سنگینی «توافقی» که تاوانش پایان یک زندگیست


1396/04/27

ازدواج فرصتی برای باهم بودن و شراکت در لحظه‌های ناب یکدیگر است و کسانی در آن به مدال موفقیت دست می‌یابند که در زمین زندگی اخلاق‌مدار بوده و خودخواهی و غرور در وجودشان جای نداشته باشد.

سنگینی «توافقی» که تاوانش پایان یک زندگیست
ازدواج فرصتی برای باهم بودن و شراکت در لحظه‌های ناب یکدیگر است و کسانی در آن به مدال موفقیت دست می‌یابند که در زمین زندگی اخلاق‌مدار بوده و خودخواهی و غرور در وجودشان جای نداشته باشد.


به گزارش ایسنا، اما گاهی در صحنه زندگی شرایطی پیش می‌آید که دختر و پسری که روزی با هزاران شور و امید ساختن کاخ آرزوهایشان دل به مهر یکدیگر بسته‌اند، اینک با بروز مشکلات و اختلافاتی که در بیشتر موارد چندان حائز اهمیت نیست، از همدیگر خسته شده و دیگر قادر به تحمل شرایط موجود و شریک لحظه‌های زندگی‌شان نیستند.
در سالیان گذشته بازار خواستگاری و ازدواج‌های سنتی داغ‌تر از این روزها بود و دختر و پسری که قصد ازدواج با یکدیگر را داشتند، باید در درجه اول همسر آینده‌شان را مورد تأیید خانواده‌شان قرار داده سپس اقدام به ازدواج می‌کردند و بعد از وصلت و ازدواج نیز تاب و تحمل خود را بالا برده و در مقابل مشکلات و ناهمواری‌های زندگی بیدی نبودند که با کوچکترین بادی به لرزه بیفتند...
اگر هم مشکلی بزرگ در زندگی رخ می‌داد که از پس آن بر نمی‌آمدند، ناراحتی‌های خود را در گوش والدین و بزرگان خانواده می‌خواندند تا از تجربه و تدبیر آنها بهره بگیرند.
اما مشکل از جایی جدی می‌شود که امروزه شاهد عدم تاب و تحمل زوجین در زندگی‌های مشترک در مقابل مشکلات هستیم، همسرانی که گویا صبوری را فراموش کرده و ازخودگذشتگی و ایثار در زندگی‌شان رنگ باخته و جای خود را به غرور و خودخواهی داده است...
این روزها شاهد رشد روزافزون حضور  جوانان در فضاهای مجازی و گاهی شکل‌گیری ازدواج‌هایی عجولانه، بدون شناخت و بدون توجه به نظر و تأیید والدین و تحقیقات خانوادگی هستیم که نتیجه آن هم طلاق‌های عجولانه و بدون دخالت دادن بزرگان و افراد باتجربه است.
طلاق منفورترین حلال خداوند است که متأسفانه گریبانگیر بسیاری از زوجین شده و آسیب‌های اجتماعی و فرهنگی هر جامعه بر شدت آن می‌افزاید.
نوعی از طلاق که این روزها توجه برخی را به خود جلب کرده طلاق توافقی است که در آن زوجین به خواست و تمایل خود از یکدیگر جدا می‌شوند.
رئیس مرکز امور وکلای قوه قضاییه استان همدان  در گفت‌وگو با ایسنا در این‌باره اظهار کرد: هر عقد و نکاحی منوط به وجود دو اراده است و تا زمانی‌که این اراده باطنی در هر کدام از طرفین عقد موجود نباشد، عقد صحیح نیست اما طلاق «ایقاع» است به معنای اینکه اراده یک طرفه در بهم زدن یک ماهیت حقوقی و عقد است که در فقه و قانون ما در عقد و نکاح مرد این اختیار را دارد و می‌تواند در هر زمان به صورت یک‌طرفه عقد و نکاح را برهم زند.
علیرضا ترکستانی با بیان اینکه زن فاقد چنین اختیاری است، تصریح کرد: زن برای رهایی خود از قید زوجیت باید عُسر و حرج خود را به اثبات برساند و یا در صورت تحقق شروط ضمن عقد نکاح از آن شروط استفاده کند و یا با استفاده از مطالبه حق و حقوق قانونی شرعی خود مانند مهریه، مطالبه نفقه و مطالبه جهیزیه زوج را برای مطلقه کردن خود تحت فشار قرار دهد.
وی گفت: با توجه به رژیم حاکم حقوقی به سیستم قضایی ما، پروسه طلاق زمان‌بر و طولانی است و زوج و زوجه هر کدام در تلاشند تا با متقاعد کردن طرف مقابل در زمینه حقوق مالی زوجه به توافق رسیده و از طریق توافقی از قید زوجیت طرف مقابل رها شود.
مزایا و معایب طلاق توافقی
این وکیل پایه یک دادگستری درباره مزایا و معایب طلاق توافقی گفت: البته که طلاق امری مذموم و ناپسند است و خانواده‌ها باید قبل از عقد نکاح در مورد طرف مقابل تحقیقات لازم را انجام دهند تا سرانجام ازدواج به طلاق ختم نشود اما اگر به هر علتی زوجین قادر به ادامه زندگی نبوده و تصمیم به طلاق توافقی بگیرند، پروسه این نوع از طلاق سریع‌تر انجام می‌شود و صرفه‌جویی در زمان و هزینه‌های دادرسی و پیشگیری از سرگردانی در محاکم است.
وی درباره معایب طلاق توافقی عنوان کرد: در مجموع طلاق منفورترین حلال خداوند است و موجب از هم پاشیدگی زندگی زوجین، سرگردانی فرزندان در صورت داشتن فرزند و افت تحصیلی و شخصیتی آنها می‌شود.
ترکستانی خاطرنشان کرد: برای اینکه بدانیم چه عواملی باعث شیوع طلاق توافقی شده و میزان آن در استان ما چگونه است، نیاز به بررسی دقیق و واکاوی عوامل آن داریم چرا که طلاق توافقی تنها روش فوری برای رهایی طرفین از قید زوجیت است.
استفاده از ماهواره در منازل عاملی برای طلاق
این پژوهشگر علم حقوق عوامل متعددی را برای شیوع طلاق توافقی برشمرد و اعلام کرد: عدم شناخت زوجین از یکدیگر، عدم وجود تفاهم اخلاقی و رفتاری بین زوجین، مشکلات اقتصادی و مالی و خیانت از جمله این عوامل است، متأسفانه در سال‌های اخیر یکی از عوامل طلاق خیانت یکی از زوجین بوده که علت اپیدمی آن وجود بستر امن فضاهای مجازی و استفاده از ماهواره در منازل بوده است.
وی افزود: عادی‌سازی روابط نامشروع در ماهواره و شکستن قبح اینگونه روابط غیراخلاقی توسط آن و وجود بستری امن در فضای مجازی از طریق اپلیکیشن‌های موبایلی موجب این‌گونه روابط و از هم پاشیدگی بسیاری از خانواده‌ها شده است.
چه کسانی به طلاق توافقی تمایل دارند
ترکستانی تصریح کرد: زوج‌هایی که زمان برایشان مهم است و توانایی حضور در محاکم دادگستری به لحاظ مسائل آبرویی و ... را ندارند، به طلاق توافقی روی می‌آورند.
حق و حقوق زوجین در طلاق توافقی چه می‌شود؟
وی با بیان اینکه در طلاق توافقی زوجین با تمایل خود توافق به جدایی از یکدیگر می‌کنند، گفت: معمولا جهیزیه زوجه مسترد می‌شود و درباره مهریه نیز طرفین با یکدیگر مصالحه می‌کنند و رویه بر این است که زوجه در ازای طلاق و دریافت مبلغ 15 تا 30 میلیون تومان در صورتی‌که مهریه بیشتر از 100 سکه باشد کلیه حقوق قانونی خود را به زوج بذل یا ارائه می‌کند.
این وکیل پایه یک دادگستری به خانواده‌ها توصیه کرد پیش از جاری شدن خطبه عقد درباره طرف مقابل و خانواده‌اش همچنین در زمینه نحوه درآمد زوج، اختلاف طبقاتی و ... تحقیقات لازم را انجام دهند و به هیچ وجه تابع احساسات تصمیم نگیرند.
تبعات بسیار ناگوار طلاق در جامعه
ترکستانی گفت: این نوع از طلاق و در مجموع پدیده طلاق، تبعات بسیار ناگواری در اجتماع دارد که نمونه آن از هم پاشیدن بنیان خانواده، سرگردان شدن فرزندان طلاق و وجود افت تحصیلی و شخصیتی برای آنهاست، بالا رفتن تعداد زنان مطلقه در جامعه که عمدتا فاقد شغل و درآمد بوده و حاکمیت مکلف به تأمین مالی و حمایت از این‌گونه افراد در جامعه است.
معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری همدان نیز درباره طلاق توافقی به ایسنا گفت: طلاق توافقی بر اساس توافق و تفاهم زوجین صورت می‌گیرد که البته این نوع طلاق از گذشته بوده اما در سال‌های اخیر بیشتر شده است.
سعید گلستانی اظهار کرد: طلاق منفورترین حلال خداست اما اگر در یک فضای دوستانه رخ دهد  بهتر از طلاق با جنگ و مشاجره است به طوریکه در طلاق توافقی زوجین درباره مهریه، حضانت فرزند و حق و حقوق زوجه با یکدیگر توافق می‌کنند.
وی با بیان اینکه طلاق توافقی با سرعت بیشتری و در وقت‌های فوق‌العاده انجام می‌شود، عنوان کرد: در روال محاکمه پیش از اینکه رأی دادگاه صادر شود، زوجین به مراکز مشاوره معرفی شده و تلاش‌هایی برای سازش و ادامه زندگی آنها صورت می‌گیرد و در صورتی‌که تلاش مشاوران جواب ندهد گواهی عدم سازش زوجین داده می‌شود.
گلستانی عنوان کرد: طلاق توافقی در همه اقشار جامعه ممکن است پیش بیاید و ویژه قشر خاصی نیست البته عدم تحقیقات کافی، عدم شناخت یکدیگر، دوستی‌های خیابانی و پرسه زدن افراطی در فضای مجازی از عوامل طلاق است.
وی به نقش آموزش‌های پیش از ازدواج و مهارت‌های زندگی در زندگی زوجین اشاره کرد و گفت: با استفاده از مشاوران و آموختن مهارت‌های زندگی می‌توان از بروز طلاق پیشگیری کرد.
برای ازدواج و طلاق عجله نکنید
گلستانی از زوجین خواست تا برای ازدواج و طلاق عجله نکنند، از مشاوران و افراد باتجربه بهره گیرند و تا جایی‌که ممکن است از ازدواج از طریق دوستی‌های خیابانی و آشنایی از طریق فضای مجازی بپرهیزند چرا که تجربه کاری ما اثبات کرده چنین ازدواج‌هایی به سرانجام نمی‌رسند.
دستگاه‌های فرهنگی در حوزه کاهش طلاق،  خوب کار نمی‌کنند 
معاون فرهنگی و امور جوانان اداره‌کل ورزش و جوانان استان همدان نیز به ایسنا گفت: دستگاه‌های فرهنگی در حوزه کاهش طلاق، خوب کار نمی‌کنند به طوریکه باید آموزش‌های ازدواج و مهارت‌های زندگی را از دوران دانش‌آموزی و دانشجویی به افراد آموزش داد.
اسدالله ربانی‌مهر تصریح کرد: نیاز به فرهنگ‌سازی داریم، آستانه تحمل زوجین ما به شدت پایین آمده و متأسفانه در صورت مواجهه با کوچکترین مشکلات خود را می‌بازند.
وی افزود: سبک زندگی‌ها تغییر کرده و اختلافاتی که بین زوجین رخ می‌دهد، منجر به اندیشه طلاق در آنها می‌شود.
بی‌تفاوتی خانواده‌ها عاملی برای طلاق
ربانی‌مهر گفت: بی‌تفاوتی خانواده‌ها نسبت به زندگی زوجین از عوامل بروز طلاق است چرا که خانواده‌ها دیگر مانند گذشته در زندگی زوجین ورود پیدا نمی‌کنند و زمینه سازش را برای آنها فراهم نمی‌آورند.
معاون امور جوانان استان همدان به آمار ازدواج و طلاق استان از ابتدای سال تا کنون اشاره کرد و یاداور شد: در مدت یاد شده 6534 مورد ازدواج و در مقابل 2029 مورد طلاق در استان ثبت شده که البته آمار طلاق نسبت به مدت مشابه سال گذشته یک و نیم درصد کاهش داشته است.
وی از کاهش پنج درصدی آمار ازدواج نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد و اعلام کرد: پایین بودن میزان جمعیت جوان علت کاهش آمار ازدواج بوده است.
طلاق توافقی در زوجین تحصیلکرده بیشتر است
یک روانشناس نیز درباره طلاق توافقی به ایسنا گفت: طلاق توافقی طلاقی است که در آن زوجین قادر به سازش و  ادامه زندگی نیستند و تصمیم به جدایی می‌گیرند که این نوع طلاق در بین افراد تحصیلکرده بیشتر است.
علیرضا روحی اظهار کرد: با وجود اینکه طلاق توافقی با رضایت زوجین بوده و بدون دعوا و جنجال است اما با این حال عوارض روحی روانی ناشی از جدایی را بر روی آنها برجای می‌گذارد.
وی تصریح کرد: پس از جدایی، حتی در بهترین حالت توافق هم زوجین خلأ روانی عاطفی را احساس کرده و برخی سعی می‌کنند گوشه‌ای از خاطرات و وسایل را نزد خود نگهداشته و برخی دیگر تلاش می‌کنند همه چیز را به فراموشی بسپرند.
روحی افزود: رویکرد نگهداشتن خاطرات و رویکرد تلاش برای فراموش کردن آن، هر دو از روش‌های نادرست است بلکه در این میان زوجین باید طلاق و جدایی را به عنوان بخشی از زندگی خود بپذیرند  و با آن کنا ربیایند.
وی عنوان کرد: گرچه طلاق پدیده‌ای مذموم است اما با این حال طلاق توافقی بهتر از جدایی با جنگ و جدال است و طلاق توافقی زمانی شکل می‌گیرد که هر دو طرف به میزانی از بلوغ فکری رسیده‌اند.
روحی خاطرنشان کرد: معمولا انتخاب‌های نادرست، انتخاباتی صرفا بر مبنای بُعد احساسی عاطفی، انتخابی صرفا براساس ویژگی‌های موقتی مانند وضعیت مالی، چهره و ... از عوامل ایجاد پدیده شوم طلاق است.
به امید تغییر در همسرتان وارد زندگی مشترک با او نشوید
وی با بیان اینکه در مواردی دیده شده که زوجین به امید تغییر ویژگی‌های رفتاری و شخصیتی طرف مقابل با او ازدواج می‌کنند، تأکید کرد: شما هرگز نمی‌توانید ویژگی‌های شخصیتی طرف مقابلتان را تغییر دهید چراکه او سالیان درازی است با آن شکل شخصیتی رشد کرده است.
ازدواج از طریق فضای مجازی سرانجامی ندارد
این روانشناس با بیان اینکه آشنایی از طریق فضای مجازی و به دنبال آن ازدواج، سرانجام خوبی ندارد، اضافه کرد: در آشنایی از طریق فضایی هر یک از طرفین سعی می‌کنند خود را بهتر از آنچه هستند جلوه دهند بنابراین شناخت خوبی از طرف مقابل صورت نمی‌پذیرد.
تفاوت‌های جزیی یکدیگر را بپذیرید
روحی با اشاره به اینکه در رفتارهای شخصیتی همه زوجین تفاوت‌هایی وجود دارد، اظهار کرد: زوجین سعی کنند تفاوت‌های جزیی یکدیگر را بپذیرند و درباره آن با یکدیگر گفت‌وگو کنند.
وی افزود: افراد پیش از ازدواج باید ابتدا به خودشناسی و شناخت رفتارهای مثبت و منفی خود برسند سپس ویژگی‌های شخصیتی طرف مقابل و عادات خانوادگی‌اش را هم درنظر بگیرند.
بازه سنی زوجین بسیار حائز اهمیت است
این روانشناس گفت: تفاوت سنی دختر و پسر برای ازدواج بهتر است بین 3 تا پنج سال باشد تا زوجین درک بهتری از هم داشته باشند.
به گزارش ایسنا؛ هیچ زوج و زوجه‌ای با هدف طلاق اقدام به ازدواج نمی‌کنند و بدون شک همه در  ابتدا آرزوهای زیبایی برای ساختن زندگی مشترکشان دارند اما در میانه راه به ناهمواری و ناملایماتی برمی‌خورند که برخی با سلاح تلاش، ازخودگذشتگی، سازش، درک و ... از آن عبور کرده و برخی نیز خود را قادر به ادامه دادن آن نمی‌بینند و تصمیم به جدایی می‌گیرند اما بهتر است پیش از اندیشه جدایی، تمام قوای خود را خرج سازش و ساختن زندگی‌مان از نو کنیم.
گزارش از: فائزه محمدی، خبرنگار ایسنا، منطقه همدان

انتهای پیاممشخصات
نام و نام خانوادگی
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی

اخذ مجوز کارخانه خودروسازی با سرمایه پنج هزار میلیارد ریال در سبزوار

به گزارش ایرنا، رمضانعلی سبحانی فر شنبه شب در روستای صدخرو داورزن افزود: این کارخانه ظرفیت تولید 120 هزار خودرو در سال را دارد که با ایجاد آن حدود 2 هزار اشتغال به صورت مستقیم و غیر مستقیم ایجا

مرگ 2 نوجوان در آب های ساحلی غرب مازندران

رئیس جمعیت هلال احمر نور شامگاه شنبه در این باره به خبرنگار ایرنا گفت که فردی که در آب های ساحلی این منطقه غرق شده تبعه افغانستان بود و حدود 15 سال سن داشت. محمد ایلانی افزود : مرگ این نوجوان د

کشف 14 کیلو گرم ماده مخدر کریستال در مرز شرقی خراسان رضوی

سرهنگ مجید پویان روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این مواد از افغانستان و توسط خودرو های ترانزیتی از گذرگاه زمینی مرز دوغارون وارد خاک ایران شده بود. وی اظهار کرد: قاچاقچیان اقدام

340 مورد تیراندازی در اهواز/ گسترش حاشیه نشینی در اهواز هدفدار است

به گزارش ایرنا سرهنگ محمد صفری شنبه در شورای اداری اهواز تصریح کرد: بخش زیادی از ماموریت های پلیس بابت تیراندازی ها است که به عنوان رسم نگران کننده ای روبه افزایش است و با وجود پیگیری و جلسات ب

نظر داوران بین المللی جهانی پیرامون گلیم سیرجان

به گزارش ایرنا ، خانم غدا هجاوی قدومی کارشناس شورای جهانی صنایع دستی ویکی از داوران جهانی این صنعت از گلیم سیرجان به عنوان بی نظیر ترین صنایع دستی نام برد که تاکنون دیده است. وی افزود : موارد

آب شرب اهواز پاسخگوی نیاز مردم نیست/ کاهش 37 درصدی آورد کارون

به گزارش ایرنا فردوس کریمی شنبه در شورای اداری اهواز اظهار کرد: آب اهواز از رودخانه کرخه، کارون و خط لوله آب حیات تامین می شود اما در وضعیت کنونی این آب جوابگوی مردم نیست و نمی توانیم آب کافی و

شرکت در حج تمتع امسال با مجوز شورای عالی امنیت ملی است

حجت الاسلام نصرالله پژمانفر روز شنبه در نشست حج و تضمین حفظ حرمت و امنیت حجاج در مشهد افزود: حدود پنج ماه پیش ارسال دعوتنامه از سوی وزارت حج عربستان برای مسئولان حج و زیارت ایران به منظور شرک

فرماندار جدید شهرستان ویژه چابهار معرفی شد

به گزارش ایرنا، علی اوسط هاشمی در ادامه سفر به جنوب سیستان و بلوچستان عصر روز شنبه در نشستی با حضور مدیران و مسئولان دستگاههای اجرایی و معتمدان و بزرگان طوایف شهرستان چابهار ایوب درویشی را به ع

آگاهی بخشی اجتماعی ضرورت کاهش نرخ شیوع اعتیاد

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی بر لزوم آگاهی بخشی به جامعه و اجتماعی کردن امر مبارزه با اعتیاد برای دستیابی به کاهش نرخ شیوع اعتیاد در استان، تاکید کرد. به گزارش ایسنا، «شکرالله

تمام دستگاه‌ها برای آماده‌سازی مدارس تلاش کنند

استاندار خوزستان با بیان این‌که تمام دستگاه‌ها جهت آماده‌سازی مدارس برای مهرماه ورود کنند، گفت: هر یک از ادارات باید پشتیبان و معین چند مدرسه باشند. به گزارش ایسنا، دکتر غلامرضا شریعت

مطالب سایت

تمامی اخبار دانش نیوز بدون دخالت انسانی و توسط موتورهای جستجوگر جمع آوری میشود و دانش نیوز در قبال محتوای اخبار هیچ مسئولیتی ندارد.
royaloriental.ch