ایران و اندونزی می توانند زمینه تمدن نوین اسلامی را ایجاد کنند


1397/01/26

> نسخه آزمایشیکد خبر: 82886702(6464147)به گزارش خبرنگار معارف ایرنا، آیت الله محمدحسن اختری روز یکشنبه در سمینار بین المللی شاخص های تمدن نوین اسلامی در دانشگاه مذاهب اسلامی گفت: رهبر معظم انقلاب، پرچم تمدن نوین اسلامی را برافراشته و مسلمانان را فرخ


	 ایران و اندونزی می توانند زمینه تمدن نوین اسلامی را ایجاد کنند
>
نسخه آزمایشیکد خبر: 82886702(6464147)به گزارش خبرنگار معارف ایرنا، آیت الله محمدحسن اختری روز یکشنبه در سمینار بین المللی شاخص های تمدن نوین اسلامی در دانشگاه مذاهب اسلامی گفت: رهبر معظم انقلاب، پرچم تمدن نوین اسلامی را برافراشته و مسلمانان را فرخوانده تا در این مسیر حرکت کنند و ملت اندونزی و ایران بیش از دیگران می توانند نقش خود را ایفا کنند. وی با استناد به آیات 31سوره بقره و 24 سوره انفال افزود: خداوند فرموده اند که ای مومنان هنگامی که می خواهند شما را زنده کنند، پاسخ دهید و پذیرا باشید به آن چیزی که باعث حیات شما می شود و آفرینش انسان عبارت از رسیدن به کمال که در قالب تمدن نوین اسلامی ممکن است. اختری با تبریک مناسبت های ماه مبارک رجب گفت: همانگونه که عید مبعث را تبریک می گوییم، اهل سنت ۲۷ رجب را شب معراج پیامبر اکرم (ص) می دانند و هر دو مناسبت به وجود آن حضرت برمی گردد. وی با اشاره به دستاوردهای بعثت نبی اکرم صلی الله علیه و آله، از انقلاب اسلامی ایران به عنوان مظهر احیای اسلام در قرن حاضر یاد کرد و گفت: یکی از معانی تمدن نوین اسلامی این است که اسلام، تمدنی را به بشر عرضه کرد که در برابر تمدن های قبل از اسلام وجود داشت و حتی تمدن هایی که بعد از اسلام ممکن است شکل بگیرد.
دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت افزود: پیامبر اکرم به عنوان پیامبر آخرالزمان از سوی سایر پیامبران همچون نوح، ابراهیم، موسی و عیسی علیهما سلام، وعده داده شده بود و این دوره به عنوان دوره پایانی است که خدا شریعت کامل را به انسان عنایت کرد. وی با استناد به آیه 164 سوره آل عمران گفت: خدا با بعثت پیامبر آخرالزمان منت نهاد و آنان را نجات داد و پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله نیز در غدیر خم اعلام کرد که «الیوم اکملت لکم دینکم» امروز دین خدا را کامل کردم و بر همین اساس، اسلام دین کاملی است که به گفته قرآن، رهبران آن وارث تمامی زمین خواهند شد.
** ارتباط بعثت پیامبر و انقلاب اسلامی ایران
اختری افزود: پیامبر یک رستاخیز جدید و تحولی بزرگ ایجاد کرد که در قالب درک و تلاش ما به انقلاب اسلامی منجر شد و رهبر آن حکومتی را در جهان عرضه کرد که هیچ شباهتی به حکومتهای سلطنتی و جمهوری نداشت بلکه یک نمونه جدیدی ارائه کرد و با سیاستگذاری خاصی توانست معادلات بین المللی را به هم بریزد و معادله جدیدی به نام حکومت اسلامی را ارائه کند.** مسلمان خوب از نظر آمریکا و دشمنان اسلام اختری با اشاره به رخدادهای جدید در منطقه غرب آسیا گفت: چرا آمریکا برای نابودی جمهوری اسلامی کمر بسته و آل سعود جنایتکار برای مقابله با این نظام شمشیر خود را از رو بسته و جوان نابخردی به نام محمد بن سلمان اعلام می کند که با جمهوری اسلامی ایران مبارزه می کند.
وی تاکید کرد: آل نهیان، آل خلیفه، آل ثانی و آل سعود همه جنایتکارانی هستند که چنگالشان در خون مظلومان آغشته است و آنان در روزهای اول انقلاب تصور می کردند که این نظام به زودی شکست خواهد خورد درحالیکه امروز از نظر علمی، پیشرفت های بزرگی به دست آورده ایم. دیبرکل مجمع جهانی اهل بیت افزود: دشمنان اسلام تلاش می کردند اینگونه وانمود کنند که اسلام باعث رکود است و در واقع آنها نمی خواهند مسلمانان، پیشرفت کنند بلکه می خواهند همانند آل سعود، گاو شیرده یا گاو مرده باشند.** مبارزه با افراط گرایی سرلوحه دانشگاه مذاهب اسلامی است رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی نیز در این همایش، روحیه افراط گرایی را منشاء بسیاری از مشکلات در جهان دانست و گفت: نگاه های غیرمنطقی و نامعقول از متون دینی باعث بسیاری از گرفتاری ها شده است و سرلوحه این دانشگاه، مبارزه با افراط گرایی و تنویر افکار مردم با اسلام ناب محمدی است.
حجت الاسلام محمدحسین مختاری از عقلانیت به عنوان یکی از شاخص های مهم اصل حاکمیت الهی از مجرای اراده انسان ها برای تشکیل تمدن نوین اسلامی یاد کرد که روحیه افراط گرایی مخالف آن است و در ادامه به سایر شاخص ها اشاره کرد.
وی گفت: اصل در تمدن نوین اسلامی، حاکمیت خداست و زیربنای فکری تمدن، رشد و تعالی همه جانبه در ساحت دنیایی و معنوی به شمار می آید و آنچه در غرب به عنوان اومانیسم و انسان محوری مطرح می شود، در واقع به دنبال مطالبات لذت جویانه انسانها است. مختاری افزود: اومانیسم برای غرب اصالت دارد چون انسان را به عرش برده و خدا را زمینی تصور کردند ولی در تمدن نوین اسلامی که پیامبر اساس آن را بنا نهاد، پیشرفت همه جانبه انسان در قلمرو فرد و جامعه تعریف شده و اگرچه انسان محوری به عنوان اصل مطرح نیست ولی حفظ کرامت انسانی یکی از اصول مهم در اسلام محسوب می شود.
وی از برقراری امنیت و آرامش در جامعه و همچنین علم و معرفت به عنوان شاخص های تمدن نوین اسلامی یاد کرد و گفت: تولید علم و ایده پردازی در جامعه اسلامی سرلوحه برنامه ها قرار دارد و پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله با همین شاخص توانستند دل ها را تسخیر کنند و آن حضرت با جهل و خرافات مبارزه کرد و جامعه ای آگاه و روشن را تربیت کرد. رئیس دانشگاه مذاهب از وحدت و همبستگی مسلمانان به عنوان یکی دیگر از شاخص های تمدن نوین اسلامی نام برد و گفت: بدون روابط همدلانه با مذاهب اسلامی نمی توان شاهد تحقق یک تمدن نوین اسلامی و پیشرفت همه جانبه آن بود.
** سفیر اندونزی در تهران: ایران را الگوی جامعه اسلامی می دانیم سفیر اندونزی در ایران نیز در این همایش بین المللی گفت: اندونزی به عنوان بزرگترین کشور مسلمان در جهان معرفی می شود ولی ما ایران را به عنوان الگوی جامعه اسلامی می دانیم و آنچه تاکنون ایرانی ها انجام داده اند، برای مسلمانان دنیا مهم است. اوکتاویان علیم الدین افزود: اندونزی به عنوان یک کشور اسلامی، پیام های امام خمینی (ره) و آیت الله خامنه ای را به عنوان رهبر اسلامی در ایجاد تمدن نوین اسلامی مهم می داند و رهبر اعظم ایران می داند که چگونه این تمدن نوین اسلامی را در جهان ایجاد کند.
وی با اشاره به پیشرفت های تمدن اسلامی در قرن هشتم میلادی یادآور شد: در آن زمان، علم در رشته هایی همچون ریاضیات، الهیات، اقتصاد، پزشکی و فیزیک رشد کرد و ایران در اولین گام پیشرفت بود.
علیم الدین خواستار بررسی دوران درخشش و افول تمدن اسلامی در قرن هشتم میلادی شد و گفت: امروز شاهد تفرقه میان دین محوران و سکولارها هستیم و فاصله ای ایجاد شده است و به همین دلیل دولت اسلامی باید در گام اول تمدن اسلامی را حفظ کنیم.
سفیر اندونزی در تهران افزود: ایجاد وحدت کار سختی است چون بعضی افراد به جای طرح مسائل مشترک، ابعاد اختلاف را بالا می برند و ما وظیفه داریم میان ادیان، وحدت ایجاد کنیم و پیروان دینی را به گونه ای آموزش دهیم که به سمت افراط گرایی نروند و وجود گروه هایی مانند داعش نشان می دهد که هنوز در امت اسلامی، اشتباهاتی در فهم دین وجود دارد. وی از این شعر فردوسی «بنی آدم اعضای یکدیگرند» نیز یاد کرد و گفت: ما وظیفه داریم تا ضمن پیشرفت، به هم اعتماد کنیم و بدانیم که اختلافات باعث جدایی میان ما می شود.
علیم الدین از اختلاف نظر میان مسلمانان در تعیین اول ماه مبارک رمضان یا رویت هلال ماه شوال به عنوان نمونه یاد کرد و گفت: این موضوع الان برای ما شیعه و سنی مهم نیست چون موانع بسیاری وجود دارد که باید آنها را برطرف کنیم تا به تمدن نوین اسلامی دست یابیم.
کشور اندونزی با 260 میلیون جمعیت دارای 200 میلیون مسلمان شافعی است و وزارت دین این کشور بر 700 دانشگاه اسلامی نظارت دارد که 57 دانشگاه به عنوان دانشگاه اسلامی دولتی است و 17 دانشگاه از 57 دانشگاه به عنوان دانشگاه جامع اسلامی فعالیت می کند. به گزارش خبرنگار ایرنا، در این مراسم که با حضور میهمانانی از دانشگاه رادن فتح اندونزی برگزار شد، پرفسور رملی رئیس دانشکده حقوق و شریعت این دانشگاه، ریسان روسلی رئیس دانشکده روانشناسی دانشگاه اسلامی پلمبنگ اندونزی، نور هدی رئیس دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه سوماترای جنوبی، افتخار دانشپور و محمود ویسی از اعضای هیات علمی دانشگاه مذاهب اسلامی به ارائه نظرات و طرح مقالات خود پرداختند.
با توجه به تاخیر 40 دقیقه ای در آغاز مراسم و کمبود وقت، برخی از میهمانان به ویژه اندیشمندان خارجی ناچار شدند در فرصتی کمتر از 10 دقیقه مقاله خود را ارائه کنند.
سمینار بین المللی شاخص های تمدن نوین اسلامی به همت دانشگاه مذاهب اسلامی و دانشگاه رادن فتح اندونزی بر اساس تفاهمنامه امضا شده در دانشگاه مذاهب اسلامی و در چند محور از جمله تعاملات علمی و فرهنگی در روابط ایران و اندونزی؛ چالش ها و راهکارها، آینده جهان در بستر تمدن نوین اسلامی با تاکید بر ظرفیت های ایران و اندونزی برگزار شد.
قرار است میهمانان این همایش، 28 فروردین ماه نشستی در همین راستا در دانشگاه لرستان برگزار کنند و 29 فروردین نیز همایشی به میزبانی دانشگاه دولتی کردستان داشته باشند. فراهنگ** 1003**1055
انتهای پیام /*برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنیدفرستنده * *
پست الکترونیککد امنیتیارسال یادداشتدیدگاه شما با موفقیت ارسال شد.خبرهاچند رسانه ایآدرس ایمیل معتبر نیست! خبر گزاری جمهوری اسلامی       پست الکترونیک :© کلیه حقوق این سایت متعلق به خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

مشخصات
نام و نام خانوادگی
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی

زمان دریافت کارت آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته اعلام شد

> نسخه آزمایشیکد خبر: 82892153(6471527)حسین توکلی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار حوزه دانشگاه ایرنا اظهار داشت:آزمون ورودی دوره های کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 97 در صبح و بعدازظهر روز پنجشنبه (6 اردیبهشت ماه 97) و صبح روز جمعه (7 اردیبهشت ماه 97) د

دانشگاه تهران میزبان سینماگران فیلسوف می شود

> نسخه آزمایشیکد خبر: 82892585(6472301)به گزارش روز شنبه گروه فرهنگی ایرنا از جشنواره جهانی فیلم فجر، هم‌اندیشی «سینما و فلسفه» با حضور پروفسور لوسیا نجیب و لخ مایفسکی دو استاد صاحب نام مطالعات فیلم جهان و سید حمید طالب‌زاده استاد دانشگاه تهران و دبی

توان علمی دانشگاه های ایران فرصتی مغتنم برای دانشجویان افغان است

> نسخه آزمایشیکد خبر: 82892681(6472399)به گزارش روز شنبه خبرنگار علمی ایرنا، دکتر منصور غلامی در دیدار با نجیب الله خواجه عمری وزیر تحصیلات عالیهجمهوری افغانستانبا اشاره بهاینکه ارتباطات دیرینه و تاریخی بین دو کشور بوده و انتظار استمرار و دوام آن ن

تصادف دانشجویان دامغان دو کشته برجای گذاشت

> نسخه آزمایشیکد خبر: 82892021(6471417)عبدالعلی بصیری شامگاه جمعه در گفت وگو با ایرنا افزود: دانشجویان رشته زمین شناسی دانشگاه دامغان برای اردوی علمی به سمت مسیر دامغان بهشر در حرکت بودند که سانحه رانندگی رخ داد. وی عنوان کرد: این اردوی دانشجویی از ر

راه اندازی مشروط دوره دکتری مانع گسترش بی‌هدف آموزش عالی است

> نسخه آزمایشیکد خبر: 82890774(6465818)داوود رشتچیان روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: دانشگاه های سطح یک و دو کشور بر اساس بخشنامه جدید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای راه اندازی دوره تحصیلی جدید دکتری، نیازمند بازنگری یک رشته ق

دفترچه راهنمای انتخاب رشته آزمون دکتری 97 منتشر شد

> نسخه آزمایشیکد خبر: 82891153(6470352)حسین توکلی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: دفترچه راهنمای انتخاب رشته های تحصیلی (شماره 2) آزمون دوره دکتری نیمه متمرکز سال 97 دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی از امروز (30 فروردین ماه) از طریق سا

یک حقوقدان:آمریکا به دنبال نمایش قدرت در معادلات جدید بین المللی است

> نسخه آزمایشیکد خبر: 82889709(6467379)بهزاد خوئی در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا اظهار کرد: آمریکا تمام تلاش خود را انجام می دهد تارا در معادلات جدید بین الملل همچنان در یک جایگاه قدرت قرار داشته باشد و به این وسیله بتواند به کسب امتیاز بیشتری

توکلی: ظرفیت پذیرش دوره دکتری امسال 13 هزار و 665 نفر است

> نسخه آزمایشیکد خبر: 82889748(6468420)حسین توکلی روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: دفترچه راهنمای انتخاب رشته های تحصیلی (شماره 2) آزمون دوره دکتری نیمه متمرکز سال 97 دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی از بعدازظهر فردا (پنچ شنبه 30 فرودین م

وزارت علوم دستورالعمل ارزیابی عملکرد هیات های استانی را ابلاغ کرد

> نسخه آزمایشیکد خبر: 82889925(6468708)به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از وزارت علوم، سید شمس الدین هاشمی گفت: این دستورالعمل با هدف بررسی میزان تاثیر هیأت های استانی در تحقق اهداف نظام نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت مراکز آموزش عالی کشور و شناسایی نقاط ق

آموزش عالی کشور از مشکل عدم توجه به تقاضا در رنج است

> نسخه آزمایشیکد خبر: 82890327(6469187)به گزارش گروه علمی و آموزشی ایرنااز روابط عمومی دانشگاه پیام نور، حجت الاسلام محمد محمدیان امروز چهارشنبه در مراسم تکریم و معارفه مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه پیام نور افزود: یکی از مشکلات

مطالب سایت

تمامی اخبار دانش نیوز بدون دخالت انسانی و توسط موتورهای جستجوگر جمع آوری میشود و دانش نیوز در قبال محتوای اخبار هیچ مسئولیتی ندارد.
Royal Oriental iranien Restaurant Geneva