وجود 5 اثر با قابلیت‌ ثبت جهانی در استان سمنان


1397/01/28

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان از وجود حداقل پنج اثر تاریخی با قابلیت‌های ثبت در فهرست میراث جهانی در این استان خبر داد و گفت: میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری اس

وجود 5 اثر با قابلیت‌ ثبت جهانی در استان سمنان
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان از وجود حداقل پنج اثر تاریخی با قابلیت‌های ثبت در فهرست میراث جهانی در این استان خبر داد و گفت: میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان همه توان خود را برای ثبت آثار تاریخی ملموس و ناملوس استان به‌کار می‌گیرد.


به گزارش خبرنگار ایسنا،
محمد جهانشاهی در نخستین نشست خبری خود با اصحاب رسانه استان بر لزوم معرفی و شناساندن آثار تاریخی و جاذبه‌های گردشگری این استان تاکید و اظهار کرد: رسانه‌ها و اصحاب رسانه می‌توانند نقش مهمی در معرفی ظرفیت‌های گردشگری استان ایفا کنند.
وی از برنامه‌ریزی این اداره کل برای معرفی ظرفیت‌های تاریخی و گردشگری استان خبر داد و افزود: اخیرا با متروی تهران مذاکراتی در خصوص معرفی این ظرفیت‌ها با استفاده از ظرفیت‌های تبلیغی مترو انجام دادیم و بزودی آثار و ظرفیت‌های تاریخی و گردشگری استان در آن معرفی می‌شوند.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان، حضور در نمایشگاه‌های ملی و بین‌المللی را از دیگر برنامه‌های این اداره کل برای رونق صنعت گردشگری در استان و معرفی ظرفیت‌های آن برشمرد و تصریح کرد: در همین ارتباط در سال 97 علاوه بر برپایی و فعال‌سازی بازارچه‌های صنایع‌دستی در استان، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان حداقل در یک نمایشگاه بین‌المللی نیز حضور می‌یابد.
وی با اشاره به توانمندی‌های استان سمنان در حوزه صنعت گردشگری گفت: استان سمنان از نظر ظرفیت‌های گردشگری یک استان منحصربه‌فرد است و لذا معرفی این ظرفیت‌های منحصر به فرد و یگانه، نیازمند یک مدیریت منسجم و همراهی همه هم‌استانی‌هاست.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان ضمن دعوت از همه صاحبان ایده برای همکاری با این اداره کل، گفت: اداره کل میراث فرهنگی استان سمنان از ایده‌های نوو بدیع در زمینه توسعه گردشگری و رونق این صنعت پردرآمد در استان استقبال می‌کند.
جهانشاهی با بیان این‌که به مشارکت بیشتر سازمان‌های مردم‌نهاد سخت محتاجیم خاطرنشان کرد: بهره‌گیری از ظرفیت افراد خلاق و نخبه در این زمینه از سرفصل‌های کاری ماست و لذا از هر ایده‌ای که به ایجاد تحرک در صنعت گردشگری استان کمک کند استقبال می‌کنیم.
وی از برگزاری تورهای آشناسازی مردم با آثار تاریخی و جاذبه‌های گردشگری به عنوان یکی دیگر از اولویت‌های کاری این اداره کل در سال جدید نام برد و بیان کرد: استان سمنان به واسطه تنوع اقلیمی‌اش در صنعت اکوتوریسم و توریسم روستایی نیز از توانمندی و تنوع بسیار خوبی برخوردار است از همین رو توجه به این بخش نیز در برنامه‌های میراث فرهنگی استان سمنان قرار دارد.
دبیر کارگروه خدمات سفر استان با انتقاد از آنچه تغییر کالبد روستایی می‌خواند افزود: متاسفانه فضای روستاهای ما در چند دهه اخیر دچار دگرگونی‌ها و تغییراتی شده و از همین رو روستاها از یک جامعه تولیدمحور بیشتر به یک جامعه خدمات‌محور سوق پیدا کردند که این ویژگی و تغییر ماهیت به ایجاد تغییراتی در کالبد روستاها نیز انجامیده است.
وی از افزایش اقامت‌گاه‌های بوم‌گردی استان به عنوان یکی از سیاست‌های این اداره کل در سال‌های آتی نام برد و افزود: افزایش پلکانی اقامتگاه‌های بوم‌گردی استان به حداقل 150 اقامتگاه تا سال 1400 در برنامه‌های میراث فرهنگی استان قرار دارد.
جهانشاهی در پاسخ به پرسش خبرنگار ایسنا در خصوص چرایی اقامت حدود نیمی از مسافران این استان در چادرهای مسافرتی و نسبت آن با کمبود احتمالی برخی زیرساخت‌ها و یا هزینه‌های بالای سفر در این استان، گفت: بنا به دلایلی مردم ما هزینه چندانی صرف هتلینگ نمی‌کنند و این رویه محدود به یک استان نیست.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان اضافه کرد: سهم بالای استقرار مسافران در چادر دلایل مختلفی دارد که محدودیت در زیرساخت ها و ظرفیت‌های هتلینگ، قیمت بالای هتل‌ها، پراکندگی جغرافیایی زیرساخت‌ها، جایگاه اجتماعی و اقتصادی قاطبه مسافران استان که عمده آنها از اقشار متوسط و پایین‌تر از متوسط هستند، آب و هوای مساعد استان در ایام سفر و... همه و همه از دلایل موثر در اقبال بیشتر مسافران در چادرهای مسافرتی است.
وی با بیان اینکه هنوز سفر به عنوان یک ضرورت در سبد خانوارهای ایرانی قرار نگرفته ادامه داد:  اگر چه ظرفیت‌های هتلینگ ما همچنان محدود است اما از همین ظرفیت‌ها نیز استفاده شایسته‌ای نشده است.
وی با اشاره به برخی مشکلات هتلداران در ایران گفت: 20تا 25 درصد درامد هتلداران صرف پرداخت عوارض می‌شود در حالی که در بسیاری از کشورها این هزینه‌ها برای هتلدارن صفر است و از همین رو قیمت تمام شده خدمات و یا کالا در کشور ما بسیار بالا است فلذا امکان رقابت کمتر در کشور ما به‌وجود می‌آید.
جهانشاهی از عبور سالانه 15 تا 20 میلیون زائر از استان سمنان به عنوان یک ظرفیت عظیم نام برد و افزود: همه دستگاه‌ها باید به یاری ما بیایند تا بتوانیم بستری فراهم کنیم که بیشتر از این ظرفیت عظیم استفاده کنیم.
وی با بیان این‌که ورودی شهرهای ما زیبا نیست، این مهم را در جذب گردشگر مهم برشمرد و گفت: علاوه بر این شهرهای ما باید رویدادمحور باشند تا در هر برهه‌ای که گردشگر وارد شهرهای ما می‌شود بتواند از خدمات مختلف بهره‌مند شود.
انتهای پیاممشخصات
نام و نام خانوادگی
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی

بجنورد| رئیس‌جمهور رحلت آیت‌الله مهمان‌نواز را تسلیت گفت - اخبار تسنیم - Tasnim

بجنورد| رئیس‌جمهور رحلت آیت‌الله مهمان‌نواز را تسلیت گفت رئیس جمهور در پیامی رحلت عالم ربانی حضرت آیت‌الله حاج شیخ حبیب الله مهمان‌نواز، نماینده مردم استان خراسان شمالی در مجلس خبرگان رهبری را تسل

اصفهان| تولید 10 درصد تولیدات دارویی کشور در نصف‌جهان - اخبار تسنیم - Tasnim

اصفهان| تولید ۱۰ درصد تولیدات دارویی کشور در نصف‌جهان معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از سهم ۱۰ درصدی اصفهان از تولید دارویی کشور خبر داد. ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۳ استانها اصفهان

شهرکرد| ارزآوری 7700 میلیون‌دلاری صادرات محصولات جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری - اخبار تسنیم - Tasnim

شهرکرد| ارزآوری ۷۷۰۰ میلیون‌دلاری صادرات محصولات جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری رئیس سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری گفت: سال گذشته میزان صادرات محصولات استان ۷ میلیون و ۷۰۰ هزار دلار ارزآ

مشهد| مسابقات بین‌المللی شطرنج جام خیام برگزار می‌شود - اخبار تسنیم - Tasnim

مشهد| مسابقات بین‌المللی شطرنج جام خیام برگزار می‌شود رئیس هیئت شطرنج خراسان رضوی گفت: یکی از برنامه‌های سال جاری هیئت شطرنج، برگزاری رقابت‌های بین‌المللی جام خیام است. ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۷

خرم‌آباد|گردوغبار آسمان لرستان را فرا می‌گیرد - اخبار تسنیم - Tasnim

خرم‌آباد|گردوغبار آسمان لرستان را فرا می‌گیرد مدیرکل هواشناسی استان لرستان گفت: پیش‌بینی می‌شود گردوخاکی که از عراق وارد خوزستان شده فردا وارد استان لرستان شود. ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۸ استانه

خوزستان| مدارس نوبت عصر هندیجان تعطیل شد - اخبار تسنیم - Tasnim

خوزستان| مدارس نوبت عصر هندیجان تعطیل شد بنا بر اعلام فرمانداری شهرستان‌هندیجان تمام مدارس، دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی نوبت عصر این شهرستان به علت تداوم پدیده گردوغبار تعطیل اعلام شد. ۰۳ ارديبهشت

اراک|سرعت باد در استان مرکزی به بیش از 90 کیلومتر بر ساعت می‌رسد - اخبار تسنیم - Tasnim

اراک|سرعت باد در استان مرکزی به بیش از ۹۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد مدیرکل هواشناسی استان مرکزی گفت: امروز در استان مرکزی شاهد رگبار هستیم، این درحالی است که وزش باد تا پایان هفته مهمان استان مرکزی ا

مشهد|حکایت تصمیماتی که یکی پس از دیگری رنگ می‌بازد؛ موزه سینمای خراسان‌رضوی همچنان در "کُما" - اخبار تسنیم - Tasnim

مشهد|حکایت تصمیماتی که یکی پس از دیگری رنگ می‌بازد؛ موزه سینمای خراسان‌رضوی همچنان در "کُما" از زمان انعقاد تفاهم نامه راه‌اندازی موزه سینما در رباط طرق حدود دو سال می‌گذرد اما هیچ اتفاق

خرم‌آباد|سرمازدگی بیش از 63 میلیارد ریال به باغات لرستان خسارت زد‌ - اخبار تسنیم - Tasnim

خرم‌آباد|سرمازدگی بیش از ۶۳ میلیارد ریال به باغات لرستان خسارت زد‌ مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی لرستان گفت: سرمازدگی امسال بیش از ۶۳ میلیارد ریال به بخش باغبانی لرستان خسارت زد. ۰۳ اردي

کرمان| 18 دانشگاه ایران در بین دانشگاه‌های برتر دنیا قرار دارند - اخبار تسنیم - Tasnim

کرمان| ۱۸ دانشگاه ایران در بین دانشگاه‌های برتر دنیا قرار دارند وزیر علوم تحقیقات و فناوری با بیان اینکه ۱۸ دانشگاه جمهوری اسلامی ایران در بین دانشگاه‌های برتر دنیا قرار دارند گفت: نباید اجازه داد

مطالب سایت

تمامی اخبار دانش نیوز بدون دخالت انسانی و توسط موتورهای جستجوگر جمع آوری میشود و دانش نیوز در قبال محتوای اخبار هیچ مسئولیتی ندارد.
Royal Oriental iranien Restaurant Geneva