گلستان زخم خورده بی‌تدبیری مسئولان؛ عدم تحقق توسعه با سهم‌خواهی گروه‌ها - اخبار تسنیم - Tasnim


1397/03/23

گلستان زخم خورده بی‌تدبیری مسئولان؛ عدم تحقق توسعه با سهم‌خواهی گروه‌ها سمت گرفتن برخی افراد بی‌تجربه و بعضا ناکارآمد و قرارگیری آنها در پست‌های حساس با فشار و حمایت گروه‌های سیاسی و اقتصادی خاص و

گلستان زخم خورده بی‌تدبیری مسئولان؛ عدم تحقق توسعه با سهم‌خواهی گروه‌ها - اخبار تسنیم - Tasnim
گلستان زخم خورده بی‌تدبیری مسئولان؛ عدم تحقق توسعه با سهم‌خواهی گروه‌ها
سمت گرفتن برخی افراد بی‌تجربه و بعضا ناکارآمد و قرارگیری آنها در پست‌های حساس با فشار و حمایت گروه‌های سیاسی و اقتصادی خاص و تغییر احکام صادره برای برخی مدیریت‌ها گوشه‌ای از وادادگی‌ وفشارهای برخی گروه‌های سیاسی به استاندار و دیگر مسئولان استان است.
۲۳ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۳:۱۲
استانها
گلستان
نظرات

به گزارش
خبرگزاری تسنیم
از
گرگان
، استان گلستان با وجود ظرفیت‌های بکر و مزیت های بی‌شمار سال‌هاست که از قطار توسعه جا مانده و نتوانسته آن‌گونه که برازنده نام و نشان و مردمان سخت‌کوش آن است در مسیر پیشرفت قرار بگیرد.
گواه این مدعا را می‌توان با گذشت 20 سال از عمر این استان در درآمد سرانه اندک مردم، بیکاری افسارگسیخته، عدم توزیع متوازن خدمات و اعتبارات، رشد آسیب‌های اجتماعی از جمله اعتیاد و طلاق و داشتن رتبه های نخست کشور در برخی از بزه ها، وجود بیش از یک‌هزار پروژه نیمه‌کاره، عدم تحقق وعده‌های مسئولان از بزرگراه و راه آهن گرفته تا بیمارستان‌هایی که چند سال از تصویب آن می‌گذرد اما خبری از کلنگ‌زنی آنها نیست و شاید صدها نابه سامانی دیگر مشاهده کرد.
از شکل‌گیری استانی مستقل به نام گلستان 2 دهه می‌گذرد اما سیاست‌زدگی، بلای جان این سال‌های آن شده و نگذاشته مانند استان‌های همجوار، گلستان و مردمانش طعم توسعه و پیشرفت را بچشند. طرفداری از یک جریان خاص موجب شده تا اصل مهم شایسته‌سالاری در این استان به فراموشی سپرده شود و افراد عموما براساس سلایق سیاسی‌شان، در سمت‌های مختلف قرار بگیرند.
انتخاب استانداران و فرمانداران در دولت‌های مختلف با مشی‌های متفاوت هم نتوانست گره عقب‌ماندگی‌های این استان را باز کند، زیرا هر مدیری که آمد اتوبوسی هم پشت سر آن راه افتاد و فرقی نمی‌کرد افراد شایسته و ناکارآمد همه از دم یک تیغ گذارنده شدند و در نهایت افراد جدید اغلب بی‌تجربه و ناکارآمد برای چند سالی صندلی مدیریت را قبضه کردند.
این دور باطل همواره ادامه داشت و روزی منتقدان می‌گفتند استاندار وقت اتوبوس اتوبوس مدیر از استانی دیگر به گلستان آورده و روز دیگر هم می‌گفتند مدیریت عشیره‌ای و قبیله‌ای راه افتاده است. در این سال‌ها آنچه که کمتر مورد توجه قرار می‌گرفت شایسته‌سالاری بود. اصلی که دولت تدبیرو امید داعیه آن را داشت اما در اغلب موارد برخلاف آن عمل کرد.  از سویی دیگر اغلب نمایندگان ادوار مختلف استان در مجلس شورای اسلامی هم کارشان دخالت در عزل و نصب‌ها و چیدن مهره‌ها برای انتخابات‌های بعدی بوده و هست.
حسن صادقلو، استاندار سابق گلستان که همواره از سوی منتقدین به ناکارآمدی و مدیریت عشیره‌ای متهم می‌شد، یک امتیاز خوب هم داشت. وی در قبال لیست‌هایی که برای انتصاب ها از سوی چهره‌ها، احزاب و گروه‌های سیاسی اصلاح طلب برایش فرستاده می‌شد، ایستادگی کرد و تاوان آن را هم داد. صادقلو بارها از اصلاح‌طلبان انتقاد کرده و گفته بود جز لیست دادن برای پست و سمت ها، حتی یکی از این منتقدان اصلاح طلب راهکاری برای توسعه استان ارائه نکرده است.
با رفتن صادقلو بازار شایعات برای تصدی سمت استانداری گلستان داغ داغ شد و برخی از چهره های موجه صرفاً به دلیل نداشتن مشی اصلاح طلبی در فضای مجازی موردهجمه سنگین قرار گرفتند. تا اینکه عکس‌های آن شام و آن رستوران در یکی از بهترین نقاط تهران منتشر شد. در حالی که تقریبا همه نمایندگان پایشان را برای انتخاب استاندار بومی از سوی دولت، در یک کفش کرده بودند. اما با سیدمناف هاشمی به توافق رسیدند! همان زمان بسیاری از صاحب نظران مدعی بودند نمایندگان امتیازات لازم را از هاشمی گرفتند و قول حمایت از وی را داده اند.
مناف هاشمی حدود 10 ماه قبل به عنوان هشتمین استاندار گلستان منصوب شد و هدف خود را خدمت به مردم و توسعه این استان برشمرد. در روزهای نخست صراحت لهجه، برخورد کلامی با برخی مدیران، انتقاد از گزارشات برخی دستگاه‌ها و مدیران شهروندان گلستانی را به ادامه مسیر با هاشمی امیدوار کرد. اما با آغاز انتصاب مدیران که البته حق طبیعی هر مسئولی است، ماجرا به گونه‌ای دیگر رقم خورد.
سمت گرفتن برخی افراد بی تجربه و بعضا ناکارآمد و قرارگیری آنها در پست های حساس با فشار و حمایت برخی افراد و گروه های سیاسی خاص، تغییر احکام صادره درباره برخی مدیریت ها و قرار گرفتن افراد در برخی سمت ها که خود در آینده به بحران ها دامن خواهد زد، گوشه ای از وادادگی های استاندار به برخی گروه‌های سیاسی است. فشار برخی نمایندگان برای دخالت در عزل و نصب ها و سمت گرفتن خواهرزاده فلان نماینده و فلان مدیر با وجود افراد اصلح، نشان می دهد، نمی توان خیلی به شعارهای توسعه استاندار دلخوش کرد.
هاشمی بارها تأکید کرده که نیروی انسانی شایسته و کارآمد، بزرگترین سرمایه در سیستم‌های اجرایی است اما به نظر می‌رسد خود، اعتقادی به این سخنان نداشته باشد.
این در حالی است که استاندار حتی برای انتخاب مشاوران و تشکیل شوراهای به اصطلاح راهبردی از جمله جوانان، بانوان و رسانه نیز بسیار ضعیف عمل کرده و تنها در مورد شورای راهبردی رسانه می توان گفت که برخی افراد در این شورا عضویت دارند که از پس اداره یک رسانه برنیامده‌اند و آن را به تعطیلی کشاندند و یا اینکه سابقه برخی افراد در حوزه رسانه هم در حد وبلاگ‌نگاری بوده است.
معامله‌ها برخی مسئولان و صاحبان قدرت، خیانت در امانت است
حجت‌الاسلام دکتر سیدعلی طاهری، نماینده سابق گرگان و آق قلا در این باره ابتدا اشاره ای به فرمایشات امام خمینی (ره) می‌کند و می‌گوید: فردی که قرار است مسئولیتی برعهده بگیرد باید خودسازی داشته باشد. اگر افراد می‌بینند که توان انجام مسئولیتی را ندارند نه تنها برای این سمت‌ها داوطلب نشوند بلکه دیگرانی هم که برای خوش خدمتی این سمت را به آنها پیشکش می‌کنند، نیز " نه" بگویند.
وی با تأکید براینکه مسئولیت‌ها امانتی در دست افراد است، خاطرنشان کرد: متأسفانه این گونه معامله‌ها بین برخی مسئولان و صاحبان قدرت وجود دارد. برخی اوقات افرادی ناکارآمد و ناتوان و ضعیف و حتی برخی دارای سابقه منفی برای برخی سمت‌ها به سفارش مدیران یا نمایندگان انتخاب می‌شوند که این خیانت در امانت است.
طاهری معتقد است انتخاب افراد ناکارآمد در بدنه اجرایی استان مانع توسعه بوده و در گذشته هم ضررهای آن متوجه این استان شده و دودش به چشم مردم رفته است.
وی که سابقه دو دوره نمایندگی مردم گرگان و آق قلا در بهارستان را دارد، درباره دخالت برخی نمایندگان در عزل و نصب‌ها یا چیدن مهره‌های موردنظر برای انتخابات بعدی می‌گوید: متأسفانه این یک نقطه ضعف بوده و تبدیل به یک فرهنگ نادرست شده است. من هم در 8 سال نمایندگی با این خواسته‌ها مواجه بودم. برخی در انتخابات به نامزدها برای رأی آوردن کمک کردند و بعد از انتخابات توقع آنها بسیار زیاد است و عده قلیلی هم هستند که صرفا برای رضای خدا کار کرده‌اند. اگر نماینده بخواهد به وظیفه خود عمل کند، به هیچ وجه نباید در عزل و نصب‌ها دخالت کنند هرچند در حد مشورت گرفتن یا مشورت دادن، یک امر طبیعی است.
طاهری معتقد است با توجه به عقب‌افتادگی‌هایی که این استان دارد داشتن روحیه جهادی، خداترسی، پاک دستی، وجدان‌کاری و تخصص شاخص‌هایی است که در انتخاب مدیران و مسئولان باید به آن توجه کرد.
در پی اتفاقات اخیر اعتراضاتی از سوی برخی از شهروندان در فضای مجازی به برخی عزل و نصب‌های اخیر در استان مطرح و بعضا به دستمایه‌ای برای طنز هم تبدیل شده است. در سوی دیگر هم بسیاری از کارشناسان و صاحب‌نظران در حوزه مدیریت معتقدند این شیوه ناصواب در انتخاب مدیران، به عقب ماندگی‌های استان دامن زده و گپ تاریخی که همواره از آن یاد می‌شود را عمیق‌تر می‌کند. باید دید استاندار  گلستان که شعار " توسعه همه جانبه" را مطرح کرده چگونه می‌خواهد با این انتصابات چرخ این استان را به حرکت درآورد.
انتهای پیام/ش

مشخصات
نام و نام خانوادگی
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی

آئین بزرگداشت دکتر شریعتی در مزینان برگزار می‌شود

فرماندار داورزن گفت: آئین گرامیداشت چهل و یکمین سالگرد درگذشت زنده یاد دکتر علی شریعتی 29 خرداد ماه جاری در زادگاهش روستای مزینان در شهرستان داورزن واقع در غرب خراسان رضوی برگزار می‌شود.

خطرنابودی باغات و نخیلات جنوب کرمان

جنوب استان کرمان با قریب یک میلیون نفر جمعیت و حدود 50 هزار کلیومتر مربع وسعت نقش مهم و تاثیر گذاری در اقتصاد کشور دارد اما این روزها بحران خشکسالی ۲۵ساله امان تولیدکنندگان این منطقه را ب

مسئولان با دیدی ترمیمی به بخش کشاورزی بنگرند

رئیس سازمان جهادکشاورزی خراسان جنوبی گفت: نباید نگاه مسئولین به بخش کشاورزی نگاه حذفی و کاهشی در حوزه تولیدات و اشتغال باشد بلکه باید با نگاهی ترمیمی به این بخش بنگرند. به گزارش 

40 هکتار از جنگل‌های کهگیلویه و بویراحمد در آتش سوخت - اخبار تسنیم - Tasnim

۴۰ هکتار از جنگل‌های کهگیلویه و بویراحمد در آتش سوخت مدیر منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان لنده از مهار آتش سوزی جنگل‌ها و مراتع دو شهرستان لنده و بهمئی بعد از ۳ روز خبر داد و گفت: ۴۰ هکتار از جنگل

انبار بزرگ کولر گازی قاچاق به ارزش 150 میلیارد ریال در اهواز کشف شد - اخبار تسنیم - Tasnim

انبار بزرگ کولر گازی قاچاق به ارزش ۱۵۰ میلیارد ریال در اهواز کشف شد فرمانده انتظامی استان از کشف انبار بزرگ کولر قاچاق به ارزش ۱۵۰ میلیارد ریال در شهرستان اهواز خبر داد. ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۸

کاور ورزشی و ساعت رومیزی؛ رهاورد بدمینتون‌کاران خراسان‌رضوی در مسابقات کشوری - اخبار تسنیم - Tasnim

کاور ورزشی و ساعت رومیزی؛ رهاورد بدمینتون‌کاران خراسان‌رضوی در مسابقات کشوری بدمینتون کاران خراسان رضوی از عدم توجه به این ورزش به‌ویژه در سطح رقابت‌های کشوری گلایه دارند و معتقدند باید بیش از پیش

پرداخت تسهیلات 25 میلیون تومانی برای بافت فرسوده در استان تهران - اخبار تسنیم - Tasnim

پرداخت تسهیلات ۲۵ میلیون تومانی برای بافت فرسوده در استان تهران مدیرکل بنیاد مسکن و شهرسازی استان تهران گفت: مقاوم‌سازی مسکن روستایی باید با اطلاع‌رسانی دقیق دهیاران و مدیران در پرداخت تسهیلات ۲۵

"صدور مجوز رسمی" راه عبور شهرک‌های صنعتی پردیس از رکود است - اخبار تسنیم - Tasnim

"صدور مجوز رسمی" راه عبور شهرک‌های صنعتی پردیس از رکود است رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران با بیان اینکه شهرستان پردیس فاقد شهرک صنعتی رسمی است گفت: امید است در سال جاری با صد

لرستان|شرور سابقه‌دار در شهرستان دورود دستگیر شد - اخبار تسنیم - Tasnim

لرستان|شرور سابقه‌دار در شهرستان دورود دستگیر شد فرمانده انتظامی شهرستان دورود گفت: شرور سابقه‌دار در یک عملیات پلیسی در شهرستان دورود دستگیر شد. ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۵:۵۵ استانها لرستان نظرات

طرح « همگام با کشاورز» با هدف افزایش کیفیت محصولات کشاورزی در شیراز اجرا می‌شود - اخبار تسنیم - Tasnim

طرح « همگام با کشاورز» با هدف افزایش کیفیت محصولات کشاورزی در شیراز اجرا می‌شود مدیر مطالعات حرکت‌های جهادی بسیج سازندگی استان فارس با اشاره به فعالیت‌هایی که در راستای توانمندسازی اقشار

مطالب سایت

تمامی اخبار دانش نیوز بدون دخالت انسانی و توسط موتورهای جستجوگر جمع آوری میشود و دانش نیوز در قبال محتوای اخبار هیچ مسئولیتی ندارد.
Royal Oriental iranien Restaurant Geneva