهن و اجاره بها، دنبال خانه گشتن، ثبت‌نام بچه‌ها در مدارس محله جدید، جابه جا شدن و اسباب‌کشی را یدک بکشد و مشکلات زیادی را از لحاظ روحی و جسمانی تحمل کند.
 رهن و اجاره یک واحد مسکونی در شالمان سنندج  150 میلیون و یک میلیون تومان است
اسدی مدیر مشاور املاک منطقه شالمان سنندج در خصوص اجاره بها در این منطقه، اظهار داشت: اجاره بها یک واحد مسکونی با امکانات به‌روز، متراژ 100 متر، دو خوابه برای خانوداه چهار نفره حدوداً 30 میلیون تومان ودیعه و یک میلیون تومان اجاره و همچنین با قیمت ٨0 میلیون به بالا رهن کامل وجود دارد.
وی بالاترین قیمت مسکن را 150 میلیون تومان رهن با یک میلیون اجاره و کمترین قیمت مسکن را 5 میلیون رهن و 500 هزار اجاره در شالمان اعلام کرد و گفت: هیچ قدرتی نتوانسته که موجر را ملزم به قبول قیمت تعیین شده از سوی مشاورین املاک محله کند و همه آنها به دلخواه خود برای ملکشان نرخ تعیین می‌کنند.
اسدی راهکاری را برای کنترل قیمت مسکن و اجاره بها پیشنهاد داد و افزود: اگر چنانچه دستورالعملی صادر شود که قیمت هر ملکی توسط مشاورین املاک همان محله تعیین شود تا حد زیادی می‌توان از افزایش بی‌رویه اجاره بها و قیمت مسکن جلوگیری کرد.
هیچ‌گونه نظارتی بر قیمت مسکن و اجاره بها در کردستان صورت نمی‌گیرد
آرمان یکی دیگر از مشاورین املاکی که در محله صفری شهر سنندج مشغول به فعالیت است در این رابطه، گفت: متأسفانه هیچ‌گونه نظارت و بازرسی از سوی ارگان‌های مربوطه نسبت به قیمت مسکن و اجاره بها صورت نمی‌گیرد و موجر بنا به میل خود برای ملکش نرخ تعیین کرده و مشاورین املاک هیچ نقشی در تعیین قیمت‌ها ندارد.
وی با بیان اینکه اجاره بها منازل در منطقه سنندج دو دسته است، اظهار کرد: در مناطق بالای شهر همچون صفری، مبارک آباد، بلوار شبلی برای یک واحد 100 متری، دو خوابه و مجهز 40 میلیون رهن و حدوداً یک میلیون تومان اجاره لازم است و همچنین با 120 میلیون تومان میتوان این خانه‌ها را رهن کامل کرد.
مدیر مشاور املاک آرمان با اشاره به محله‌های قدیمی اطراف محل کارشان تصریح کرد: در محله‌های قدیمی همچون شیخان، وکیل، مردوخ براساس نوع ملک قیمت‌ها تقریباً 6 میلیون تومان رهن و 400 هزارتومان اجاره و رهن کامل خانه در این محله‌ها 40 میلیون تومان است.
قانون خاصی برای تعیین نرخ اجاره در سنندج وجود ندارد
بهمنی دیگر مشاور املاک محله عباس‌آباد سنندج در رابطه با اجاره بها مسکن در این منطقه، اظهار داشت: در محلات شرق سنندج همچون عباس‌آباد و فرجه برای اجاره بهای خانه‌ای 100 متری با امکانات نه چندان مناسبی 10 میلیون تومان رهن و 400 هزار تومان اجاره باید پرداخت شود.
وی همچون دیگر مشاورین املاک، از نبود تعرفه و قانون خاصی جهت تعیین نرخ اجاره بها خبر داد و گفت: متأسفانه هیچ‌گونه نظارتی از سوی ارگان‌های دولتی صورت نمی‌گیرد و چون برخی از افراد ساکن این مناطق از وضعیت اقتصادی مناسبی برخوردار نیستند پرداخت اجاره بها برایشان دشوار و مشکل‌ساز است.
پس از این اظهارات مطرح شده به سراغ رئیس اتحادیه مشاوران املاک و رئیس اتاق اصناف شهرستان سنندج رفتیم تا صحبت‌های آنان را نیز منعکس کنیم.
"نظارت و کنترل" اجاره بها از قدرت اتحادیه مشاوران املاک سنندج خارج است
رئیس اتحادیه مشاوران املاک شهرستان سنندج در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم، با بیان اینکه افزایش اجاره بها دغدغه و چالش مستأجران در کل کشور است، اظهار داشت: تعیین، نظارت و کنترل قیمت اجاره بها از قدرت اتحادیه و مشاورین املاک خارج است و صاحبخانه‌ها بنا به انصافشان خانه‌هایشان را اجاره می‌دهند.
وی از قیمت مسکن به عنوان یکی از شاخص‌های تعیین اجاره بها نام برد و گفت: براساس عرف بازار رهن و اجاره یک چهارم و یا یک پنجم ارزش اصلی ملک تعیین می‌شود که مسلماً چنین فرمولی اجرا نمی‌شود و هرکس بنا به میل خود برای خانه‌اش نرخ تعیین می‌کند.
احسن به حل کردن مشکل از ریشه اشاره و تصریح کرد: باید از سوی دولت قانون و مصوبه‌ای جهت کنترل و نظارت اتحادیه‌ها و مشاورین املاک بر قیمت و اجاره بها مسکن تعیین شود و ما را به اجرای آن ملزم کنند.
دولت هیچگونه قانون و دستورالعملی برای نظارت بر اجاره بها به اتحادیه‌ها صادر نکرده است
فرهاد عزت‌پور رئیس اتاق اصناف استان کردستان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در سنندج، با بیان اینکه اجاره بها تنها مختص کردستان نبوده و گریبان‌گیر کل کشور است، اظهار داشت: کنترل و نظارت بر تعیین اجاره بها از قدرت و وظیفه ما خارج است و باید از سوی مسئولان برنامه‌ها و راهکارهایی برای برطرف کردن این معضل ارائه شود.
وی با اشاره به اینکه دولت هیچ گونه قانون و دستورالعملی مبنی بر نظارت بر اجاره بها به اتحادیه‌ها صادر نکرده است، گفت: باید برای مدیریت صحیح و کنترل این اوضاع کمیسیون و یا کارگروهی جهت نظارت و بازرسی بر مسکن‌ها داشته باشند و مالکانی را که ملکشان خالی است موظف به اجاره ملکشان با قیمت مناسب کنند.
رئیس اتاق اصناف استان کردستان با بیان اینکه کمبود مسکن مهم‌ترین عامل اجاره‌نشینی است، خاطر نشان کرد: از دیدگاه بنده تا زمانی که مشکل مسکن برطرف نشود اجاره‌نشینی و افزایش نرخ اجاره بها همچنان ادامه دارد.
انتهای پیام/

مشخصات
نام و نام خانوادگی
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی

گردشگران، فرهنگ مازندرانی‌ها را تغییر داده‌اند؟

یک جامعه شناس گفت: زمانی که گردشگر اقتضاعات فرهنگی و سنتی استانی که به آن وارد شده را مدنظر قرار نمی‌دهد، قطعا در فرهنگ آن منطقه تاثیر گذار خواهد بود. امیر ساداتی کرمی در گفت و گو با

مسمومیت 13 نفر بر اثر مصرف قارچ در آذربایجان‌شرقی

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی آذربایجان‌شرقی با اشاره به مسموم شدن 13 نفر در استان بر اثر مصرف قارچ سمی، گفت: از این تعداد، یک نفر در آی سی یو بوده، سه نفر به بخش بستری منتقل ش

دشت ممنوعه خمین سالانه 10.5 میلیون مترمکعب کسری مخزن دارد

فرماندار خمین گفت: دشت ممنوعه خمین سالانه 10.5 میلیون مترمکعب کسری مخزن دارد و طی 10 سال اخیر 110 میلیون مترمکعب کسری آب در شهرستان ثبت شده است. به گزارش ایسنا، احمد تهرانی در دومین ج

تکذیب خبر کاشت گیاه مخدر در مرکز بهداشت شیراز

رئیس پلیس مبارزه با موادمخدر استان فارس، کاشت گیاه مخدر (خشخاش) در باغچه‌ی یکی از مراکز بهداشت شهر شیراز را تکذیب کرد. به گزارش ایسنا، به نقل از سایت پلیس فارس، سرهنگ محمدجعفر تولایی در خ

زولبیا و بامیه را فقط از قنادی‌ها بخرید

رئیس اتحادیه شیرینی‌پزان، بستنی و آبمیوه‌فروشان زنجان گفت: هیچ نظارتی روی بهداشت و طرز پخت زولبیا و بامیه‌ای که در جایی به غیر از قنادی‌ها عرضه می‌شود، صورت نمی‌گیرد .

آغاز عملیات ساخت موزه دفاع مقدس خراسان شمالی همزمان با سوم خرداد

​مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس خراسان شمالی گفت: همزمان با سوم خرداد سالروز آزادسازی خرمشهر عملیات ساخت موزه دفاع مقدس در بجنورد آغاز خواهد شد. به گزارش ایسنا، احیاء ام

داستانی که با نبود تجهیزات پایانی ندارد + فیلم

سالهاست که باغات و مراتع جنگلی میناب با آتش بی‌تدبیری دست‌وپنجه نرم می‌کند درحالی‌که مقابله با آتش‌سوزی در این شهرستان متأسفانه اولویت هیچ‌کدام از دستگاه‌های دولتی نیست. به گزارش ایسن

کرمانشاه| کلینیک فوق‌تخصصی کلیوی در کرمانشاه راه‌اندازی می‌شود - اخبار تسنیم - Tasnim

کرمانشاه| کلینیک فوق‌تخصصی کلیوی در کرمانشاه راه‌اندازی می‌شود دبیر مؤسسه فرهنگی، ورزشی و توانبخشی ایثار کرمانشاه گفت: کلینیک فوق تخصصی کلیوی با ظرفیت ۶۰ تخت در کرمانشاه راه‌اندازی می‌شود. ۳۱ ار

بیرجند| ‌معدن طلای خونیک خراسان جنوبی عیارسنجی ‌می‌شود‌ - اخبار تسنیم - Tasnim

بیرجند| ‌معدن طلای خونیک خراسان جنوبی عیارسنجی ‌می‌شود‌ مدیر مجتمع معدنی خراسان جنوبی گفت: عملیات اجرایی و اکتشافی برای تعیین ذخیره و عیار سنجی در معدن طلای خونیک در این استان از اواسط خرداد آغاز

خرم‌آباد| 28 طرح بومی استان لرستان به ثبت رسید - اخبار تسنیم - Tasnim

خرم‌آباد| ۲۸ طرح بومی استان لرستان به ثبت رسید معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری لرستان گفت: ۲۸  طرح بومی محصولات خوشه گلیم، جاجیم و ماشته استان لرستان به ثبت رسید. ۳۱

مطالب سایت

تمامی اخبار دانش نیوز بدون دخالت انسانی و توسط موتورهای جستجوگر جمع آوری میشود و دانش نیوز در قبال محتوای اخبار هیچ مسئولیتی ندارد.
Royal Oriental iranien Restaurant Geneva