دوره «نگفتن‌ها» و «ندیدن‌ها» گذشته است/ «امید» لازمه خروج از هر بن‌بست و بحرانی است


1396/10/29

یادگار امام گفت: معتقدم دوره «نگفتن‌ها» و «ندیدن‌ها» گذشته است و به طور جدّ باید ضعف ها را بازگو کرد، اما همه وظیفه داریم امید را در جامعه حفظ کنیم. به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام‌والمسل

دوره «نگفتن‌ها» و «ندیدن‌ها» گذشته است/ «امید» لازمه خروج از هر بن‌بست و بحرانی است
یادگار امام گفت: معتقدم دوره «نگفتن‌ها» و «ندیدن‌ها» گذشته است و به طور جدّ باید ضعف ها را بازگو کرد، اما همه وظیفه داریم امید را در جامعه حفظ کنیم.

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدحسن خمینی طی سخنانی در جریان بازدید از خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) و گفت‌وگو با خبرنگاران این خبرگزاری، اظهار کرد: امروز توفیق پیدا کردم در حضور دوستان مجموعه ایسنا باشم و برای این توفیق از  دکتر حمیدرضا طیبی، ریاست مجموعه جهاد دانشگاهی و همچنین آقای علی منتظری و مدیرعامل این مجموعه آقای علی متقیان تشکر می‌کنم.
‎وی با اشاره به چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی افزود: حضور در جمع خبرنگارانی که هرکدام دقت و ظرافت ویژه‌ای در نکته‌سنجی سخنان یک سخنور دارند، فرصتی مغتنم است. همچنین بنا دارم تا در این مراسم یادی از خبرنگاران شهید و دبیر تازه درگذشته این خبرگزاری کرده و از خداوند متعال برای آنان طلب مغفرت کنم.
‎وی «اعتماد مناسب مردم» را مهمترین سرمایه ایسنا خواند و یادآور شد: ما با روش‌هایی می‌کوشیم که گوش‌ها را به سمت خودمان جذب کنیم و خصوصا در زمانه‌ای که وسایل ارتباطی زیاد است هرکس با توجه به نرم‌افزارهایی که در اختیار دارد می کوشد تا از این امکان استفاده کند.
‎یادگار امام با اشاره به شعار اولیه ایسنا با عنوان «هر دانشجو یک خبرنگار» اظهار کرد: امروزه هرکس که اندک سوادی دارد با توجه به نرم‌افزارهایی که از آنان یاد کردم به عنوان یک خبرنگار، عکاس و حتی تحلیل‌گر مطرح شده است و به قدری هم قدرت دارد که می‌تواند هر گوش و چشمی را با اندک هزینه‌ای به خود متوجه کند؛ اما بسیار در عمر خود دیده‌ایم که رسانه‌هایی آمده‌اند و در بازه کوتاه‌مدتی به دلیل غوغاسالاری‌ها در صدر قرار گرفته‌اند ولی تبدیل به رسانه نشده‌اند یا به تعبیری رسانه نمانده‌اند، چرا که اعتماد مخاطب را از دست دادند.
‎سیدحسن خمینی با توصیه به اینکه هیچ‌ سرمایه ای را در هیچ مقطعی نباید با اعتماد معاوضه کرد، تصریح کرد: مجموعه ایسنا اگر توفیقی دارد -که دارد و با توجه به آمارهایی که به من ارائه شد از نظر رجوع مخاطبان در صدر خبرگزاری‌هاست- به همان عنصر اعتماد مخاطبان بازمی‌گردد.
‎وی با بیان اینکه وقتی به اخبار ایسنا نگاه می‌کنم از مراجعه به آن احساس آرامش خاطر دارم اظهار کرد: این احساس آرامش خاطری که از آن صحبت می‌کنم به همان میزان اعتماد من بازمی‌گردد نه به اینکه از اخبار آن خوشم بیاید یا نه؛ موضوع این است که می‌بینم اگر اخباری را در این خبرگزاری می‌خوانم آیا باید لزوماً به خبرگزاری‌های دیگری هم سر بزنم یا اینکه نیازی به این کار نیست و این نشان‌دهنده همان اعتماد بزرگی است که مخاطبان نسبت به اخبار این خبرگزاری دارند.
‎یادگار امام با بیان اینکه اعتماد معلول «شجاعت» و «صداقت» است، گفت: در مجموعه‌ی یک رسانه باید به این دو رکن کلی بهای زیادی داده شود. البته که شجاعت به معنای «تهوّر» نیست.
‎وی با اشاره به قوای «عاقله»، «غضبیه» و «شهویه» که فلسفه اخلاق برای انسان ها قائل شده است، افزود: اگر آدمی قوه عاقله‌اش تحت تأثیر اقتدار قوه غضبیه‌ او قرار گیرد آنگاه تهور شکل خواهد گرفت و این دیگر به معنای شجاعت نیست.
‎وی افزود: اگراز طرفی قوه شهویه عقل آدمی را تحت تأثیر قرار دهد نیز اتفاقات دیگری می‌افتد.
‎یادگار امام با تأکید بر اینکه شجاعت به معنای «حرکت در مدار اعتدال میان تهور و جبن» است، اظهار کرد: هر وقت احساس کردید در محاسبات خودتان ضعف قوه نفسانی می گوید که این کار را کنید یا آن کار را نکنید، بدانید ترس وارد ماجرا شده است و این آغاز مرحله ای است که شجاعت از میان می‌رود.
‎وی اعتدال را یکی از شروط اساسی اخلاق دانست و با تاکید بر اینکه باقی ماندن یک رسانه بر مدار اعتماد مردم موضوع بسیار مهمی است، یادآور شد: رسانه‌هایی را دیده‌ایم که ده‌ها برابر توانمندی ظاهری  دارند اما اعتماد جامعه به آن‌ها از میان رفته است، زیرا از مدار صداقت و شجاعت خارج شده‌اند، از این حیث فکر می‌کنم که پایه و اساس خبرگزاری ایسنا مبارک بوده است و جا دارد که در این جا از آقای دکتر فاتح، موسس و بنیانگذار این خبرگزاری یاد کنیم که توانست اعتماد مردم را جلب کند و این به عنوان یک سرمایه برای ایسنا ارزش فراوانی دارد که باید از آن پاسداری شود.
وی با بیان اینکه ایسنا باید در کارش جانب انصاف را هم نگاه دارد، اظهار کرد: در موضوع عدالت دو تعریف وجود دارد که یکی از ارسطوست که می‌گوید عدالت به معنای آن است که هر چیزی سر جای خود باشد. یک تعریف دیگر از عدالت هم به معنای «انصاف» نزدیک است؛ اما اینکه عدالت همان انصاف باشد یا نه را می‌توان از منظری مورد بررسی قرار داد؛ اما آنچه می‌خواهم در اینجا به آن اشاره کنم یکی از مباحث مهم اخلاقی است که آن را به عنوان ام‌القواعد اخلاقی است که از تمدن چین و اندیشه فلسفی متفکرین آن تا کلمات حضرت مسیح (ع) و امیرالمومنین (ع) و ائمه(ع) بعد از ایشان تا کسانی که امروز در غرب به فلسفه اخلاق می‌پردازند روی آن توافق دارند و به نوعی به عنوان میراث بشریت شناخته می‌شود که برخی به آن «قانون طلایی» می‌گویند؛ این قانون عبارت است از اینکه «هرچه برای خود می‌پسندی برای دیگران هم بسپند و هرچه برای خود نمی‌پسندی برای دیگران هم نپسند».
سیدحسن خمینی تأکید کرد: انصاف این است که وقتی کاری می‌کنید خود را جای همان فرد که برای او کاری می‌کنید بگذارید. یکی از بزرگان می‌گوید مدار اخلاقی بودن «خیال است»؛ یعنی خود را جای دیگران قرار دهید، چرا که اگر این کار را نکنیم نمی‌دانیم آنچه که می‌گوییم در روح و جان طرف مقابل چه تأثیری می‌گذارد. ما اگر نتوانیم خود را جای دیگران قرار دهیم نمی‌فهمیم که با حرف مان چگونه آتش به دل شخصی می‌زنیم یا با گفتن سخنی نیکو او را خوشحال می‌کنیم.
وی ادامه داد: این موضوع مطرح است که ادبیات و به ویژه داستان و رمان و فیلم‌ها و کارتون‌ها در اخلاقی شدن یک جامعه نقش دارد چرا که با به تصویر کشیدن شخصیتی در این داستان‌ها و فیلم‌ها امکان هم‌ذات پنداری با آنان برای مخاطب پیش می‌آید و آن وقت متوجه می‌شود که تأثیر گفته‌هایش در یک فرد یا افراد مختلف چگونه خواهد بود.
سیدحسن خمینی با بیان اینکه اگر نتوانیم خود را در رفتارهایمان با دیگران، جای آنان بگذاریم اخلاقی زندگی نکرده‌ایم گفت: نقطه مقابل خیال که در اخلاق به دلیل آنچه که مطرح کردم اهمیت دارد، «توهم است». به این معنا که آدمی خود را محور جهان بداند و بگوید هرکس و هر چیزی که به من نزدیک باشد مهم است و برای مثال، اگر شخصی از اطرافیان من به دردی مبتلا شود اهمیت پیدا می‌کند؛ اما اگر فرد یا افرادی کیلومترها دورتر از من به دردی مبتلا شوند، برای من اهمیتی نداشته باشد که این به معنای دور شدن از اخلاق است.
یادگار امام با تاکید مجدد بر اینکه ایسنا باید خود را موظف به رعایت انصاف بداند تأکید کرد: حداقل نتیجه این کار همین می‌شود که این مجموعه اگر می‌خواهد خبری را نقل کند، مخاطب احساس نکند که اگر فلانی را در آن خبر کوچک یا بزرگ می‌کند غرضی دارد؛ البته هیچ‌کس بدون هدف کاری نمی‌کند و تمام کسانی که اینجا حضور دارند از کارهایشان اهدافی را دنبال می‌کنند، اما اینکه دارای هدف سیاسی و فکری باشیم و آن را دنبال کنیم و در عین حال انصاف را هم رعایت کنیم موضوعی است که باید به دنبال پیگیری آن باشیم.
وی تأکید کرد: برای یک مجموعه رسانه‌ای بسیار مهم است که امیدافزا عمل کند چرا که برای خروج از هر بن‌بست و بحرانی امید لازم است. برای خروج از هر منجلابی امید لازم است؛ پس امید را در مجموعه رسانه‌ای کشور نباید از دست دهیم که البته این به معنای پمپاژ کردن دروغ در رسانه‌ها نیست، ولی باید این را به خود گوشزد کنیم که ما نمی‌توانیم از مرحله فعلی عبور کنیم مگر آنکه نقاط مثبت را افزایش دهیم و البته نقاط منفی را هم ببینیم، بگوییم و درصدد اصلاح آن برآییم.
سیدحسن خمینی با بیان اینکه یکی از موارد رعایت امید در رسانه‌ها وجود کانون‌ها، نهادها و ساختارهای امیدزا در بطن جامعه است اظهار کرد: معتقدم دوره «نگفتن‌ها» و «ندیدن‌ها» گذشته است و به طور جدّ باید ضعف ها را بازگو کرد، اما همه وظیفه داریم امید را در جامعه حفظ کنیم. البته باز هم باید تأکید کرد که امیدواری با خیال بافی متفاوت است.
وی ادامه داد: یکی از نقاط مثبت امیدوار بودن و تفاوت آن با خیالبافی این است که خود را پشت پرده خیالبافی گم نمی‌کنیم و ضعف‌ها را نمی‌پوشانیم و دروغ را هم مطرح نمی‌کنیم؛ بلکه تلاش را بر این می‌گذاریم که اگر انتقاد می کنیم برای امید به بهسازی و بهبود است که چیزی را مطرح کنیم.
یادگار امام با بیان اینکه هرکدام از ما متفاوت می‌اندیشیم و این یک امر بدیهی است، اظهار کرد: این مجموعه باید در درون خود انصاف داشته باشد و به این نکته توجه کنید که چه مقدار این مسئله علاوه بر اینکه به پیشرفت اخلاقی شخص انسان کمک می‌کند در نهایت در چشم مخاطب هم مجموعه خبرگزاری را بزرگ می‌سازد.
سیدحسن خمینی تأکید کرد: یکی از مسائل دیگر در بحث امید که من در سالگرد مرحوم آیت‌الله هاشمی هم به آن اشاره کردم این است که پمپاژ یأس به جامعه هیچ نتیجه‌ای ندارد. یکی از متفکرین معاصر می‌گوید من نمی گویم که «همیشه امیدواران به نتیجه می‌رسند اما می‌دانم که مأیوسان هرگز به نتیجه نخواهند رسید». اینکه ما جامعه را به صورت تیره و تار ترسیم کنیم و فضای یأس‌آلود از آن ارائه دهیم دردی از جامعه دوا نمی‌کند و سر منشاء مصائب و بحران است.
وی در پایان تأکید کرد: البته این موضوع به این معنا نیست که ضعف‌ها را نگوییم؛ اما گفتن ضعف ها و سستی ها برای اینکه همه با هم به سمت برطرف کردن آنها برویم یک امراست که مطلوب و واجب است و در مقابل تبیین اشکالات به صورتی که همه را به این نتیجه برساند که هیچ راه نجاتی نیست، یک امر دیگر است و باطل است؛ باید به گونه‌ای امیدوارانه مشکلات را مطرح کنیم تا برای مرتفع کردن آنها آماده شویم.
انتهای پیاممشخصات
نام و نام خانوادگی
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی

تخریب خودرو‌ها و منازل در حادثه خیابان پاسداران

   ∣ > جستجو بر اساس تاریخ تصاویری از تخریب خودروها و منازل مردم توسط دراویش و برخورد قاطع پلیس را منتشر کرد.> به گزارش ،  تصاویری از تخریب خودروها و منازل مردم توسط دراویش و برخورد قاطع پلیس را منتشر کرد.

وکیل خانواده سیدامامی: هنوز خودکشی را نپذیرفته‌ایم

   ∣ > جستجو بر اساس تاریخ، مرگ کاووس سیدامامی بیش از همه، فعالانرا شوکه کرده؛ به‌ویژه اینکه پیش از اثبات اتهام‌ها، صداوسیما در همین موضوع مستندی ساخته و پخش کرده است. مستندی که حالا زمینه‌ساز شکایت وکلایسیدامامی از برنامه ٢٠

طرح 2 فوریتی «اعاده اموال نامشروع مسئولان» کلید خورد

   ∣ > جستجو بر اساس تاریخ جمعی از نمایندگان مجلس طرح 2 فوریتی «اعاده اموال نامشروع مسئولان» را تهیه کردند.> به گزارش ، جمعی ازاسلامی طرح 2 فوریتی «اعاده اموال نامشروع مسئولان» را تهیه و تدوین کردند. به موجب این طرح، هیاتی مشکل

اعلام وصول سوال مطهری از وزیر دادگستری؛ علت تداوم حصر چیست؟

   ∣ > جستجو بر اساس تاریخ حمدعلی وکیلی در جریان رسیدگی مجلس به جزئیات لایحه بودجه ۹۷، سوال علی مطهری نماینده مردم تهران از وزیر دادگستری در خصوص علت تداوم حصر را اعلام وصول کرد.> به گزارش ، یکاسلامی سوال علی مطهریدرباره علت تداوم حصر را اع

ماجرای گلستان هفتم؛ یک قطعه از یک پازل مهم!

   ∣ > جستجو بر اساس تاریخ علاوه بر بحران سازی؛ شکستن قاطعیت و هیمنه پلیس کشور که مسئول برقراری امنیت است، نتایج سلبی زیادی بر امنیت روانی جامعه خواهد داشت لذا در این شرایط، شدت عمل مدبرانه ؛ سریع ترین و نتیجه بخش ترین اقدام است.>پایگاه خبر

وعده نوفل‌لوشاتو و مدیران میدان

   ∣ > جستجو بر اساس تاریخ اما نظم دیوان‌سالارکه منافعش به خطر افتاده بود، تلاش کرد تا جریان انقلابی را در خود هضم یا ناامید ازتغییر کند. کلیدواژه «نمی‌شود» و «نمی‌توانیم» و «مرغ همسایه غاز است» و... پاسخ‌های نظم دیوانسالار محافظه‌کار است د

از خلبانان چک گرفته‌اند و آنها را مجبور به پرواز می‌کنند

   ∣ > جستجو بر اساس تاریخ، عضو کمیسیون عمران مجلس گفت:از وضعیت آب و هوای منطقه دنا اطلاع داده بود،اما شرکت هواپیمایی آسمان دستور لغو پرواز را صادر نکرد. محمد دامادی عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه هواپیمای atr آسمان یکی از پیشرفته&zwn

مشخص شدن دقیق مختصات محل سقوط ادامه اقدامات را تسهیل کرد

سردار شریف با تاکید بر اینکه مشخص شدن دقیق مختصات محل سقوط ادامه اقدامات را تسهیل کرد، گفت: پس از این اقدام مهم ،پراکندگی جستجو توسط نیروهای امدادی به تمرکز انجامید و تمامی ارگانها تلاش خ

برنامه موشکی ایران دفاعی و بازدارنده است/ ادعای ارسال موشک به یمن کذب است

سخنگوی وزارت امور خارجه، ابراز نگرانی وزرای خارجه فرانسه و انگلستان از برنامه دفاع موشکی ایران را موضوعی بی دلیل و بدون هرگونه توجیه منطقی خواند. به گزارش ایسنا، بهرام قاسمی اظهار کرد

مراسم عزاداری شام شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) در حسینیه امام خمینی (ره)

مراسم عزاداری شام شهادت حضرت صدیقه‌ کبری، فاطمه‌ زهرا (س) با حضور رهبر معظم انقلاب اسلامی در حسینیه‌ امام خمینی (ره) برگزار شد. به گزارش ایسنا، در این مراسم که هزاران نفر از اقشار مخت

مطالب سایت

تمامی اخبار دانش نیوز بدون دخالت انسانی و توسط موتورهای جستجوگر جمع آوری میشود و دانش نیوز در قبال محتوای اخبار هیچ مسئولیتی ندارد.
Royal Oriental iranien Restaurant Geneva