مطالبات مردم با پاس دادن به دولت‌های قبل حل نمی‌شود‌ + فیلم - اخبار تسنیم - Tasnim


1396/10/26

مطالبات مردم با پاس دادن به دولت‌های قبل حل نمی‌شود‌ + فیلم فعالان سیاسی و فرهنگی در میزگرد تخصصی "بررسی نقش آسیب‌های اجتماعی در اعتراضات مردمی و اغتشاشات اخیر" با تاکید بر حق بودن مطالب

مطالبات مردم با پاس دادن به دولت‌های قبل حل نمی‌شود‌ + فیلم - اخبار تسنیم - Tasnim
مطالبات مردم با پاس دادن به دولت‌های قبل حل نمی‌شود‌ + فیلم
فعالان سیاسی و فرهنگی در میزگرد تخصصی "بررسی نقش آسیب‌های اجتماعی در اعتراضات مردمی و اغتشاشات اخیر" با تاکید بر حق بودن مطالبات مردمی اظهار داشتند: دولت با فرار به جلو و طرح مسایل حاشیه ای از پاسخ به مطالبات مردم طفره می رود.
۲۶ دی ۱۳۹۶ - ۰۵:۱۴
استانها
خوزستان
نظرات

به گزارش
خبرگزاری تسنیم
از
اهواز
، میزگرد تخصصی "بررسی نقش آسیب‌های اجتماعی در اعتراضات مردمی و اغتشاشات اخیر" با حضور  معاون فرهنگی بسیج دانشجویی کشور و فعالان سیاسی خوزستان در دفتر
خبرگزاری تسنیم
برگزار شد.
نقد درون گفتمانی کاستی‌های نظام
امیر وجدانی نیا معاون فرهنگی اجتماعی سازمان بسیج دانشجویی کشور با اشاره به اهمیت انقلاب اسلامی در تغییر تحولات و معادلات دنیا اظهارداشت: نظام مقدس اسلامی که به رهبری امام خمینی(ره) پایه گذاری شد یک اتفاق منحصربفرد در تاریخ است.
وی افزود: انقلاب اسلامی یک حرکت دینی و مردمی بود که توانست مرزها و قطب بندی‌ها را جابجا کند و برکات و ثمرات فراوانی داشت . انقلاب اسلامی حتی در بعد بین الملل نیز آثار ایجابی و سلبی بالایی داشت.
معاون فرهنگی بسیج دانشجویی کشور گفت: نظام انقلاب اسلامی از بدو تاسیس با چالش‌های ریز و درشتی مواجه بوده است و مانند هر مجموعه دیگر دارای نقاط قوت و ضعفی است که می‌بایست در فضای نقد درون گفتمانی ضعف‌های نظام را مورد کاوش و بررسی جدی قرار داد.
کشور در حوزه اقتصاد و فرهنگ ورود مناسبی نداشته است
وجدانی نیا اظهار داشت: نظام اسلامی عرصه‌های مختلف را مورد تغییر قرار داده و بعد از انقلاب نسل‌های گذشته حد و مرز بسیاری از مسایل را مشخص کرد ولی متاسفانه در حوزه های اقتصاد و فرهنگ نتوانسته‌ایم حرف خود را به کرسی بنشانیم.
این کارشناس مسائل اجتماعی اظهارداشت: دو حوزه اقتصاد و فرهنگ از حوزه‌های مهم و بنیادین در هر جامعه‌ای هستند . حوزه‌های دیگر مانند سیاست از مسایلی است که متاثر از این دو حوزه است و امروز ریشه عمده مشکلات کشور منتج شده از این دو حوزه است. از سوی دیگر کنش و واکنش‌های بین اقتصاد و فرهنگ واکنش‌های معناداری است که باید مورد مطالعه قرار گیرد.
معاون فرهنگی بسیج دانشجویی کشور با اشاره به ضعف‌های موجود کشور در این دو حوزه گفت: کشور در بسیاری از شاخص‌های فرهنگی وضعیت مطلوبی ندارد که باید این ضعف‌ها را شناسایی و مورد مطالعه قرار دهیم مثال اکنون بسیاری از هنرمندان انقلاب باور ما در حوزه موسیقی دچار سردرگمی هستند و یا در بخش اقتصادی نیز با سوالات جدی روبرو هستیم که باید پاسخ دهیم. مثال اکنون در نظام بانکداری کشور و ربوی بودن آنها هنوز به نتیجه روشن نرسیدیم و بانک‌ها زیر بار نمی‌روند و یا در حوزه اقتصاد اسلامی با وجود اینکه دین برای اقتصاد برنامه دارد، ما نتوانستیم پاسخ دهیم.
کم کاری در اقتصاد و فرهنگ، ریشه اغتشاشات اخیر در کشور بود
این فعال فرهنگی با انتقاد از کم کاری متولیان حوزه های فرهنگ و اقتصاد در تولید محتوای دینی لازم برای فعالیت‌های اجتماعی اظهار داشت: علمای دانشگاهی و حوزه‌ها و متفکرین فرهنگی باید برای حل این مشکلات چاره اندیشی کنند و پاسخ های مناسب را از متن دین استخراج کرده و به جامعه تزریق کنند.
وی با اشاره به فرمان امام خامنه‌ای مبنی بر تحقق جنبش نرم افزاری در کشور اظهار داشت: جنبش نرم افزاری با وجود اهمیت بالایی که دارد و رهبری برآن تاکید کردند در کشور مغفول مانده است و اگر همین جنبش نرم افزاری همگیر شود بسیاری از آسیب های اجتماعی قابلیت حل شدن دارند.
وجدانی‌نیا اظهار داشت: ناکارآمدی در عرصه اقتصاد و فرهنگ در کنار دشمنی دشمن یک واقعیت است که برای تحلیل شورش‌های اخیر باید مورد مطالعه قرار داد. دشمن بنا داشت از این نارضایتی‌ها علیه ملت فتنه طراحی کند و  دشمنان در حقیقت دنبال این بودند که نظام را ناکارآمد نشان دهند.
ناکارآمد نشان دادن انقلاب اسلامی هدف اصلی دشمن است
وی ادامه داد: برخلاف پروپاگاندای غرب نظام در عرصه های مختلف کارایی و کارآمدی دارد ولی برخی مسئولان نیازهای مردم را فراموش کردند و نیازها را نمی شناسند و مسایلی مانند رشد یکباره قیمت حامل های انرژی و برخی گرانی ها نشان می دهد برخی مسئولان با مردم فاصله دارند.
این کارشناس مسایل فرهنگی افزود:  اتفاقات اخیر نیاز به ساختار شناسی دارد  و بنظر به غیر از اتفاقات اولیه در مشهد که بیشتر منشا اقتصادی داشت اغتشاشات دیگر روزها و در شهرستان های دیگر شکل امنیتی و سیاسی داشتند و همین مسئله سبب شد که مردم تحمل نکنند و علیه فتنه گران و آشوب گران قیام و راهپیمایی کنند.
وی بیان داشت: مردم تیزبین هستند و دل در گرو انقلاب دارند و این اعتراض های مردمی بیش از آنکه ناظر بر مسئله بیکاری باشد ناظر بر شکاف های است که رخ داده و مردم این شکاف و تبعیض ها را قبول نمی کنند.
اعتراضات مردم در شهرهای کشور، اعتراض بر شکاف بین مردم و مسئولان بود
معاون فرهنگی بسیج دانشجویی کشور گفت:  اتفاقات روزهای اخیر اعتراضی به شکاف و بی عدالتی بود. فقر و بیکاری قدرت خرید مردم را کاهش داده است و این جای گلایه از مسولان دارد . مردم و مسئولان نباید اجازه دهند عده ی دنبال سواستفاده از مطالبه مردم باشند.
وی ادامه داد: باید به این مشکلات مردم پاسخ صحیح داد و مشکلات مردم در داخل کشور قابل حل است و این که مرتب مشکلات مردم را به دولت قبل پاس دهیم دردی از مردم دوا نمی کند. مردم به مسئولانی نیاز دارند که درد آنها را بفهمند و ریاکارانه با آنها برخورد نکنند.
وجدانی نیا اظهار داشت: مسئله اعتراض های مردمی در روزهای اخیر جناحی نیست و مردم دنبال رفع مشکلات و اصلاح رفتار مسئولان هستند و سیاسی و امنیتی کردن مطالبات مردم راهکار غلطی است. مسئولان به درد مردم برسند.
جنبش دانشجویی مطالبات مردم را پیگیری کنند
وی با اشاره به حق مردم در مطالبه گری گفت: در نحوه بیان انتقادات در کشور مشکل جدی داریم و جریان دانشجویی و تریبون های نماز جمعه باید به شکل صحیح در این مسایل ورود کنند. جریان دانشجویی مستقل که وام دار جریان های سیاسی نیست می بایست مطالبات حقیقی مردم را پیگیری کند.
معاون فرهنگی بسیج دانشجویی کشور تاکید کرد: عدالت ایجاب می کند خدمات بیشتر به سمت اقشار آسیب پذیر سوق داده شود و تبعیض در تضاد جدی با آرمان های انقلاب است و همیشه حضور پابرهنه در انقلاب مایه دلگرمی بوده است. باید در کمال آرامش و با استفاده از ظرفیت های قانونی مطالبه گری کرد و اگر قانون رعایت نشود دشمن سوء استفاده کرده و مردم آسیب می بینند.
اغتشاشات اخیر مانند فتنه 88 هزینه های اقتصادی زیادی به کشور تحمیل کرد
این فعال فرهنگی با گریزی به هنجارشکنی فتنه گران در سال 88 اظهار داشت: دشمن مترصد فرصت است که وارد صحنه عمل شود و در فتنه 88 این فرصت برای دشمن ایجاد شد و به کشور هزینه های زیاد اقتصادی و سیاسی وارد کرد و در اعتراضات اخیر هم برای کشور هزینه های زیادی وارد شد.
در ادامه میزگرد تخصصی "بررسی نقش آسیب‌های اجتماعی در اعتراضات مردمی و اغتشاشات اخیر" بهمن شهریاری مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه های خوزستان با اشاره به حوادث و شورش های روز های گذشته در سطح کشور اشاره کرد و اظهار داشت:  دشمن یک واقعیتی است که باید بپذیریم و نمی توانیم دشمن و طراحی های دشمن را در نظر نگیریم.
وی افزود: حوادث و شورش‌های اخیر در مسیر رشد و تعالی انقلاب یک امر طبیعی است و بالاخره انقلاب درحال رشد و فراگیری است و این برای دشمن قابل پذیرش نیست و اگر مسائل صدر اسلام را هم بررسی کنیم راحت تر می توانیم مسایل امروز را تحلیل کنیم.
دشمن برای مهار انقلاب بیش از 20 سناریو طراحی کرده است
این فعال سیاسی گفت: انقلاب اسلامی یک زلزله سیاسی در دنیا بود که ریشه در اسلام داشت و این برای جغرافیای غرب قابل قبول نبود و غرب بیش از 20 سناریو در سال های مختلف برای مهار انقلاب اسلامی طراحی کردند. دشمن در اجرای این سناریوها ناموفق بود ه و اکنون دنبال یارگیری از داخل کشور برای ایجاد اغتشاش و تضعیف نظام از داخل است.
مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه های خوزستان ادامه داد: بررسی سیره انبیا و ائمه اطهار نشان می دهد که انبیا هیچ گاه دستور شورش و خروج را ندادند و این نشان می دهد انتقاد و نقد کردن مسیر درست و شرعی خود را دارد که باید از آن طریق اقدام کنیم.
نارسایی اقتصادی در کشور معلول ناکارآمدی دولتمردان است
این کارشناس ارشد مسایل سیاسی اظهار داشت: دولت ها در بعد از انقلاب در تراز انقلاب عمل نکردند و امروز نارسایی های اقتصادی و اجتماعی در کشور معلول ناکارآمدی دولتمردان است.
شهریاری افزود: در طول عمر انقلاب فتنه های زیادی از سوی دشمن طراحی شده است و همیشه دشمن دنبال ناآرامی کردن مرزها بوده است تا بتواند در مقابل رشد انقلاب سرعت گیر ایجاد کند.
این تحلیل گر سیاسی اظهار داشت: در حوادث اخیر دشمن دنبال این بود که از گلایه های به حق مردم آشوب ایجاد کند و آن را از شهرهای کوچک شروع کرده بود و امیدوار بود که آن را بیش از 15 روز طول دهد تا از این آشوب یک آسیب اجتماعی ایجاد کند. اگر این اتفاق رخ می داد جمع کردن فتنه کمی دشوار بود.
در 9 ماهه گذشته بیش از 300 تجمع متنوع در آرامش کامل در کشور برگزار شده است
وی گفت: در 9 ماهه گذشته در کشور بیش از 300 نوع تجمع مختلف در کمال آرامش در کشور داشتیم ولی هیچ کدام به شورش منتج نشد و دشمن در آن طراحی نداشت. 300 نوع تجمع متنوع و مختلف در کشور نشان از بالندگی انقلاب است ولی دشمن در تلاش است تا از این آزادی و فرصت، تهدید و آشوب تولید کند.
سهم مساوی غرب  و نگاه به غرب در اغتشاشات اخیر
مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه‌های خوزستان افزود: 50 درصد اغتشاشات ریشه در طراحی غربی و مابقی فتنه انگیزی به علت وجود افرادی است که نگاه به غرب دارند و دلخوش به غرب هستند.
وی افزود: دولت در نهادینه کردن فرهنگ انقلاب در کشور عملکرد خوبی نداشته است و نتوانسته است نیازهای اقتصادی مردم را پاسخ دهد وبیشتر شعار داده است. رفتار غیرانقلابی مسئولان برای مردم قابل پسندیده نیست. مردم دوستدار نظام هستند و از سوی مخالف فقر و رفاه طلبی و اختلاس هستند.
گزارش از اکبر بهاری
انتهای پیام/

مشخصات
نام و نام خانوادگی
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی

گردشگران، فرهنگ مازندرانی‌ها را تغییر داده‌اند؟

یک جامعه شناس گفت: زمانی که گردشگر اقتضاعات فرهنگی و سنتی استانی که به آن وارد شده را مدنظر قرار نمی‌دهد، قطعا در فرهنگ آن منطقه تاثیر گذار خواهد بود. امیر ساداتی کرمی در گفت و گو با

مسمومیت 13 نفر بر اثر مصرف قارچ در آذربایجان‌شرقی

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی آذربایجان‌شرقی با اشاره به مسموم شدن 13 نفر در استان بر اثر مصرف قارچ سمی، گفت: از این تعداد، یک نفر در آی سی یو بوده، سه نفر به بخش بستری منتقل ش

دشت ممنوعه خمین سالانه 10.5 میلیون مترمکعب کسری مخزن دارد

فرماندار خمین گفت: دشت ممنوعه خمین سالانه 10.5 میلیون مترمکعب کسری مخزن دارد و طی 10 سال اخیر 110 میلیون مترمکعب کسری آب در شهرستان ثبت شده است. به گزارش ایسنا، احمد تهرانی در دومین ج

تکذیب خبر کاشت گیاه مخدر در مرکز بهداشت شیراز

رئیس پلیس مبارزه با موادمخدر استان فارس، کاشت گیاه مخدر (خشخاش) در باغچه‌ی یکی از مراکز بهداشت شهر شیراز را تکذیب کرد. به گزارش ایسنا، به نقل از سایت پلیس فارس، سرهنگ محمدجعفر تولایی در خ

زولبیا و بامیه را فقط از قنادی‌ها بخرید

رئیس اتحادیه شیرینی‌پزان، بستنی و آبمیوه‌فروشان زنجان گفت: هیچ نظارتی روی بهداشت و طرز پخت زولبیا و بامیه‌ای که در جایی به غیر از قنادی‌ها عرضه می‌شود، صورت نمی‌گیرد .

آغاز عملیات ساخت موزه دفاع مقدس خراسان شمالی همزمان با سوم خرداد

​مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس خراسان شمالی گفت: همزمان با سوم خرداد سالروز آزادسازی خرمشهر عملیات ساخت موزه دفاع مقدس در بجنورد آغاز خواهد شد. به گزارش ایسنا، احیاء ام

داستانی که با نبود تجهیزات پایانی ندارد + فیلم

سالهاست که باغات و مراتع جنگلی میناب با آتش بی‌تدبیری دست‌وپنجه نرم می‌کند درحالی‌که مقابله با آتش‌سوزی در این شهرستان متأسفانه اولویت هیچ‌کدام از دستگاه‌های دولتی نیست. به گزارش ایسن

کرمانشاه| کلینیک فوق‌تخصصی کلیوی در کرمانشاه راه‌اندازی می‌شود - اخبار تسنیم - Tasnim

کرمانشاه| کلینیک فوق‌تخصصی کلیوی در کرمانشاه راه‌اندازی می‌شود دبیر مؤسسه فرهنگی، ورزشی و توانبخشی ایثار کرمانشاه گفت: کلینیک فوق تخصصی کلیوی با ظرفیت ۶۰ تخت در کرمانشاه راه‌اندازی می‌شود. ۳۱ ار

بیرجند| ‌معدن طلای خونیک خراسان جنوبی عیارسنجی ‌می‌شود‌ - اخبار تسنیم - Tasnim

بیرجند| ‌معدن طلای خونیک خراسان جنوبی عیارسنجی ‌می‌شود‌ مدیر مجتمع معدنی خراسان جنوبی گفت: عملیات اجرایی و اکتشافی برای تعیین ذخیره و عیار سنجی در معدن طلای خونیک در این استان از اواسط خرداد آغاز

خرم‌آباد| 28 طرح بومی استان لرستان به ثبت رسید - اخبار تسنیم - Tasnim

خرم‌آباد| ۲۸ طرح بومی استان لرستان به ثبت رسید معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری لرستان گفت: ۲۸  طرح بومی محصولات خوشه گلیم، جاجیم و ماشته استان لرستان به ثبت رسید. ۳۱

مطالب سایت

تمامی اخبار دانش نیوز بدون دخالت انسانی و توسط موتورهای جستجوگر جمع آوری میشود و دانش نیوز در قبال محتوای اخبار هیچ مسئولیتی ندارد.
Royal Oriental iranien Restaurant Geneva